Dům a byt – internetový časopis o bydlení

Hlavní stránka Interiér Koupelny O koupelně ve všech pádech

O koupelně ve všech pádech

Plánujete rekonstrukci koupelny? Pak se vám budou hodit informace o posledních trendech v této oblasti. Kdysi ryze provozní zařízení se dnes totiž nedílně pojí s životním stylem i relaxací a tvoří důležitou součást rodinných domů.

Fotogalerie:

< >

19 0

Umístění, velikost, dispozice i množství sociálních zařízení dnes určují soudobé potřeby a trendy, počet a složení obyvatel domu. Není žádnou výjimkou, když se při rekonstrukci navrhují např. pokoj pro hosty s vlastním zázemím, přímé vstupy do těchto intimních prostor rovnou z ložnice, sociální zařízení v každém podlaží, tzv. dámská a pánská koupelna atd. Vývojem prošly i materiály, vybavení, zařízení a jejich design.

Dobrý tip

Pečlivě zvažte, zda chcete „pouze modernizovat“ nebo „radikálně měnit“. První varianta sice odstraní letité vrásky a vady na kráse původního stavu, je však jen kosmetickou záležitostí. Efektivnější je vybourání staré a vyzdění nové koupelny, zvlášť tam, kde to dispozice domu umožňují. Získáte místo pro větší vanu, chybějící sprchový kout, druhé umyvadlo, WC a bidet apod. Nejdůležitějším kritériem rozhodně není značka ani cena zařizovacích předmětů, ale to, aby koupelna jako celek lépe sloužila (i vypadala). Tyto záležitosti je proto vhodné předem konzultovat například v koupelnovém studiu, kde s pomocí 3D programů rozehrají dispoziční, produktovou (tudíž i cenovou) a designovou hru, která napoví. 

První pád: kdo potřebuje, co žádá

Moderní koupelna odpovídající současnému životnímu stylu počítá s vanou či dokonce vířivkou, sprchovým boxem, aroma a chromoterapií, klimatizací s účinným odvětráním a dalšími vymoženostmi. Z původně čistě účelové místnosti se tak stává dokonale technicky i ergonomicky vybavený a esteticky pojatý budoár v přímém kontaktu s interiérem domu. To vše je reálné v novostavbě, rekonstrukce je přece jen poněkud složitější, neboť se nelze vyhnout radikálnímu zásahu do stávajících konstrukcí, rozvodů a technických zařízení.

Většina koupelen se dispozičně i vybavením přeměnila z kdysi ryze provozní místnosti v moderní oázu hygieny a relaxace (SIKO)

Druhý pád: koho oslovit a přizvat

Asi budete souhlasit s tím, že jinak se žije svobodnému mládenci a jinak páru se dvěma malými dětmi, v rodině s nemocným prarodičem, s aktivním sportovcem, s puberťačkou nebo s častými návštěvníky. V potaz je tedy třeba brát nejen přítomnost, ale i budoucnost, neboť i k vlku samotáři se může přistěhovat přítelkyně, mladým přibude další potomek, děti si přivedou partnera nebo naopak vyletí z rodného hnízda. Koupelna sice bude dál sloužit svému účelu, ovšem může se z ní vytratit pohodlí a funkčnost. I to je téma pro projektanta či architekta.

Stejně jako v případě projektování ostatních prostor rodinného domu, je vhodné pohrát si i s interiérem nové nebo rekonstruované koupelny. Rozmístění sanity a vůbec vybavení koupelny samozřejmě závisí na umístění tepelného zdroje (ohřev vody, vytápění) a rozvodů vody a odpadů...

Třetí pád: komu a čemu bude sloužit

Pro pohodlné užívání koupelny je důležitá tzv. ergonomie. Stanoví, kolik prostoru pro určitou činnost je potřeba. Kupříkladu před umyvadlem by mělo být asi 70 cm volného místa. Prostor pro WC mísu by měl být alespoň 80 cm široký a před ní by měl rovněž zůstat prostor 70 až 80 cm, totéž platí pro bidet. Sprchový kout zabere 80–100 cm do šířky, pohodlný přístup do vany zajistí prostor široký 100–120 cm.

