V malém dětském pokoji je třeba důsledně dodržovat tzv. zónování, čili rozdělení na zónu pro učení, hraní a odpočinek. Postel by měla být co nejdále od pracovního stolu nebo alespoň opticky oddělená. Na dobře osvětleném a teplém místě je místo pro hry.
Zvýšená postel
Zvýšená postel šetří v malém pokoji cenné místo. Oproti klasické palandě má několik výhod: kromě toho, že lépe vypadá, je horní lůžko snáze dostupné a prostor pod ním je volný pro ukládání nebo hraní.
Kompaktní stůl
Pro dvě děti je v malém pokoji výhodné spojit pracovní stoly do jediné desky, jejíž kompaktní tvar šetří místo. Nejlépe poslouží deska z masivního dřeva uříznutá na míru danému prostoru tak, aby obě pracovní místa měla dostatek denního světla. Důležitý je pohodlný přístup k oknu!
Zavěšený nábytek
Úložný nábytek podél stěn zmenšuje podlahovou plochu a s ní opticky celou místnost. Pokud pokoj nelze vybavit zavěšeným nábytkem (např. z důvodu rizika plísní na nezateplené obvodové stěně), je vhodný nábytek odlehčit nohami.
Prostor pod stropem
Prostor pod stropem lze využít pro umístění skříněk, jejichž bílá barva se propojí se stropem. Hůře dostupné skříňky podvěšené pod stropem se hodí pro uložení sezonních věcí a sportovních potřeb.
Dobré osvětlení
Nástropní svítidla s jedinou žárovkou dítěti nikdy nemohou poskytnout dostatek světla pro hry, které se dlouhá léta odehrávají na podlaze. Navíc lehce přesvětlený prostor působí vždy větší.
Autorka návrhu: Veronika Haroldová |
|
Další tipy na zařizování interiérů najdete v této rubrice a na našem sesterském webu www.modernibyt.cz.