Skip to content

Kvetoucí radost

V zimě, kdy naše oko nezahlédne pestrobarevné záhony ani rozkvetlé louky, je příjemné si tento deficit vynahrazovat přímo doma. Ideální je vybírat z kvetoucích tzv. hrnkových rostlin, které hýří barvami a doslova zavání exotikou. Je jen na vás, které barvy na sebe necháte působit a jaké kombinace jsou vhodné pro váš interiér.
 

Rozkvetlé begonie můžete umístit například i na konferenční stolek   Žlutozelená kombinace dělá z této begonie dokonalý interiérový doplněk    

Begonia

Tato kvetoucí hrnková květina pochází z tropických oblastí Asie, Afriky a Ameriky.

Je oblíbená především pro bohaté květenství v široké paletě odstínů bílé, žluté, růžové, červené nebo oranžové.

Begonie potřebují hodně světla, musí však být chráněny před přímým slunečním zářením. Teplota nad 20 °C a pod 15 °C je pro begonie nevhodná. Mají rády vysokou vlhkost vzduchu, je nutné je pravidelně rosit či je postavit na podnos s mokrou rašelinou nebo mechem. Jsou však také druhy, které jsou na vlhko citlivé, například Begonia Lorraine. Při výběru se tedy nezapomeňte soustředit na tyto drobné rozdíly.

Cyclamen

Bramboříky v květináči s nejrůznějšími barvami květů a v různých velikostech mají svého předka v druhu Cyclamen Persicum, který roste v horách od Řecka po Írán.

Vyšlechtěné velkokvěté odrůdy mají jasné barvy a někdy jsou jejich květní lístky třepenité. V současnosti se zvyšuje obliba malokvětých odrůd, které jsou odolnější a krásně voní.

Brambořík má rád chladnější teplotu okolo 12 až 15 °C a vlhký vzduch. Potřebuje místo s jasným rozptýleným světlem. V době kvetení je potřeba zalévat pravidelně a opatrně. Vodu je dobré lít při okraji  květináče.

     Obal na květináč může být klidně mnohem větší než celá květina - v tomto případě se jedná o brambořík. Nebojte se ani výrazných barev či plastických vzorů     Smíšením několika odstínů bramboříku dosáhnete pestrosti a exotického vzhledu

Primula acaulis je prvosenka čili petrklíč, tedy první posel jara    

Primula obconica

Primula obconica patří ke skupině čínských prvosenek, které špatně snášejí vysokou teplotu a slunce. Dobře roste v humózní, stále mírně vlhké směsi zemin. K zálivce je nejvhodnější dešťová voda.

Pokud o ni správně pečujete, můžete se dlouhou dobu těšit z velkých květů, které jsou uspořádané v kulovitém okolíku na dlouhém stonku.

Mezi oblíbené odrůdy patří Aschat, u jejíchž květů bílá barva přechází ve středu květu do tmavě růžové, a Appelbloesem, která má lososově zbarvené květy.

Saintpaulia

Jedná se o africkou fialku kvetoucí po celý rok. V současné době je známo přes dvacet původních botanických druhů afrických fialek a na trhu jsou dostupné i miniaturní kultivary. Fialky výborně vzdorují teplému (minimálně 18 °C) a suchému vzduchu, ale potřebují dostatek světla. Během kvetení rostlinu přihnojujte hnojivy s vyšším obsahem draslíku.

Fialky patří k nenáročným rostlinám, takže si je můžete pořídit i v případě, že nejste zkušeným pěstitelem. Rostliny to nepoznají a přinesou vám stejnou radost.

     Saintpaulia neboli africká fialka ve své plné kráse vynikne s kontrastním obalem květináče, který je v jiné barvě
Tato krásná prvosenka může způsobit i vyrážku, proto se před jejím pořízením ujistěte, nejste-li na ni alergičtí    

PRIMULA OBCONICA

 

– Na tuto prvosenku jsou někteří lidé alergičtí. Chloupky na listu jim způsobují vyrážku a červené skvrny na kůži, dokonce i bez přímého dotyku.

– Proto se před jejím pořízením nejprve přesvědčte, jestli na ni není někdo z vašeho domova citlivý. To platí i pro druh Primula chinensis.

Kontakt:

 

HOLANDSKÁ KVĚTINOVÁ KANCELÁŘ,

Smíchov Gate, Plzeňská 16/3217, Praha 5,

tel.: 224 828 065-68,

fax: 224 828 456,

e-mail: ewing@ewingpr.cz,

www.ewingpr.cz