Také výšky jednotlivých zařizovacích předmětů jsou standardně dány, ale pro rodinu dlouhánů je třeba je přizpůsobit. Svá specifika pak mají dětské koupelny. K současným trendům patří i bezbariérové řešení, žije-li v domácnosti (nebo bude žít v horizontu 10 let) starší či invalidní osoba, stává se nutností. Koupelny pro invalidní osoby by pak měl řešit odborník.

Zónování v koupelně

Elektřina a voda se sice přitahují, ale nemají se rády. Umístění zásuvek, vypínačů, svítidel a dalších elektrických zařízení vymezuje příslušná norma, která koupelnu rozděluje do čtyř zón z hlediska bezpečnosti ve vlhkém prostředí:

  • zóna 0 – vnitřní koupací prostor vany či sprchového koutu
  • zóna 1 – do výšky 2,25 m nad podlahou, od horního okraje vany. V tomto prostoru nad vanou, vaničkou či umyvadlem nesmí být umístěn žádný el. spotřebič (kromě bojleru s krytím IP X7)
  • zóna 2 – ve vzdálenosti do 0,6 m od okraje vany či sprchového koutu a do výšky 2,25 m lze montovat pouze svítidla s krytím IP44 a IP45 (chráněné proti vlhkosti)
  • zóna 3 – vymezuje prostor 2,4 metru od hranice zóny 2 a do výšky 2,25 m nad podlahou. Pokud je vzdálenost od okraje vany větší než 60 cm, mohou zde být instalována svítidla v jakémkoliv provedení, nejlépe však z nevodivého materiálu.

Čtvrtý pád: koho se dotkne, co získá

Zvažte, nakolik bude koupelna vyhovovat všem generacím v rodině. K hygienickým standardům patří umyvadlo, bidet nebo alespoň bidetová sprška přímo na WC. V menších (hostinských, podkrovních, manipulačních) koupelnách stačí sprchový kout. Údržbu podlahy a dalších nepřístupných prostor usnadní závěsná zařízení a předměty. Spojení koupelny s WC šetří prostor, nezaručuje však intimitu a v rodinném domě je žádoucí i nutné mít ještě alespoň samostatné WC nebo druhou malou koupelnu.

Vyvarujte se velmi nápadných barev a vzorů obkladů a dlažby, časem stejně omrzí. Zavrhněte nebezpečné a zastaralé infrazářiče a řešte teplo podlahovým topením s termostatem či otopnými tělesy (žebříky) se spínačem a programátorem.

Praktické předstěny

Jednou z variant vhodných pro rekonstrukce jsou tzv. předstěny. Montáž rozvodů – vody, ale i elektrorozvodů, topení atd. – se odehrává na povrchu zdiva, hotovou práci pak spolehlivě zamaskuje instalovaná předstěna, například ze sádrokartonu (Knauf). To ovšem vyžaduje dostatek vnitřního prostoru. Prefabrikované části systému se osazují na stěnu, sanitární vybavení (umyvadlo, WC, bidet) pak do modulů s přípojkami i splachovacím zařízením. Zde lze uvést velmi rozšířený systém Geberit a další. 

Pátý pád: čeho žádáš, koupelno?

Zásadní roli v moderní koupelně hraje zásobování energiemi a vodou, jejich spotřeba a úspory.
U přípravy teplé vody se rozlišují centrální a decentralizované systémy (vhodnost záleží na typu a způsobu vytápění domu jako celku). Nejčastěji se používají soustavy se zásobníky (akumulačními ohřívači), průtokovými ohřívači nebo průtokovými zásobníky.

Významnou úsporu přinášejí kombinované systémy využívající alternativní zdroje energie (solární kolektory, tep. čerpadla – jsou schopny uspořit až 30 % nákladů), stále častěji se v domácnostech využívá i dešťová voda a ke splachování WC dokonce i tzv. „šedá“, tedy odpadní voda. Při rekonstrukci zahrnující nový topný systém a rozvody práci rozhodně svěřte odborníkům (od projektu až po realizaci) a nechte si ji posvětit revizní zprávou a také provedením příslušných tlakových zkoušek.

Kolik vzduchu vyměnit?

