Skip to content

Když vánoční stromek ožije

Živé jehličnany v kontejnerech se stávají hitem posledních vánočních sezon. Pomalu a jistě útočí na neotřesitelné pozice řezaných a umělohmotných stromečků. Ale jak se o ně starat, aby vydržely několik let?

Starat se o stromeček není zase tak složité: v zahradním centru si vybereme zdravý stromek kompaktního vzrůstu, nejlépe se pro vánoční využití hodí jedle kavkazská, smrk pichlavý a borovice černá, které přesazení a pěstování v nádobě dobře snášejí.
 

Pravidelná zálivka

Po zakoupení umístěte stromek ve světlé, studené, ale bezmrazé místnosti, třeba nevytápěné chodbě, aby si začal zvykat na zvyšující se teplotu. Na Štědrý den (nebo večer před ním, záleží, kdy stromek chcete zdobit) očistěte nádobu, vložte ji do proutěného obalu nebo kontejner omotejte ozdobným papírem. Rostlinu rozhodně nepřesazujte. Stromek umístěte na světlé místo, co nejdále od ústředního topení. Pravidelně ho zalévejte, aby mu neproschl kořenový bal. Užitečné je také pravidelné rosení.

Co s ním?

Stromek nechte v pokojové teplotě maximálně deset dnů, tedy do Nového roku. Po svátcích ho nesmíte vystrčit rovnou ven, musíte ho opět nechat zvykat na nižší teplotu na světlém, chladném, ale bezmrazém místě. Ani v této době nezapomínejte na občasnou zálivku!

Po přechodu mrazů máte dvě možnosti – buď stromek vyjměte z kontejneru a zasaďte do volné půdy, nebo ho můžete ponechat v kontejneru a starat se o něj jako o nádobovou rostlinu. Ve vegetačním období stromek vydatně hnojte a zalévejte, aby se dostal do výborné kondice a mohl rozdávat radost i o dalších Vánocích. Před příchodem mrazů stromek opět umístěte na chladné místo, a máte-li možnost, postupně mu zvyšujte teplotu, další péče je stejná jako každé předvánoční období.

Květník očistíme od zeminy a obalíme ozdobným papírem nebo jutou. Aby obal pevně držel, převážeme ho lýkem nebo ozdobnou stuhou

Šípky, šišky a doma vyrobené ozdoby přichytíme k větvičkám aranžérským drátkem     

Na závěr výzdobu doplníme řetězem z přírodního materiálu

NÁŠ TIP!

Nejvhodnější stromky pro pěstování v kontejnerech:
Borovice lesní
Nejoblíbenější vánoční stromek s pravidelně kuželovitou korunou, snadno se pěstuje.
Borovice černá
Má pevnější a širší korunu než borovice lesní a sytou tmavozelenou barvu. Dobře snáší přesazení i pěstování v nádobě.
Jedle kavkazská
Pravidelně rostlý, velmi dekorativní stromek s lesklými, na líci tmavozelenými jehlicemi, odolný při přesazování.
Smrk ztepilý
Tradiční vánoční stromek. Ve vytápěných prostorách rychle opadává, ale pro svou prostou krásu a také nízkou cenu zůstává stále oblíben.
Smrk pichlavý
Jak už napovídá jméno, stromek má velmi pichlavé jehlice, které ovšem příliš neopadávají a zachovávají si dlouho svěží vzhled. Prodává se v několika barevných variantách, od tmavozelené po stříbrnou, pěstování v nádobě snáší dobře.

Odebírejte newsletter

Nechte si posílat novinky a inspiraci ze světa bydlení