Skip to content

Malováním to začalo…

Mladá rodina z Prahy si pořídila rodinný dům, ve kterém stačilo jen vymalovat a mohli se nastěhovat. Počítali s drobnými úpravami, ovšem časem začalo být jasné, že toho bude víc. Jak si s tím poradili?

Byt na jednom z pražských sídlišť o velikosti 55 m2 byl pro dva dostačující, ale už po narození prvního dítěte v něm začalo být těsno. Sídliště jim vyhovovalo, ale s očekáváním dalšího člena začali uvažovat o větším bytě.

Mladá rodina z Prahy si pořídila rodinný dům, ve kterém stačilo jen vymalovat a mohli se nastěhovat. Počítali s drobnými úpravami, ovšem časem začalo být jasné, že toho bude víc...Při pohledu na horentní sumy za byty v panelových domech změnili názor a pustili se do hledání domu či pozemku, který by byl sice v přírodě, ale zároveň blízko k obchodům, školce a doktorovi. Podmínkou byla rovněž dostupnost do centra Prahy vlakem, protože manželé nechtěli každý den podstupovat úmorné cestování autem či autobusem.

Po několika nezdarech objevili dům na menším pozemku v Klánovicích, čtvrti na východním okraji Prahy. Byl postaven před více než patnácti lety na pozemku vzniklém oddělením od sousední zahrady. Jeho stav byl velmi dobrý, protože nebyl příliš využíván. Některé drobné závady sice vyžadovaly opravy a ne veškeré zařízení domu jim vyhovovalo, ale prostorové řešení domu se jim líbilo a před samotným nastěhováním stačilo jen vymalovat.

Po čase však začali postrádat skladovací prostory pro zahradní náčiní, přestalo vyhovovat parkování na nezpevněném trávníku a o slovo se přihlásily některé technické problémy. Z balkonu opadávala omítka, trápila je také vlhkost a nevhodná izolace u střešní krytiny.

Klánovice: Příjemné místo pro život

Mezi válkami se Klánovice staly významným centrem odpočinku pražské smetánky. Najdeme tu lázně postavené roku 1926 a kvalitní golfové hřiště ze 40. let. Obec se  stala místem luxusního rezidenčního bydlení. Zastavěná plocha Klánovic je na východě a západě ohraničená největší souvislou lesní plochou na území Prahy – přírodním parkem Klánovice-Čihadla. Krajina je v těchto místech rovinatá a i v samotné obci je opravdu hodně zeleně a stromů. Přispívá k tomu i dostatek vody v podloží.  Po dokončení modernizace traťového úseku Praha-Běchovice–Úvaly jste z Klánovic  vlakem za 20 minut v centru Prahy.

To nemusím zvládnout sám!

Zejména lidé, kteří se chystají na rekonstrukci nebo stavbu menšího rozsahu, jsou toho názoru, že je zbytečné angažovat odborníka-architekta jak na samotnou stavbu, tak na interiéry. Na takové projekty stačí stavební firma. Vždyť jde jen o malou přestavbu a stačí vědět, jak má výsledek vypadat!

Nový přístřešek na auto obsahuje i kůlnu, která plynule přechází v nové dřevěné oplocení. V její stěně jsou šikovně skryté původní nevzhledné pilířky na měření plynu a elektřiny.

Manželé si raději nechali vypracovat některé dílčí projekty na stavbu garáže a úpravy dispozic domu. Na tomto základě byl odstraněn nevyhovující balkon, vstupní přístřešek a vyměněna střešní krytina včetně izolace.

Postupně si však uvědomovali, že původně plánovaná garáž na východní straně domu není zrovna nejlepší řešení. Nejen z hlediska estetického, ale také kvůli malé rozloze pozemku, který by byl takovou stavbou zcela znehodnocen. Rovněž s úpravami v interiéru si nevěděli rady.

Nápady a drobnosti, které zpříjemňují bydlení

Lucie: „Za skvělou vychytávku pro vícepatrový dům považuji shoz špinavého prádla. Moc si užíváme také podlahové topení, které jsme dali nejen do přízemí, ale i do koupelny. Dlouho jsme také řešili zastínění oken a nakonec se rozhodli pro vnitřní plisé žaluzie – jsou nejen moc pěkné, ale také velmi praktické, protože propouštějí dostatek světla a zároveň chrání naše soukromí. Velice také oceňuji zastřešený průchod od stání pro auto ke vchodovým dveřím. Naší podmínkou bylo, aby se dalo z auta do domu dostat suchou nohou.“

Petr: „V průběhu rekonstrukce se plány trochu měnily. Třeba jsme seděli v budoucím obýváku a najednou nám bylo jasné, že do zahrady nechceme jedno velké francouzské okno. Sousední dům je velmi blízko a došlo nám, že když uděláme okna dvě a jídelní stůl dáme mezi ně, pořád krásně uvidíme na zahradu a zároveň budeme mít dostatek soukromí. Na nové podobě domu se mi líbí všechno. Nadšený jsem ale zejména z pergoly a z toho, jak obývák v podstatě volně přechází v terasu a ta zase v trávník. Líbí se mi ten pocit spojení s okolím.“

Když se tak ocitli na mrtvém bodě, rozhodli se oslovit Ing. arch. Ondřeje Tučka. „Můj úkol vypadal zpočátku jako jednoduchá a přímočará záležitost – vytvořit kryté stání pro auto. Časem se ale ukázalo, že dům potřebuje hlubší proměnu i ve svém vnitřním ustrojení, že nemá úplně dobře vyřešené dispoziční vazby, interiér je zastaralý a že by to chtělo i kůlnu a pergolu… až z toho nakonec byla celková rekonstrukce včetně nové fasády i oplocení,“ shrnuje situaci architekt.

