Skip to content

Podzimní inspirace

Květiny s námi žijí od nepaměti. Do našeho života vnášejí barvy, pozitivní energii a radost, krásně aranžovaná kytice dokáže, stejně jako několik květů volně vložených do vázy, rozjasnit a prozářit celou místnost.

Tento odvěký symbol lásky vždy inspiroval mnohé umělce, především malíře a básníky, květinový dar byl jasným vyjádřením citů. Dnes květiny plní stejný účel, ale často si je kupujeme sami, jen pro radost nebo aby vnesly kousek přírody a svěžích barev do našich domovů. Proto přicházejí stále častěji ke slovu floristé, kteří s květinami dokáží hotová kouzla. Stále se jim otevírají nové možnosti, protože na trhu se objevují nové, zajímavější odrůdy květin, se kterými je radost pracovat. Floristika se rychle stává stále více populárním a uznávaným uměním, ve kterém je vidět silný vliv módních trendů. Představujeme dva směry aktuální pro podzim.
První je klasický, opakující se již mnoho sezon – do klasických i moderních vazeb jsou voleny teplé, zářivé barvy, které nám připomenou léto a pomohou přečkat nepříjemný podzim. Jsou do nich voleny žlutě, oranžově a červeně kvetoucí květiny, které velmi hezky kontrastují se sytě zelenými listy.

        Aranžmá v teplých tónech obsahuje laskavec, chryzantémy, světlici a montbrécie na vysokých stoncích         Kniphofia a jiřinky (Dahlia) jsou zasunuty do vázy s barevnými korálky a kombinovány s jablíčky (Malus)

Fascinace krásou a možnostmi přírody

Druhá podzimní inspirace Natural Chemistry (Přírodní chemie) je vyjádřením fascinace krásou a možnostmi přírody, je odvážnější a dala by se charakterizovat slovy: nové objevy, vědecký, čistý a pozemský, fascinace přírodou, chemie a biologie, rytmus a struktura, průhlednost. Aranžmá připomínají experimentální kytice, ve kterých jsou květiny a doplňková zeleň použity překvapujícím způsobem, například listy jsou zalaminované v průhledné fólii. Do vazeb se hodně používají transparentní materiály, sklo, čisté, ale i omšelé, tenké laboratorní sklo, kachlíky, kameny, cement, beton, hladká keramika, plast, bublinatá fólie, guma, kov, stříbrná fólie. Vázy proto některými svými prvky připomínají laboratorní sklo, nebo dokonce sklenice na marmeládu.
Zkuste si takové aranže vytvořit sami – použijte třeba plastové trubičky, hadičky či barevný drát, které navléknete nebo obmotáte kolem stonku, čímž ke květině přitáhnete náležitou pozornost. Technické téma této inspirace můžete zdůraznit aranžováním do floristického ježka umístěného do technického skla. Snažte se vytvářet základní geometrické tvary a používejte více kultivarů od jedné rostliny, abyste vytvořili dojem sbírky.
 
Barvy, které Natural Chemistry ctí, jsou studené, neutrální odstíny jsou kombinovány se svítivými barvami a žlutou (použijte maximálně dvě takové květiny, abyste aranžmá zdůraznili). Hodně používejte bílou klinickou barvu a různé odstíny zelené, luxusního vzhledu dosáhnete využitím stříbrné či zlaté barvy.

Kontrastní tvary v oranžové barvě - laskavec (Amaranthus), jesenec (Celastrus), mečík (Gladiolus) a Leucospermum   vlevo: Leucospermum v kombinaci s laskavcem (Amaranthus), vpravo: laskavec, mochyně a list monstery v krychlové váze

Mezi mřížkami z bambusových větviček upoutá především banksie, pozornost zaslouží i mochyně, šípky a listy fatsie   Působivé aranžmá z jediné chryzantémy (vpravo)

NATURAL CHEMISTRY

Základní květiny pro tento styl:
– Chryzantéma      
– Kopr
– Kalokvět     
– Laskavec           
– Orchidej           
– Nevadlec

Biedermeier v zelené plsti - růže, jiřinky a hortenzie   Kytice z toulitky, třezalky a béru   Připravte si nastříbrno obarvené stonky třaskavce. Dejte je do skleněné vázy a nadýchané květy chryzantém kombinujte s lalokvětem a něžnými květy orchidejí