TabulkaHodnoty se násobí a sčítají, takže má-li koupelna 2 umyvadla, 1 vanu, 1 sprchový kout, 1 WC a 1 bidet, „rovnice“ vypadá následovně: 2 × 30 + 2 × 150 + 1 × 50 + 1 × 30 = 440 m3/h. V praxi to tedy znamená, že chcete-li v koupelně striktně respektovat hygienické normy a předpisy, měli byste za hodinu vyměnit 440 m3 vzduchu. V rodinných domech ale většinou bohatě stačí zhruba polovina této hodnoty, tedy od 150 do 200 m3.

Šestý pád: o čem to všechno je

Zásada „O penězích až v první řadě“ se nevyhýbá ani koupelně, a to i z hlediska jejího provozu. Ve většině koupelen slouží jako hlavní zdroj vytápění topné žebříky, panely nebo podlahové topení či jejich kombinace. Zatímco topné žebříky oceníte i jako sušáky ručníků či drobného prádla, podlahové topení nikde nepřekáží, výrazně zvyšuje komfort a také usnadňuje úklid a snižuje spotřebu energie.

Pro rekonstrukce jsou vhodné zejména elektrické topné rohože, které – na rozdíl od teplovodního podlahového topení – nezvětšují výšku podlahy. Vlhký provoz (hygiena, sušení, praní) vyžaduje rovněž účinné větrání. Z hlediska úspor energie (a tam, kde není možné mít okno) je nejefektivnější tzv. nucené větrání.

Sedmý pád: s kým, s čím?

S rekonstrukcí je to stejné jako s Rubikovou kostkou. Jen co pracně sestavíte stranu jedné barvy, skládání dalších stran váš prvotní počinek dozajista rozbije. Nepsaná zásada každé rekonstrukce totiž zní: bouráte či měníte-li, musíte jinde stavět nebo pořídit nové. Rekonstrukční hlavolam však podporuje logiku, učí kombinaci a nutí k hledání nejvýhodnějšího řešení.

Cílem rekonstrukce není jen modernizace, útulnost a vyšší komfort, ale také snížení energetické spotřeby a provozních nákladů, případně určitá nezávislost na veřejných zdrojích a sítích. Ale jako vždy – svoboda není „zadarmo“. Abyste došli k nezávislosti a úsporám, musíte nejdříve investovat.

Shoz prádla

Řeší starosti s každodenním sběrem špinavého (ponejvíce dětského) prádla. Sestává z trubních dílců průměru 250 až 300 mm, vzájemně pospojovaných a umístěných například v instalační šachtě domovních rozvodů, s dvířky skrytými ve skříni nebo na jiném vhodném místě. Vede z horní koupelny nebo šatny přímo do prádelny nebo „technické“ koupelny. Lze jej pořídit přímo od výrobců (varianta z plastu nebo nerez plechu). Dodatečná instalace vyžaduje určité stavební úpravy (probourání otvoru v podlaze, instalaci dvířek, upevnění trubek na stěnu a opláštění sádrokartonem atd.). Více například na www.shozy-pradla.cz.Řeší starosti s každodenním sběrem špinavého (ponejvíce dětského) prádla. Sestává z trubních dílců průměru 250 až 300 mm, vzájemně pospojovaných a umístěných například v instalační šachtě domovních rozvodů, s dvířky skrytými ve skříni nebo na jiném vhodném místě. Vede z horní koupelny nebo šatny přímo do prádelny nebo „technické“ koupelny. Lze jej pořídit přímo od výrobců (varianta z plastu nebo nerez plechu). Dodatečná instalace vyžaduje určité stavební úpravy (probourání otvoru v podlaze, instalaci dvířek, upevnění trubek na stěnu a opláštění sádrokartonem atd.). Více například na Shozy-pradla.cz.

Text: Petr Saulich | Foto: Shutterstock.com , Archiv |
Datum: 13.08.2018 | 0 komentářů

logo MessengerPoslat Messengerem
tisk poslat nahoru Facebook

Související články

V některých oblastech se opravdu nevyplatí improvizovat. K umístění a k návrhu hloubky a konstrukce studní není oprávněn ani proutkař, ani vrtař, ba dokonce ani sám studnař. Jde o soubor ryze odborných prací a nutné administrativy, který smí vykonávat pouze autorizované osoby či specializované firmy.

