Skip to content

Designérka Iva Bastlová: Ložnice není jen postel a skříň

Téma zdravé bydlení a také zdravé spaní se dnes skloňuje ve všech pádech. O tom, jak podpořit příjemné usínání a sladké probuzení, s námi hovořila designérka Iva Bastlová.

Galerie

Když se řekne „zdravé spaní“, co si pod tím představíte? Jde o víc než o stabilní postel a dobrou matraci?

Ing. Iva Bastlová, DiS Vystudovala obor navrhování interiérů a nábytku a věnuje se mu více než 15 let. Navrhuje nejen interiéry, ale také produkty. Přednáší, organizuje semináře pro širokou veřejnost i odborníky a připravuje doprovodné programy pro veletrhy o bydlení. www.ivabastlova.czUrčitě ano, i když matrace patří mezi stěžejní. K dobrému spánku je potřeba i kvalitní prostor, tzn. dostatečně velká a větraná místnost, s hezkým výhledem, správné umístění lůžka i celkové zařízení pokoje. Jinak se bude usínat v příjemně a esteticky zařízeném interiéru a jinak ve „skladišti“ věcí, kde není možné ani pořádně utřít prach.

Jak velká by podle vás měla být pohodlná ložnice pro dvojici a jak velká pro jednu osobu, případně pro dítě?

Velikost ložnice pro manželský pár záleží na tom, zda se zde bude nacházet i vestavná skříň – skříně, tedy úložný prostor na ošacení, či je v bytě šatna, a totéž platí i pro jednu osobu. Pohodlná manželská ložnice bez skříní má rozměry 3 x 4 metry. I do ložnice pro jednu osobu se většinou používá dvoulůžko. U dětských pokojů je otázkou, pro kolik dětí je místnost určena, jak jsou věkově od sebe a opět, zda jde o dětskou ložnici a herna s šatnou jsou vedle, nebo o klasický pokoj, který musí splňovat všechny funkce, a tudíž je třeba mu vyhradit větší plochu.

Čtěte také: Jak zařídit ložnici pro klidný a vydatný spánek

Existuje nějaké vodítko, jak spolehlivě vybrat „tu pravou“ postel? A kam ji umístit? K oknu, ke dveřím, do kouta…

Kritéria výběru bych rozdělila na tři. Za prvé kvalita provedení, tedy aby postel vydržela, byla stabilní, z kvalitních materiálů atd. Za druhé ergonomie, tzn. aby neměla ostré výstupky, nesmyslnou výšku, nevhodnou konstrukci apod., a za třetí, aby po estetické stránce zapadala do stylu interiéru. Postel by měla mít takové místo, aby se v ní člověk cítil bezpečně, tedy viděl na dveře, na okno. Určitě nedoporučuji umístit dvoulůžko do rohu, zaslouží si důstojné místo, ze tří stran s průchozí komunikační zónou. Rozhodně není vhodné dávat jej k topení a také nepovažuji za ideální umístění volně v prostoru, vždy se snažím, aby byla za čelem pevná stěna.

Stačí pro pohodlné spaní postel standardní velikosti – dvojlůžko o rozměrech 160 × 200 cm?

Pokud na lůžku spí každodenně pár, domnívám se, že rozměr 160 × 200 cm nestačí. Za standard považuji 180 × 200 cm, a raději volím vždy širší postel. Je-li muž hodně vysoký, je na místě zvolit prodlouženou délku, tzn. 220 cm.

Kvalitní materiály a tlumené barvy představují určitou „sázku na jistotu“. Postel a noční stolky jsou z kolekce Atua, navržené designérkou pro českého výrobce Triant.

Vybrat správnou matraci je úplná věda. Na trhu najdeme škálu výrobků z různých materiálů, prosazují se sendvičové matrace, matrace s tzv. inteligentní nebo paměťovou pěnou atd. Co byste zákazníkům při výběru doporučila?

Vyhnout se experimentům a necertifikovaným výrobkům. Osobně nejsem nakloněna pružinám. Vždy je však třeba matraci vyzkoušet, bez toho bych ji nikdy nekoupila. A na matraci bych rozhodně nešetřila. Kvalitní výrobci vám poradí, půjčí vám ji na vyzkoušení i na delší dobu. Každý má jiné zdravotní problémy, jinou konstituci těla a bude mu vyhovovat něco jiného.

Nepřehlédněte: Zařizujeme ložnici: Na co všechno je třeba myslet?

Považujete za vhodnější pořídit si luxusní matraci (ta ale vzhledem k ceně musí vydržet spoustu let), nebo vybrat střední kvalitu a častěji matrace vyměňovat?

Domnívám se, že matrace v ceně 10 až 15 000 korun na jednu osobu je dostatečně kvalitní, pokud budete vybírat u certifikovaného výrobce. Ty, které stojí řádově desítky tisíc na jednu osobu, jsou často spíše marketingovým pozlátkem.

Postel, noční stolek, skříň, dřevo v kombinaci s šedou nebo béžovou, to je běžný obrázek dnešní ložnice. Nápady se tu příliš nehýří. Patří do ložnice také trocha barev a fantazie?

Je mi občas dost smutno z interiérů vybavených bez nápadu a jako „přes kopírák“. Originalita, osobitost a fantazie do našich domovů i našich ložnic podle mě patří. A to, že se v ložnici hlavně spí, neznamená, že musí být místnost nudná. Ale to je na další povídání.

Ing. Iva Bastlová, DiS

Vystudovala obor navrhování interiérů a nábytku a věnuje se mu více než 15 let. Navrhuje nejen interiéry, ale také produkty. Přednáší, organizuje semináře pro širokou veřejnost i odborníky a připravuje doprovodné programy pro veletrhy o bydlení.

Kontakt: Ivabastlova.cz

Odebírejte newsletter

Nechte si posílat novinky a inspiraci ze světa bydlení