Jako lidé jsme velmi rozporuplní. Na jednu stranu bychom rádi byli nezávislí na velkých dodavatelích plynu, elektřiny atd., na druhou stranu kvůli svému životnímu stylu spotřebováváme stále více energie. Zejména mladí ale touží po změně. Sní o bydlení šetrném k životnímu prostředí s využitím nejmodernějších technologií a přírodních zdrojů.
Zajímavým experimentem na téma nezávislého neboli soběstačného bydlení je architektonický projekt Český ostrovní dům, který vznikl v únoru roku 2016 z iniciativy úzké skupiny odborníků. Jeho základní myšlenkou je akcelerace nástupu udržitelnějších technologií (primárně elektrická energie, voda, vzduch, materiály) do běžných domácností a budov. Zrodila se i stejnojmenná architektonická soutěž pro studenty stavebnictví a architektury, zaměřená na neotřelé koncepty moderních šetrných staveb v různých velikostech a podobách. A existují i první praktické realizace takových domů.
Soběstačná oáza
Používaný termín „ostrovní“ tedy představuje krajní variantu naprosté nezávislosti provozu stavby na inženýrských sítích při využití moderních metod nakládání s přírodními zdroji. Akademicky vzato to znamená, že se provozu domu nedodává nic zvenčí. Objekt musí splňovat nezbytné požadavky a základní kritéria: architektonický a technický návrh budovy, který zásadně sníží požadavky objektu na energie (včetně její výroby). O tom všem se dočtěte v příštích týdnech.
Máte dotaz k tématu? Pošlete nám jej na adresu poradna@dumabyt.cz |