I tyto místnosti bychom měli uspořádat tak, abychom se v nich cítili příjemně. Většinou však patří k těm nejvíce opomíjeným. Netrávíme zde tolik času a většinou je využíváme právě jen k uložení nějakých věcí, které často ani nepotřebujeme. Ale to, jak tyto místnosti vypadají, jaké energie vytvářejí, dodává tuto energii nejen zbytku bytu či domku, ale také nám samotným. Určitě si vybavíte, jak vás „vytočí“, kdy otevřete dveře komory a začne na vás padat různé nářadí, košťata, kýble, hadry a ostatní poházené věci.
Jen si představte situaci, kdy chcete vytřít podlahu, na kterou se právě vylilo nějaké jídlo. Už to samotné vám rozhodně nepřidá na náladě. Chcete to honem dát do pořádku, a tak běžíte do komory pro hadr a koště. Otevřete dveře a vypadne na vás smeták, zakopnete o kýbl, hlavou se bouchnete o pověšenou tašku s nářadím a hadr je někde tak šikovně uklizený, že ho prostě nemůžete najít. V lepším případě to skončí nadáváním, v horším případě se tato negativní energie uloží ve vašich játrech a žlučníku a postupem času se tam vytvoří žlučníkové kameny, oslabí se činnost jater apod.
LAPAČE PACHU |
V některých případech se také setkáváme s nepříjemným pachem v těchto místnostech z uskladněných chemikálií, zvířecího krmiva apod. Protože zde netrávíme čas, máme tendenci zápach přehlížet. Ale tento pach se přece jen dostává do celého bytu či domu. Proto zde používejte různé „lapače“ pachů, či si sem dejte různé přírodní aroma produkty. Je vhodné, aby vás při příchodu do těchto místností místo pachu přivítala vůně. |
Každá věc má mít své místo
Takže mít v těchto místnostech pořádek se vyplatí i kvůli našemu fyzickému zdraví. Neznamená to, že se zde vše musí lesknout. Důležité je najít pro všechny prostory jejich funkci a pro věci jejich stálé místo. A jak to řeší feng-šuej? Zde používá prostý selský rozum. Především si na reorganizaci udělejte dostatek času. Prvním krokem by mělo být, že vše z této místnosti vyndáte ven. Dále si musíte jasně určit, jakou funkci tato místnost bude mít. Je rozdíl mezi úklidovou místností, sušárnou na prádlo či dílničkou na drobné opravy domácího zařízení. Máte-li jednu místnost na všechno, rozdělte ji alespoň na funkční zóny.
Více článků z rubriky INTERIÉR na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Po stanovení funkce dané místnosti vyberte pak jen ty věci, které této funkci odpovídají. Tedy do dílny patří všechno nářadí, náhradní díly či žárovky, tj. vše, co souvisí s opravami. Do špajzky pak zase patří vše, co nějak souvisí s jídlem a uskladňováním potravin. Do úklidové místnosti dejte vše, co používáte k úklidu, tj. vysavač, koště, lopatka, hadry, smetáky, prachovky apod. Pomocné prostory není třeba uklízet tak často jako obytné místnosti. Ale měli byste je čtyřikrát do roka vyklidit, vše umýt, vytřít prach a udělat malou inventuru, jestli vše využíváte.
ROK A DOST |
Věc, kterou jste již rok nedrželi v ruce a v dohledné době ji potřebovat nebudete, rozhodně dejte pryč. Jen vám zabírá místo a do vašeho života přináší tzv. mrtvé energie, což je z hlediska feng-šuej velmi nebezpečné. |
Kam se zázemím
Stejně jako v případě koupelny a WC, ani tyto místnosti by v interiéru správně vůbec neměly být. U rodinných domků lze na zahradě postavit technický domek, nebo k tomuto účelu můžete využít suterén. U bytů je vhodné mít tyto místnosti co nejdále od kuchyně a ložnice. Tyto dvě místnosti jsou totiž nejdůležitější pro obnovu naší energie. Proto by neměly být ovlivňovány většinou negativní energií pomocných místností.