Hvězdník nebo amarylka, jejíž oficiální latinské jméno zní Hippeastrum, pochází z horských oblastí And v Chile a Peru. V Evropě byla tato velká cibule představena kolem roku 1830. Ale přesto to trvalo ještě sto let, než tato mimořádně kvetoucí rostlina začala zdobit naše obývací pokoje. Žádná jiná cibulovina nerozkvétá tak snadno jako amarylka, rozkvete nejen doma, ale věnujete-li jí trochu pozornosti, její překrásné velké květy ozdobí i venkovní záhon. Cibule amarylky mají obvod od dvaceti do třiceti centimetrů. Dříve než je zasadíte, namočte spodní část s kořínky na několik hodin do vlažné vody. Vezměte prostorný kořenáč a výživnou zeminu nebo speciální půdu pro amarylky. Na dno kořenáče nasypte trochu štěrku. Cibulku opatrně zasaďte do půdy tak, aby třetina cibulky byla nad úrovní zeminy. Při sázení dejte pozor, aby se nepoškodily její kořínky. Půdu pořádně stlačte. Pokud se vám holá cibulka v květináči nebude zdát příliš hezká, můžete ji ozdobit kamínky nebo mechem.
Stanoviště Květináč umístěte na teplé stanoviště. Pro vývoj stonku je teplo velmi důležité. Ideální je normální pokojová teplota kolem dvaceti stupňů. Cibulku zalévejte jen málo, dokud se neobjeví stonek. Jakmile se objeví poupě a listy, potřebuje rostlina více vody a více světla. Stonek amarylky roste velmi rychle a zakrátko se ozdobí překrásnými květy. Celý proces růstu a květu amarylky trvá šest až deset týdnů. Rostlina může dorůst až do výšky 55 cm. Když jsou pupeny téměř otevřené, můžete rostlinu přemístit na chladnější místo, kde je méně světla. Tak prodloužíte dobu jejího květu a déle se budete těšit z krásných barev jejích květů. Z největších cibulí vyrůstají dokonce i tři stonky a každý z nich nese čtyři květinové zvonky. Nejčastější jsou odstíny růžové, lososové, červené, oranžové a bílé barvy.
Po odkvětu Po odkvětu odstřihněte odkvetlé květy, ale listy rostlině ještě ponechejte. Pravidelně ji zalévejte a dopřejte jí trochu rozpustného hnojiva pro pokojové rostliny. Amarylka ocení hnojivo obsahující železo a magne- zium. Od začátku září omezte zálivku a v říjnu nezalévejte už vůbec. Cibuli nechte odpočinout na chladném, tmavém místě a v lednu ji opět zasaďte do kořenáče a začněte postupně probouzet.
Péče o cibule Pokud cibule hned po nákupu nevysazujete a chcete je uschovat, uložte je na chladné místo, kde se teplota pohybuje okolo devíti stupňů.
Hlíznaté kaly Kaly (Zantedeschia) vyžadují světlé stanoviště, nevadí jim slunce. Během růstu rostliny má být zemina stále vlhká. V zimě nechte kalu odpočinout v místnosti s teplotou okolo 12 °C. A pozor, kaly jsou jedovaté, chraňte před jejich šťávou pokožku a oči.
Kontakt: BAKKER HOLLAND, P. O. Box 93, Praha 025, tel.: 272 701 280
text: Lucie Martínková foto: archiv |
Rozkvetlé cibule
Mezi nejatraktivněji kvetoucí pokojové rostliny patří cibulnaté hvězdníky a hlíznaté kaly. Vznosné květy na dlouhých stoncích budí dojem, že pěstování těchto krasavic nebude nijak snadné. Opak je pravdou – stačí se jen přidržet několika zásad a z obřích cibulí a nenápadných hlíz vám každý rok vyraší malý zázrak.