I když se to možná nezdá důležité, přece jen je rozdíl v tom, je-li lůžko určeno muži nebo ženě. První dávají přednost praktickému designu a vybavení (osvětlení, variabilita doplňků, mobilita na základě koleček), druhé nikdy nezapřou zálibu v romantice a budou možná prosazovat i baldachýn. Pro obě pohlaví je ale velmi důležitá kvalita matrace, na níž by se rozhodně nemělo šetřit. I tak je ale třeba ji po deseti letech vyměnit.
NEŽ KOUPÍTE POSTEL
1. Ideální šířka lůžka pro jednoho člověka je 90 cm, stačit může i 80 nebo 85 cm, dítěti do osmi let bude vyhovovat i 75 cm.2. Vzhledem k tomu, že lidé jsou v průměru čím dál vyšší, je kdysi běžná délka lůžka (190 cm) nedostačující. Dnes se pohybuje od 200 cm do 220 cm. Postel opravdu na míru získáte tak, že připočtete ke své výšce 25 cm a necháte si ji udělat na zakázku.
3. Pro jednu osobu nesmí být matrace dělená a měla by odpovídat hmotnosti spáče. Tuto hodnotu vám určí ve specializovaných prodejnách matrací, kde mají k dispozici ergocheck, počítačový systém, který měří tlaky přenášené člověkem na matraci, a podle vyhodnocení vybere pro každého tu nejvhodnější.
4. Opravdu kvalitní matrace (vysoká 18-23 cm), pružinová či taštičková v kombinaci s latexem, kokosovými vlákny aj., se spokojí s méně pružným roštem, který by však měl být lamelový, aby matrace zespodu větrala.
5. Rošt velmi pružný sám o sobě (např. s lamelami uloženými v teleskopických kloubech) je většinou také polohovatelný a vyžaduje sice kvalitní, avšak nižší matraci, která je schopná ohýbání.