Plocha psacího stolu má být dostatečně velká, a to tak, aby se na ni vešly všechny potřebné věci do školy. Velkým hitem jsou pracovní stoly s pohyblivými deskami. Zvažte však, zda jsou opravdu tak praktické. Pokud o nakloněné desce přece jen uvažujete, nabídněte ji spíše ve formě desky na kreslení. Na úkoly stačí pracovní deska o velikosti 100 x 80 cm, ovšem je vhodné pořídit takovou pracovní sestavu, kterou je možné přizpůsobit výšce dítěte. Jedná se o tzv. rostoucí systém, kde židli i pracovní desku lze libovolně nastavit. Mladší školní věk je také ideální pro hru s barvami. Lehké a neutrální barvy tak můžeme v tomto období vyměnit za sytější odstíny.
Tento kus nábytku kupujte s rozvahou. I když se na trhu objevují kvalitní židle s čalouněním i plastové s ergonomicky vytvarovaným sedákem, poraďte se raději s odborníkem. Pravidlem číslo jedna je, že židle by měla být kolečková s pětiramenným podnožím a sedák by měl mít nastavitelnou výšku. Při nákupu si všimněte také opěrky, která snižuje zatížení páteře. Když je židle ergonomicky správně vytvarovaná, tak dítě na ní vydrží déle sedět.
Více článků z rubriky INTERIÉR na www.mujdm.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Židle s pohyblivým opěrákem
Podmínkou je také prodyšný materiál. Pro školáka vysokého 120 cm je vhodný stůl ve výšce 53 cm a židle vysoká 30,5 cm, rozdíl mezi výškou židle a stolní desky by u prvňáčka měl dosahovat optimálních 23 cm. Pro školáka, který sedí ve škole a pak doma u počítače, je vhodná židle s pohyblivým opěrákem, umožňující dynamické sezení, tedy častou a zdravou změnu polohy trupu při práci. Výška opěradla by neměla přesahovat oblast lopatek a chodidla by měla zůstat bezpečně opřená o podlahu. Nevhodné rozměry a konstrukce nábytku vedou ke svalovým problémům a bolestem páteře.Správné rozmístění svítidel spoluurčuje atmosféru pokoje. Základem je tzv. centrální osvětlení, tedy dostatečně výkonné stropní svítidlo. Samozřejmostí je lampička umístěná na pracovním stole, která by měla být polohovatelná. Lampička u postýlky, ať už stolní či nástěnná, by rozhodně neměla chybět. Barevná lampa krásně dokreslí atmosféru.
Ani tady nezapomínejme na bezpečí a praktické použití! K menším dětem jsou vhodné například plastové lampy, lampy s kryty či se sníženým napětím. Světlo by mělo vždy dopadat ze strany protilehlé ruce, kterou školák píše. Je třeba zohlednit i to, že v pokoji mají být alespoň tři světla. Stolní lampa má mít tři klouby, aby se s ní dalo lehce manipulovat. Na počítač by mělo dopadat světlo i z jiného zdroje, aby si dítě příliš nenamáhalo oči.
Otevřené police
Při zařizování pokojíku pro školáka nezapomeňte na to, že potřebuje také praktické úložné prostory, ať už bude do nich ukládat školní věci, nové hračky či jiné důležité věci. Dětský pokoj by měl mít co nejvíc uzavíratelných skříněk. Otevřené police vypadají uspořádaně pouze tehdy, pokud je v nich stabilně udržován pořádek a nejsou zaprášené. Ovšem neustálý úklid dítě i rodiče stresuje. Rodiče by měli naučit dítě uklízet přibližně ve věku čtyř let, kdy se utvářejí sociální návyky. Pak už jen zbývá pomáhat mu a věřit, že jednoho dne si uklidí sám a bez vyzvání. A neztrácejme trpělivost, jednoho dne si náš potomek opravdu uklidí sám bez nucení.Náctileté období je často synonymem pro nezávislost. Dejme tedy dětem to, co si tolik v tomto věku přejí - dostatek soukromí. I při zařizování pokoje pro náctileté je dobré vžít se do jejich světa, na druhou stranu bychom měli respektovat jejich názor více než kdy jindy. Je to složité období plné změn a zvratů.