Skip to content

NOVÁ KUCHYŇ, díl 3.: Vnitřní vybavení

Váháte mezi účelností a odolností, nebo dáte přednost estetickému pohledu? Kuchyň by měla být hezká, ale každodenní vaření působí nábytku značnou zátěž.

Předchozí díl seriálu najdete zde.

Povrch nábytku a zařízení v kuchyni musí být dobře omyvatelný a schopný zvládnout zátěž, kterou činnosti při přípravě jídla přinášejí. Při výběru materiálu na kuchyňskou linku si všímejte opracování hran nábytku. Je to detail, který může prodloužit životnost kuchyně. Kvalitní nábytek nemá lepené hrany.

Při výběru materiálu pracovní desky zohledněte jeho vlastnosti a také to, jak bude ladit s ostatními prvky interiéru. Pracovní plochu byste se měli snažit vyřešit tak, aby měla co nejmenší počet spojů, protože pokud se do nich dostane vlhkost, stávají se zdrojem jejího poškození.

K intenzivně využívaným kuchyňským plochám patří také dřez s místem na odkapávání nádobí. Zvažte jeho velikost, materiál, typ baterie a připojení k myčce. Také podlaha v kuchyni se musí snadno udržovat, musí být trvanlivá a odolná.

Náš tip

Už máte vymyšleno, jak bude vypadat půdorys kuchyně? Můžete tedy vyrazit za truhláři nebo do kuchyňského studia. Buďte však obezřetní! Koupě nové linky není investice na rok. Proto se pokuste získat o daném výrobci či kuchyňském studiu co nejvíce ­referencí. Zajímejte se o to, jak dlouho je firma na trhu, jak jsou s ní zákazníci spokojeni, nechte si třeba ukázat již zpracované projekty. Obecně platí, že čím déle je firma na trhu a čím je větší a silnější, tím je jistota správné ­investice vyšší.

Vybavení skříněk a zásuvek 

Při udržování pořádku v kuchyni se neobejdete bez úložných systémů, které zajistí přehled o všech věcech. Praktické výsuvné systémy z kvalitních materiálů – většinou z kovu kombinovaného s plastem, dřevem či sklem – se řeší pro každou kuchyni individuálně, stačí si jen vybrat kvalitní výrobek.

Nosnost výsuvných systémů začíná na několika kilogramech, v průměru však docela hravě zvládnou 50 kilogramů. Výsuvné potravinové skříně unesou až 100 kilogramů.

Výsuvné zásuvky a kontejnery ve spodních skříňkách jsou přehledné a jejich vnitřní uspořádání bývá variabilní. Pomocí nástavců a vložek lze vnitřní prostor snadno rozčlenit. Do zásuvek můžete zabudovat i malé kuchyňské spotřebiče, jako jsou kráječ na chleba a na uzeniny, kuchyňský robot, a dokonce se zde najde prostor i na žehlicí prkno, výsuvnou pracovní desku nebo stolek.

Příprava pro vestavné spotřebiče 

Dnes už lze všechny elektrospotřebiče zabudovat do kuchyňské linky. Při výběru bílé techniky, kterou chcete zabudovat, dejte pozor, aby byla k tomu určená. Jinak se vám může stát, že nastanou problémy s jejím chodem. Spotřebiče vhodné k zabudování mají speciálně řešené chlazení a větrání. Většinou má každý z nich vlastní ovládání.

Kuchyňský nástěnný organizér Rimforsa s doplňky ze skla, nerezavějící oceli a bambusu (IKEA)

Vše na dosah

V moderní kuchyni by neměl chybět ani prostor na tříděný odpad. Právě do spodních skříněk pod dřezem je možno bez problémů umístit nádoby na třídění. V těsné blízkosti zůstane místo i na saponáty a čisticí prostředky.

Jestliže chcete mít důležité předměty a kuchyňské pomocníky ihned po ruce, zapomeňte na klasické skříňky s dveřmi na pantech. Ve spodní části jsou mnohem vhodnější zásuvky a kontejnery na kolečkách, protože poskytují pohodlnou manipulaci, přehled, snadný přístup a účelné využití celé skříňky.

Bezpečnost dětí

Pro děti je kuchyně místem, kde mají stále co objevovat. Proto byste měli věnovat pozornost jejich bezpečnosti a využít všech možností, abyste je ochránili před úrazem. Zásuvky a dvířka můžete opatřit pojistkami, sporák bezpečnostním krytem. Čisticí prostředky a ostatní chemikálie uzavřete do skříňky s dveřmi zabezpečenými pojistkou, na které dítě běžně nedosáhne.

Poslední díl seriálu najdete v této rubrice příští týden.