Skip to content

Jak zařídit malý dětský pokoj

Malý pokojík nebývá problém, pokud ho obývá jediné dítě. Obtížnější situace nastává, když je třeba do malé místnosti vměstnat děti dvě. Architektky a výtvarnice Veroniky Haroldové jsme se zeptali, jaké nápady a triky se jí osvědčily.

Galerie

V malém dětském pokoji je třeba důsledně dodržovat tzv. zónování, čili rozdělení na zónu pro učení, hraní a odpočinek. Postel by měla být co nejdále od pracovního stolu nebo alespoň opticky oddělená. Na dobře osvětleném a teplém místě je místo pro hry.

Zvýšená postel

Zvýšená postel šetří v malém pokoji cenné místo. Oproti klasické palandě má několik výhod: kromě toho, že lépe vypadá, je horní lůžko snáze dostupné a prostor pod ním je volný pro ukládání nebo hraní.

Nábytek na míru umožňuje maximální využití prostoru, kde se počítá každý centimetr. Pod zvýšeným lůžkem je průchod ke dveřím. Oranžový výklenek v levém horním rohu supluje roli nočního stolku. Důležité je, aby skříně v interiéru působily pokud možno nenápadně, což jim zaručí dveře v barvě okolních stěn. S renovací starší skříně pomůže polep samolepicími fóliemi a designovými samolepkami.

Kompaktní stůl

Pro dvě děti je v malém pokoji výhodné spojit pracovní stoly do jediné desky, jejíž kompaktní tvar šetří místo. Nejlépe poslouží deska z masivního dřeva uříznutá na míru danému prostoru tak, aby obě pracovní místa měla dostatek denního světla. Důležitý je pohodlný přístup k oknu!

Zavěšený nábytek 

Nepravidelnosti a výklenky v místnosti se přímo nabízejí pro ukládání věcí a nábytkovou vestavbu.Úložný nábytek podél stěn zmenšuje podlahovou plochu a s ní opticky celou místnost. Pokud pokoj nelze vybavit zavěšeným nábytkem (např. z důvodu rizika plísní na nezateplené obvodové stěně), je vhodný nábytek odlehčit nohami.

Prostor pod stropem 

Prostor pod stropem lze využít pro umístění skříněk, jejichž bílá barva se propojí se stropem. Hůře dostupné skříňky podvěšené pod stropem se hodí pro uložení sezonních věcí a sportovních potřeb.

Dobré osvětlení

Nástropní svítidla s jedinou žárovkou dítěti nikdy nemohou poskytnout dostatek světla pro hry, které se dlouhá léta odehrávají na podlaze. Navíc lehce přesvětlený prostor působí vždy větší.

Autorka návrhu: Veronika Haroldová

Veronika HaroldovaVystudovala fakultu architektury na ČVUT a po praxi v několika projekčních kancelářích založila v roce 2003 vlastní architektonický ateliér se specializací na návrhy interiérů. Ve svém portfoliu má víc nežli 240 realizací, které zahrnují soukromé i veřejné interiéry. Činnost ateliéru sahá od stavebních úprav dispozice přes návrhy interiérů až k designu originálních svítidel či nábytku a přesahuje i do oboru grafiky a reklamy.
Kontakt: www.haroldova.cz

Další tipy na zařizování interiérů najdete v této rubrice a na našem sesterském webu www.modernibyt.cz.