Studnu nechte odborníkům

více

Ucpaný odpad bývá problémem v mnoha domácnostech. Každý z nás to již někdy zažil. Ucpaný dřez, umyvadlo nebo vana dokáží velmi znepříjemnit život. Rady našich babiček či jiné zaručené postupy nemusí vždy fungovat. Zapomeňte na mechanické zvony a ruční pumpičky. Vyzkoušejte ověřeného pomocníka WC NET Gel na ucpané odpady. Ten dokáže díky hustému gelovému složení proniknout i přes neodtékající vodu. Rozpustí veškeré zbytky, které jsou příčinou neodtékajícího odpadu, a uvolní ucpané potrubí. To vše do 15 minut bez horké vody a zvonu.

Stop ucpaným odpadům

více

Některé odstíny bílé mohou působit studeně, teplejšího vzhledu lze dosáhnout kombinací s jinou barvou, dřevem, kožešinami nebo vlněnými doplňky.

Barvy v interiéru: Teplá i studená bílá

více

Energeticky účinným konceptem vytápění, chlazení, větrání a ohřevu vody disponují např. výrobní a administrativní prostory společnosti DAFE-PLAST v Polné u Jihlavy. (Zdroj: DZ Dražice)

Tepelná čerpadla NIBE a úspora energie

více

Diskuze ke článku

Následující 4 pole nevyplňujte, slouží proti nevyžádaným zprávám.

Odsud již můžete vše vyplnit.

Vložte nový příspěvek


Nápověda

[b] tučný text [/b]

[i] text kurzívou [/i]

http://neco.cz/ nebo www.neco.cz vytvoří odkaz

nekdo@neco.cz e-mailová adresa

Velikost souboru je omezena na 500 kB.


Tučné položky jsou povinné.

Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost.


Reklama


ES

Povánoční výprodejové akce se slevami jsou v plném proudu

další videa

Partner sekce

Aktuální číslo časopisu Můj dům

Předplatné časopisů


≡ Menu

  • Dům
    • České domy
    • Zahraniční domy
    • Jak bydlí celebrity
    • Stavba a rekonstrukce
    • Domy na klíč a developerské projekty
    • MŮJ DŮM: Katalog rodinných domů
  • Interiér
    • Návštěvy
    • Koupelny
    • Kuchyně
    • Obývací pokoje
    • Ložnice
    • Dětské pokoje
    • Domácí fitness
    • Pracovny
    • Šatny a prádelny
    • Bydlíme
  • Stavba
    • Svépomocí
    • Okna, dveře
    • Střecha domu
    • Rozvody vody, kanalizace, plynu, elektro, ...
    • Fasáda domu
    • Zabezpečení
    • Podlahy
    • Povrchové úpravy
    • Vytápění
    • Konstrukce domu
  • Rekonstrukce
  • Zahrada
    • Návštěvy zahrad
    • Terasy, balkony a ploty
    • Jezírka a bazény
    • Květiny
    • Péče o zahradu
    • Odpočinek na zahradě
  • BLOG
  • Akce
    • Projekt roku
    • Soutěže & Slevy
    • Kalendář
    • Tipy
  • Diskuse
    • Dům
    • Byt
    • Zahrada
    • Kuchyně
    • Koupelna
    • Právo a finance
  • Poradna
Vyhledávání
Přihlášení
Newsletter
O nás
Newsletter


Články na partnerských webech

Stavba Web.cz

Společenské a kulturní centrum v Kuřimi

iMateriály

Příčka z cihel HELUZ AKU KOMPAKT 21 odhluční řádění dětí i hluk z kuchyně

Příčka z cihel HELUZ AKU KOMPAKT 21 odhluční řádění dětí i hluk z kuchyně

Rodinný dom

Dom (nielen) do hôr

Dom so štvrtou dimenziou


Partneři webu

Business Media One Můj dům StavbaWEB iMateriály Rodinný dom Media Market Consulting

  • Dům
  • Interiér
  • Stavba
  • Rekonstrukce
  • Zahrada
  • BLOG
  • Akce
  • Diskuse
  • Poradna

Profil | Kontakt | Pro inzerenty | Netviewer | RSS | GDPR

Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2021

created by Business Media One with Sabre SW