Velikost kuchyně se odvíjí od počtu členů domácnosti, od toho, jak často doma vaříte své rodině či návštěvám. V každém případě je základním předpokladem spokojenosti s užíváním kuchyně vždy dispoziční uspořádání. Důležité je rozčlenit prostor na funkční zóny, které na sebe logicky navazují a umožňují tak co nejefektivnější a nejplynulejší provoz při přípravě pokrmů. Na ledničku a potravinovou skříň navazuje mycí zóna (dřez, myčka), pracovní plocha a varná zóna (sporák či varná deska) s přídavnou odkládací plochou.
Každou zónu je třeba vybavit odpovídajícími elektrospotřebiči, ať už volně stojícími nebo vestavnými. Všechny části linky by měly být pohodlně a volně přístupné – počítejte s volnou manipulační plochou širokou cca 90–100 cm. U elektrospotřebičů pamatujte na prostorově náročné otevírání a vyklápění dvířek, a proto se vyhněte umístění sporáku, ledničky a myčky v rohu nebo v úzké uličce.
Od umístění jednotlivých zón a předmětů se pak odvíjí požadavky na vyvedení přívodů vody, odpadu a elektřiny. Dodatečné předělávání je obtížné a nákladné, proto je při plánování kuchyně tento krok zcela zásadní. Výběr pracovní desky nebo barvy dvířek nechte klidně na potom.
Kuchyň v číslech |
Pohodlné práci napomáhají standardizované rozměry kuchyňského nábytku, které vycházejí z parametrů lidského těla i z rozměrů kuchyňského vybavení. Zároveň vám napoví, zda se linka do vámi vybraného prostoru vejde (např. do niky, atypického zákoutí v podkroví atd.) Základní užitečné rozměry:
|
Princip ostrůvku
K osvědčeným řešením patří rozdělení kuchyně na kompaktní sestavu (u stěny), která zahrnuje úložné prostory, vestavěnou chladničku s mrazničkou, případně i troubu, mikrovlnku a myčku, a na pracovní zónu s varnou a pracovní plochou. Ta může mít podobu kuchyňského ostrůvku, který tvoří předěl mezi kuchyní a jídelnou nebo mezi kuchyní a obývacím pokojem. Kdo vaří, nezůstává izolován v koutě zády k ostatním, ale může při vaření komunikovat s rodinou v pokoji nebo s návštěvou u stolu.
Nechte se inspirovat: Ideální kuchyně
Výhodné je přímo propojit varný ostrůvek s jídelním stolem nebo barovým pultem pro malé stolování nebo posezení s kávou. Řešení varného ostrůvku je vždy individuální a dává příležitost pro zajímavá originální řešení.
Úložné prostory
Zatímco naše babičky dokázaly i s několika kusy nádobí vykouzlit pochoutky, na které s láskou vzpomínáme, dnes se i oblast vaření vysoce specializuje. Přibývají různé typy hrnců (tlakové, pro vaření v páře, na těstoviny, zapékací misky atd.), ale i varné konvice, mixéry, šlehače, zmrzlinovače a řada dalších malých elektrických pomocníků. Tradiční pravidlo ukládat sklo a bílé nádobí (talíře, hrnky a porcelán) do horních skříněk a vše ostatní do spodní části linky bere pomalu za své.
Také čtěte: Trendy 2020: Kuchyně na celý život
Nároky na úložné prostory nutí výrobce vymýšlet, jak maximálně využít doslova každý kout v kuchyni a jak zjednodušit manipulaci s nádobím. V tom nám pomáhají například hluboké plnovýsuvné zásuvky (mohou být široké až 150 cm!), variabilní vnitřní dělení zásuvek, systémy výsuvných drátěných košů či kontejnerů a speciální soustavy určené pro rohové skříňky. Vzhledem k poměrně velké ceně speciálních kování si nechte toto vybavení detailně navrhnout a ocenit!
Dobrý tip |
Přímé osvětlení pracovní plochy oknem je vítané, zároveň však řešení kuchyně omezuje – u okna nemůžete umístit varnou zónu a problém může představovat i dřez – prověřte, zda baterie nebude bránit otevírání okna. |