Kvalitní kuchyňský nůž by měl být především dokonale vyvážený, čímž vám dodá pocit bezpečí a jistoty při krájení, jelikož se na něj budete moci spolehnout a budete přesně vědět, jak vést každý řez. Také materiál je velice důležitý – výrobci jako KDS si bedlivě hlídají kvalitu použitých materiálů. Na co dalšího si dát při výběru pozor?
Kvality dobrého nože
Ten správný nůž by se měl od rukojeti až ke špičce postupně zužovat. Levné a méně kvalitní nože se často zužují pouze ve špičce. Laik na první pohled tento rozdíl nepozná, stačí se ale podívat na nůž shora a ihned je jasné, který nůž je kvalitnější.
Zároveň platí, že čím je nůž ostřejší, tím méně je nebezpečný. Ač to může znít jako paradox, tupé nože skýtají mnohem vyšší riziko pořezání, jelikož práce s nimi je náročná, nůž nedělá to, co byste chtěli, musíte při krájení vynaložit větší množství energie a tupý nůž vám navíc snáze sklouzne po povrchu krájené suroviny a pořeže vás. Je tedy nutné dbát také na pravidelné ostření. Obecně platí, že čím tvrdší nůž, tím déle vydrží ostrý, ale tím náročnější je pak broušení. To samé platí i naopak – měkčí nože se snáze brousí, ale ostré vydrží o něco méně.
Nože, které využijete v každé kuchyni
Ani šéfkuchař nepotřebuje dvacet nožů, i vám v kuchyni tedy postačí pár základních typů, které obsáhnou to nejdůležitější, co po nich vyžadujete. Každý nůž hraje v kuchyni svou roli – je tedy vhodné pořídit si sadu nožů, která obsahuje vše, co potřebujete. Při výběru sáhněte po nožích s ergonomickou rukojetí a s čepelemi z nerezové oceli.
V kuchyni nejčastěji využijete tři základní typy nožů – malý pro krájení drobnějšího ovoce a zeleniny, nůž na chleba a větší nůž na maso a větší suroviny, který se skvěle hodí i například na sekání bylinek a čistění ovoce a zeleniny.
Při výběru nezapomeňte také na vhodný úložný prostor pro nože – například dřevěný nebo magnetický stojan či praktické pouzdro, abyste mohli v případě potřeby nože pohodlně přenášet. Samozřejmostí je pak brousek a vhodné prkénko (ideálně univerzální dřevěné a plastové na syrové maso a ryby).
Jak se o nože starat
Nože vyžadují pravidelnou péči, aby vám dlouho sloužily a příprava jídla s nimi byla radost. Obecně platí, že byste měli všechny suroviny krájet na relativně měkkém povrchu jako je dřevo či plast – vyhnout byste se naopak měli tvrdým materiálům jako je kámen, sklo či kov, které nože zbytečně tupí.
Nože vždy umývejte v ruce šetrným čisticím prostředkem a vodou, nikdy je nedávejte do myčky, kde se nože tupí a nenávratně poškozují. Toto platí dvojnásob pro nože s dřevěnou rukojetí, jelikož dřevo do myčky nepatří už vůbec.
I ty nejkvalitnější nože se vlivem používání opotřebují. Aby vám nůž vydržel dlouho ostrý, je zapotřebí jeho čepel pravidelně udržovat pomocí ocílky a při otupení použít brousek, který je vhodné před použitím lehce navlhčit – nůž se tak bude snáz brousit a vy brzy budete mít znovu nůž ostrý jako břitva, připravený do akce.