![]() |
Starat se o stromeček není zase tak složité: v zahradním centru si vybereme zdravý stromek kompaktního vzrůstu, nejlépe se pro vánoční využití hodí jedle kavkazská, smrk pichlavý a borovice černá, které přesazení a pěstování v nádobě dobře snášejí.
Pravidelná zálivkaPo zakoupení umístěte stromek ve světlé, studené, ale bezmrazé místnosti, třeba nevytápěné chodbě, aby si začal zvykat na zvyšující se teplotu. Na Štědrý den (nebo večer před ním, záleží, kdy stromek chcete zdobit) očistěte nádobu, vložte ji do proutěného obalu nebo kontejner omotejte ozdobným papírem. Rostlinu rozhodně nepřesazujte. Stromek umístěte na světlé místo, co nejdále od ústředního topení. Pravidelně ho zalévejte, aby mu neproschl kořenový bal. Užitečné je také pravidelné rosení.
|
Co s ním?Stromek nechte v pokojové teplotě maximálně deset dnů, tedy do Nového roku. Po svátcích ho nesmíte vystrčit rovnou ven, musíte ho opět nechat zvykat na nižší teplotu na světlém, chladném, ale bezmrazém místě. Ani v této době nezapomínejte na občasnou zálivku! Po přechodu mrazů máte dvě možnosti – buď stromek vyjměte z kontejneru a zasaďte do volné půdy, nebo ho můžete ponechat v kontejneru a starat se o něj jako o nádobovou rostlinu. Ve vegetačním období stromek vydatně hnojte a zalévejte, aby se dostal do výborné kondice a mohl rozdávat radost i o dalších Vánocích. Před příchodem mrazů stromek opět umístěte na chladné místo, a máte-li možnost, postupně mu zvyšujte teplotu, další péče je stejná jako každé předvánoční období. |
|
![]() |
NÁŠ TIP!Nejvhodnější stromky pro pěstování v kontejnerech: |