Velikost kuchyně se odvíjí od počtu členů domácnosti a jejího životního stylu. Ať už žijete jako single, nebo tři generace pod jednou střechou, základním předpokladem spokojenosti s užíváním kuchyně je vždy účelné dispoziční uspořádání tak, aby jednotlivé zóny v kuchyni na sebe logicky a plynule navazovaly a šetřily čas i námahu při práci.
Dějová linie
Dispozici kuchyně určuje linie vycházející z logiky pracovního procesu: skladování – mytí – příprava – vaření – odkládání. Na ledničku a potravinovou skříň navazuje odkládací plocha, mycí zóna (dřez, myčka), pracovní plocha a varná zóna (sporák či samostatná varná deska a trouba) s přídavnou odkládací plochou. Každá zóna je vybavena odpovídajícími elektrospotřebiči, ať už volně stojícími nebo vestavnými. Uspořádání v jedné linii by ve větší domácnosti vedlo k lince dlouhé i 6 metrů a více. (Kam s ní? A těch kroků navíc!) Proto bývá výhodnější uspořádání do L nebo U. Všechny části linky mohou být umístěny u zdi, nebo některá může odvážně vybíhat do prostoru – záleží na celkovém uspořádání a umu designéra či bytového architekta.
Z hlediska ergonomie jsou důležité i pohodlná manipulace a volný přístup do skříněk, zejména ve spodní a rohové části linky. Výhodné jsou plnovýsuvy a různé rohové otočné systémy apod.
Mezi ostrovem a pevninou
Je-li kuchyň umístěna přímo v obývacím prostoru, velmi se osvědčilo rozdělit ji na sestavu u stěny (s úložnými prostory) a varný ostrůvek ve volném prostoru, vybavený integrovanou varnou plochou, případně i dřezem a myčkou. Toto řešení dobře vypadá, ale především umožňuje vařit či připravovat pokrmy čelem k přítomným a nikoliv v nepříjemné pozici zády ke společnosti. Moderní doba totiž vyžaduje i umožňuje pracovat, zároveň naslouchat rodině či hostům, sledovat rozjívené potomstvo i Ordinaci v růžové zahradě.
Dbejte na dostatek volné komunikační plochy kolem ostrůvku (průchody by měly být široké nejméně 100–120 cm), zároveň by však neměl být od „základny“ zbytečně daleko. Někdy se na kuchyňský ostrůvek přímo napojuje i barový pult nebo jídelní stůl, ať už pro malé či velké stolování.
Rozměrový rébus
Již slavní renesanční architekti, jako byl Vitruvius či Lenoardo da Vinci, bedlivě studovali proporce lidského těla a vycházeli z nich ve své práci. Nejinak je tomu u moderního kuchyňského vybavení. Na základě dlouhodobých měření výrobci a designéři nábytku dospěli ke standardizovaným rozměrům (pro střední výšku postavy):
- výška pracovní plochy: 85–95 cm
- hloubka pracovní plochy: 60 cm
- výška umístění horní skříňky:
- 140 cm nad podlahou
- výška jídelního stolu: 75 cm
- komunikační plocha před kuch. linkou:
- šířka min. 100 cm
Kuchyňské vybavení se vyrábí jako skladebný modulový systém, založený na základní šířce skříňky 60 cm, hloubka se pohybuje mezi 56–60 cm. Tomu odpovídají i rozměry veškerých elektrospotřebičů (vestavných i volně stojících). Od tohoto modulu se odvíjí celá rozměrová řada: 30 cm (úzké skříňky), 90 cm, 120 cm, 150 cm, 180 cm (velkoobjemové výsuvy či horní skříňky s výklopnými dvířky). U některých výrobců se můžete setkat i s moduly 40, 45, 50 a 80 cm.
Ve starších objektech a při rekonstrukcích bývá obtížné „vejít“ se do prostoru určeného pro kuchyň se sestavou vytvořenou pouze ze sériově vyráběných skříněk, zpravidla se neobejdete bez dodávky na míru.
Vše v jednom |
K současným trendům patří vysoká kompaktní úložná sestava, která zahrnuje potravinové skříně a další úložné prostory, vestavěnou chladničku s mrazničkou, případně i troubu, mikrovlnku, kávovar apod. Výrazně se tak šetří místo v kuchyni a koncentrace elektrospotřebičů do jednoho místa zjednodušuje a zlevňuje jejich instalaci (MIELE). |