Většina lidí si kamna vybírá podle toho, jak se jim dotyčný spotřebič líbí, jak se bude hodit do jejich obydlí a v neposlední řadě podle svých finančních možností. To však pro kvalifikovaný výběr nestačí. Musíte například vědět, co od svých budoucích kamen očekáváte. Budete kamny pouze přitápět, nebo s nimi počítáte jako s hlavním zdrojem tepla? Záleží také na tom, zda bydlíte v novostavbě, starším domě, nebo jde o rekreační objekt.
Dále potřebujete určit požadovaný výkon kamen, odvozený z objemu vytápěného prostoru. Budete vytápět jen jednu místnost, celé přízemí včetně chodby a schodiště, nebo i první patro? Zohlednit musíte také cirkulaci vzduchu v daném objektu. Vhodný výkon zjistíte buď konzultací s topenářem či odborným prodejcem nebo v tabulce na internetových stránkách některých výrobců či prodejců kamen.
Nezapomeňte na komín
Další velmi důležitou informací, bez níž se při výběru kamen neobejdete, je stav komína, jeho průřez a výška, průměr kouřovodu a tah. Pokud jste komín předtím mnoho let nepoužívali, je bezpodmínečně nutné, aby odborník provedl jeho důkladnou revizi a změření tahu.
Po nainstalování kamen je nezbytné provádět pravidelné kontroly, a to nejen kvůli bezpečnosti vašeho majetku a zdraví, ale i kvůli pojišťovně. Kamna by také měla nainstalovat odborná kominická firma, která změří tah komína. Na zadní straně kamen bývá štítek, na němž je tah vyznačen. Kominík v případě nesrovnalostí tahu navrhne řešení, například instalaci komínové klapky či ventilátoru.
Dobře topit, ale nepřetápět
Než poprvé zatopíte, přečtěte si v pokynech od výrobce, jak dlouhá mají být polena pro vaše kamna. Pokud do kamen naložíte víc paliva, než výrobce doporučuje, či nesprávně používáte prvky regulace, dojde k tzv. přetopení.
Mnozí uživatelé mají po celou dobu provozu kamen přísun vzduchu pod rošt otevřený na maximum, čímž kamna zbytečně přetěžují. Správné je, jakmile se kamna rozhoří, přístup vzduchu omezit alespoň na polovinu.