Koupelny patří mezi prostory, které za posledních padesát let prošly fascinujícím vývojem. Vybavení ložnice nebo obývacího pokoje obměníte poměrně snadno, ale změna v koupelně – to je práce na delší dobu s množstvím náročných stavebních zásahů. Proto si dobře promyslete, co vlastně od své nové koupelny budete požadovat.
Základem zůstává hygiena – mytí, koupání a sprchování, ale kromě toho se často v koupelně pere a suší prádlo, ve stísněných podmínkách sem lze umístit i záchod. O množství odkládacích prostorů ani nemluvě. A nezapomeňte ani na relaxaci a odpočinek. Moderní koupelna by měla být relaxačním centrem, v němž si kromě koupele ve vířivce či masážní sprchy můžete dopřát dokonce pobyt v sauně.
Praktické otázky
Za prvé je nutné vzít v úvahu, kolik členů domácnosti bude koupelnu využívat, a tomu přizpůsobit její velikost i množství úložných prostor. Také je záhodno rozhodnout, zda pro vás nebude vhodné dvojumyvadlo, abyste si ráno všichni pohodlně vyčistili zuby. Další otázkou je dilema snad každého z nás, a to zda vana, nebo sprchový kout. Do koupelny pro větší rodinu (máte-li dostatek prostoru) určitě zvolte obojí, v malé koupelně si budete muset vybrat. Sprchový kout ušetří spoustu místa.
S WC, nebo bez?
V neposlední řadě je důležité zvážit, zda bude součástí koupelny i toaleta, nebo bude zvlášť. Záleží na počtu osob a složení domácnosti. (V bytě pro více než 2 osoby je dle hygienické normy nutné mít alespoň jedno samostatné WC.) I s instalací záchodu je ale dobré obrátit se na odborníka. Ten vám například pomůže zhodnotit, zda máte v koupelně dostatečně nosnou stěnu pro závěsnou toaletu. Vybere také vhodnou variantu uchycení a pomůže se správným vyřešením odpadu. To je skutečně důležité nepodcenit. Mohlo by docházet nejen k zanášení odpadu, ale také k vracení exkrementů zpět do mísy.
Umístění koupelny
Koupelny se v minulosti jako méně důležité prostory bez potřeby přímého osvětlení a větrání umísťovaly většinou doprostřed a na chladnější stranu objektu. Dnes se naopak moderní koupelna v dispozici přesouvá k obvodovým stěnám, nejlépe tam, kde získá i pořádné okno. Okno v koupelně je velká výhra – přímé větrání a především denní světlo vytvoří jedinečnou atmosféru.
V dispozici rodinného domu se obvykle – podle velikosti rodiny – nachází malá koupelna s WC (nebo jen WC) v blízkosti společného obývacího prostoru a velká rodinná koupelna s toaletou (nebo koupelna rodičů a koupelna dětí) v ložnicové části. Praktické je takovou koupelnu propojit přímo s ložnicí (případně přes malou šatnu).
Hrátky s prostorem
Velikost a vybavení koupelny ovlivňuje počet uživatelů. Koupelna by měla pro všechny nabízet dostatek odkládacích ploch. K tomu, abyste se mohli naklonit nad vanu nebo se pohodlně umýt v umyvadle, potřebujete 65–70 cm průchozí šířky. Aby za vámi mohla projít další osoba, je třeba dalších alespoň 60 cm. Z toho vyplývá, že do koupelny minimálních rozměrů (1,4 × 1,7 m, případně 1,6 × 1,6 m) se vejde maximálně jedna osoba. A nezapomeňte také myslet dopředu – starší osoby či osoby se sníženou pohyblivostí potřebují prostoru mnohem více!
Zařizovací předměty by měly být rozmístěny tak, aby nebránily přímému volnému průchodu. Nejpoužívanější z nich (umyvadlo, sprcha) mají své místo co nejblíže vstupních dveří, vana naopak v zadní klidové části. Rozhodnete-li se pro podomítkový splachovač, nešetřete a vyberte si jen kvalitní výrobek, protože v případě poruchy budete nuceni demontovat obklady a složitě se dostávat do útrob zařízení.
Pozor na výšku baterie |
Při návrhu koupelny si musíte přesně určit i výšku, v níž budou vedeny rozvody vody, což je důležité hlavně pro volbu baterií. Pokud si zvolíte stojánkovou, přívod vody se posouvá níže, a když si zvolíte stěnovou (raději podomítkovou, kde ze stěny vycházejí jen samotný vývod vody a ovládací páka, a směšovač je ukrytý ve stěně), je nutné počítat s prostorem na umístění směšovací kartuše, a to buď zasekáním do stěny, nebo vytvořením předstěnové instalace ukryté za sádrokartonovou konstrukcí. Důležitá je i výška odtoku pod umyvadlem. |
Barvy a materiály
Celkový estetický obraz koupelny tvoří kombinace materiálu, barvy a osvětlení. Materiál a barva nejsou důležité jen u zařizovacích předmětů, na stěnách, podlaze a nábytku. Svou roli sehrává i vhodné doladění pomocí doplňků (držák ručníků, mýdla, polic), barvami sprchového závěsu, koberce, či dokonce ručníků. Výběrem barevně zajímavých doplňků vykouzlíte i z koupelny s jednoduchou povrchovou úpravou prostor s osobitým a svěžím charakterem.