Skip to content

Petr Jákl: Už nejsem kaskadér

Herec a kaskadér Petr Jákl, svalovec, po jehož boku by se ráda viděla nejedna žena, na sebe naposled vzal roli producenta, scénáristy a režiséra v kontroverzním snímku Kájínek. O filmu a o své profesi nám vyprávěl v nově zařízeném bytě.
 

PETR JÁKL    

PETR JÁKL

– narozen 14. 9. 1973
– s manželkou Romanou Jákl Vítovou mají dceru Sophii
– vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy
– věnoval se bojovému umění judo
– 10x mistr ČR, 13. místo na OH v Sydney v roce 2000
– mistr ČR v armwrestlingu
– absolvoval hereckou školu v Los Angeles (Vincent Chase´s workshop)
– herecké a kaskadérské role: Johanka z Arku, Bathory, Aliens vs Predator, Krysař, XXX, Nebát se a nekrást, Cesta peklem, Eurotrip a další
– Nyní působí na pozici režiséra a producenta

Známe vás především jako filmového kaskadéra. Proč jste si vybral zrovna tuto profesi? Jak jste k ní dospěl?

Začínal jsem jako judista. Judo jsem dělal profesionálně až do OH v Sydney. Bohužel jsem musel skončit kvůli zdravotním problémům. Ke kaskadérství jsem se dostal přes otce, který byl jedním z prvních kaskadérů u nás a byl ve všem mým vzorem. Vlastně i k judu mě přivedl on, byl 13násobný mistr republiky. Tak dlouho jsem se probíral jeho medailemi a zkoušel chvaty na sestře, až mě odvedl na trénink, abych zjistil, že to není tak jednoduché, jak jsem si myslel. A já u toho zůstal.

V českých kinech se promítal thriller Kajínek, na kterém jste se podílel jako producent, scenárista a režisér v jedné osobě. Co vás přivedlo k tomuto tématu?

Téma mě zaujalo v době, kdy Kajínek utekl z mírovské věznice. Později jsem ale pochopil, že je v případu daleko více zajímavostí než jen neuvěřitelný útěk. Moc mě na tom všem zaujala vůle Kajínkovy právničky bojovat za to, v co věří. To je v životě hodně důležité. Sílu vůle znám i ze sportu a stále se s ní v různých podobách setkávám. Je málo lidí, co dokážou obětovat všechno kvůli něčemu, v co pevně věří. Ve filmu se objevily naprosto nové informace a odkrylo se pozadí případu. Snímek je dost kontroverzní a je to takové píchnutí do vosího hnízda. Už během kontrolních projekcí jsem zjistil, že k filmu má blíže ženské publikum, což mě docela překvapilo.

 

Věnujete se v současné době ještě kaskadérství nebo už na filmové scéně působíte jen za kamerou – na pozici producenta a režiséra?

Kaskadéřině se už nevěnuju. Pouze když to vyžaduje herecká role. Jinak se snažím držet za kamerou.

 

Jaké jiné zájmy máte kromě své profese? Zajímá vás móda a design?

Baví mě design. Často si jen tak maluji konkrétní věci a scény, což mi také pomohlo i při režírování Kajínka. Některé lokace jsem si namaloval a pak jsme je společně s architektem hledali. Také doma jsme si společně s Romanou všechen nábytek navrhli sami a pak jsme ho nechali na míru vyrobit.

     Pohovka ve stylovém šedém odstínu, tzv. provázkový koberec a skleněné stolky dodávající obývacímu pokoji vzdušnost. Atmosféru dotváří drobné pokojové květiny a palmy

     Kuchyňská linka byla vyrobena na míru podle vlastního návrhu Petra a Romany v designu tmavého dřeva. Je přizpůsobena jak Romanině drobnému, tak Petrově vysokému vzrůstu

     Jídelní kout propojuje kuchyňskou část s obývacím pokojem. Čistý styl a bílé orchideje tvoří zajímavý kontrast s kamennými obklady

Jak byste definoval váš osobní styl?

Ne úplně moderní, ale není ani staromódní. Mám hodně rád japonský styl zahrad a teras.

Ložnici částečně předěluje příčka obložená dřevem. V zadní části pokoje má své místo fitness přístroj DKN, jehož tváří je právě Romana Jákl Vítová     Elegantní ráz koupelny udávají světlé obklady v kombinaci s dřevěnými prvky     Letním útočištěm pro celou rodinu je prostorná terasa vybavená nábytkem v elegantním designu

Když jste s manželkou zařizovali byt, měli jste v hlavě nějakou konkrétní vizi? Inspirovali jste se někde, např. u oblíbeného výrobce, u přátel, v zahraničí?

Máme s Romčou stejný vkus a vždy se nám líbí stejné věci. Tím bylo vše kolem zařizování bytu jednodušší. Postupně jsme vše malovali na papír a povídali si u toho. Každý pracoval na jedné části bytu a pak jsme je společně dokončili. Inspirací bylo málo. Většinou jen naše fantazie.

PŮDORYS: 1/ chodba, 2/ koupelna a WC, 3/ obývací pokoj s jídelnou, 4/ pokoj, 5/ pokoj, 6/ terasa, 7/ kuchyň, 8/ WC, 9/ koupelna, 10/ ložnice, 11/ šatna, 12-14/ balkony    

Jaká kritéria musel byt a samotný interiér splňovat?

Každopádně jsme chtěli být blízko práce a ne úplně v centru města. Oba jsme chtěli velkou terasu a co nejlepší výhled. To nejpodstatnější bylo ale soukromí. To znamená co nejméně sousedících bytů, aby se nám nikdo nedíval do oken.

 

Využili jste pomoci designéra nebo architekta?

Takové služby jsme nevyužili. V mnohém by to bylo určitě jednodušší, ale my si všechno chtěli navrhnout a zařídit sami. Člověk pak má větší radost.

Co bylo podle vás na zařizování nejtěžší? Narazili jste na nějaké komplikace, které vás zaskočily?

Bohužel jsem měl velkou smůlu na řemeslníky a dodavatele. Například na zábradlí jsem čekal místo dvou týdnů sedm měsíců. Následně se dodavatel ani neobtěžoval zvednout telefon a musel jsem si ho objednat jinde. Můžu říct, že je to pro mne velké ponaučení. Určitě neplatí pravidlo čím dražší, tím kvalitnější a lepší služby.

Dětský pokoj je vybaven jednoduše a účelně světlým nábytkem. Veškeré vybavení pochází z centra Babypark    

Jak jste zařizovali pokojíček pro vaši Sophinku?

Pokojíček malé Sophie bylo radost vybavovat. Rozhodli jsme se pro obchod Babypark a vše jsme koupili na jednom místě. To byl jediný nábytek, který jsme nenechali vyrobit na míru. Moc se nám líbil a hlavně je i praktický. Například dětská postýlka se dá později přestavět na větší lůžko.

Na jakém místě se v bytě cítíte nejlépe?

Opravdu musím říct, že se cítím skvěle všude a vzhledem k tomu, že se stále ještě dovybavujeme, tak mi je asi nejbližší ložnice, kterou jsme měli hotovou jako první.

 

Kontakty:

 

BABYPARK,

http://www.babypark.cz/;

 

DKN,

http://www.dkn-fitness.cz/;

 

MAT FLOWERS,

http://www.matflowers-design.cz/;

http://www.kajinekfilm.cz/