I když se Petr s Lucií nejdřív trochu polekali, nakonec byli rádi, že se všechno vezme od podlahy a pořádně. Dnes soudí, že spolupráce s odborníky – architekty se jim rozhodně vyplatila. Nenaplnily se původní obavy, že je bude architekt tlačit do nějaké své představy. Manželé naopak takovou spolupráci vřele doporučují všem.

Společnému prostoru dominuje velký jídelní stůl z masivního dubu s lavicí ve stejném stylu. Petr s Lucií jsou kreativní a různé dekorace si dodělali sami. Třeba hodiny nad jídelním stolem nebo obrázek v předsíni. Stačila obyčejná washi páska a kapka fantazie. Sami si rovněž navrhli některé kusy nábytku, jiné pořídili z bazaru a nechali zrenovovat.

Profesionál z oboru má správný nadhled a povědomí o technických omezeních, která laikovi nejsou zřejmá. Dobrý architekt se snaží usměrnit a naplnit hlavně představu klienta a ne ukojit své umělecké ambice. Také obavy z neúměrného zvýšení ceny rekonstrukce se ukázaly jako mýtus.

„Náklady na vypracování projektu a další služby architekta běžně tvoří kolem deseti procent z celkové sumy. Zní to jako hodně, ale za tu cenu získáte dobré profesionální řešení a skvělé nápady. Občas se i stane, že se dokonce i něco ušetří,“ dodává k tomu Ing. arch. Ondřej Tuček.

Slovo architekta

„Původně domek nijak zvlášť nevynikal, ale myslím, že díky důvěře a pochopení klientů se z něj nakonec podařilo vybudovat příjemné místo k životu. Použití přírodních materiálů a střídmé barevnosti přispívá ke splynutí s klánovickou scenérií plnou stromů.“

Všechno jinak

Zadáním tedy nakonec bylo vytvořit funkční moderní úsporný dům, který lépe využije potenciál malého pozemku. Bylo zejména zapotřebí zcela změnit dispozici přízemí tak, aby mohl vzniknout velkorysý obytný prostor s kuchyňským koutem orientovaný na jih, do zahrady. V rámci této úpravy prošly změnami i vstupní zádveří, hala a WC.

Původní nevzhledné ocelové schodiště bylo vyměněno za nové dřevěné a tím pod ním také vznikl prostor pro WC. Místnosti získaly více světla díky úpravě velikostí oken, bylo instalováno podlahové topení. Dříve chladné, temné a zavlhlé přízemí se projasnilo a otevřelo do zahrady.

Když se rekonstrukce domu chýlila ke konci, obrátili se manželé na designérku Soňu Malinovou, aby jim pomohla s interiérem. Navrhla pro ně řešení kuchyně s jídelnou, obývacího pokoje, haly i zádveří. Do obývací části navrhla paní Malinová knihovnu přes celou stěnu.

Rekonstrukcí prošla i koupelna v podkroví, veškeré domovní instalace a byla vybudována šachta pro vsakování dešťové vody. Rodina si užívá novou terasu s dřevěnou pergolou, která posuvnými dveřmi navazuje na obytný prostor. 

V rámci stavebních úprav byly vyměněny všechny dveře, okna, podlahy a obklady. Také byl vybudován přístřešek pro auto, jehož konstrukce vytváří kryté závětří před vstupem do domu. Dům byl zateplen, opatřen novou šedou fasádou a získal modernější vzhled. S velkou pečlivostí byly ošetřeny detaily u soklu, střechy a štítu budovy. Byly zkráceny dlouhé přesahy krokví a vyměněna střešní krytina.

Součástí rekonstrukce bylo rovněž vyrovnání terénu, takže přístup do domu je bezbariérový. Návrh i realizaci úprav zahrady manželé svěřili profesionálům.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 148 m2
Vnitřní podlahová plocha: 134 m2
Plocha pozemku: 508 m2

AUTOŘI:

Ing. arch. Ondřej Tuček
Absolvent Fakulty architektury ČVUT.
Zabývá se navrhováním domů, jejich přestaveb i městským plánováním. Prioritou je pro něj vždy kvalita Vznikajícího prostředí, ať už soukromého či veřejného.
www.a-tucek.cz

Interiér: Soňa Malinová, Alice Kuchařová, www.malinadesign.com

Zahrada: Jakub Víšek, Jami Gardens, www.zahradnicke-studio.cz

Zanechat komentář

PARTNEŘI WEBU

MDKK MUJDUM STAVBAWEB IMATERIALY RODINNYDOM BMONOE
Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2025