Myslíte si, že koupelna vypovídá o svém majiteli? Určitě. Je přece vidět styl člověka, za kterého částečně mluví tvar, zařizovací předměty i zvolená barva. V dnešní době o vzhledu koupelny rozhodují hlavně ženy, muži se zajímají více o pracovny a elektroinstalaci. U nás tomu bylo ale naopak. Koupelnu totiž považuji za jeden z nejdůležitějších obytných prostorů. Samotnou ji ale neuznávám, proto jsem koupelnu navrhl průchozí k bazénu a malé posilovně.
Jaká by podle vás ještě měla být? Prostorná — se dvěma umyvadly, bidetem a pisoárem. To už považuji za samozřejmost. Měla by být elegantní a designově propracovaná. Preferuji jednoduchost, snadnou údržbu všech větších i menších ploch. Zkrátka čistou linii.
A tak je zrealizovaná i vaše koupelna? Její jednoduchý styl spočívá v tom, že je průchozí, že je z ní vidět na bazén a přes jeho modrou hladinu ven do korun stromů. Dům, který jsem celý zrekonstruoval, pochází z roku 1930 a od samého začátku jsem věděl, jak bude řešený. Na koupelně je například zajímavé to, že je v prvním patře, které přístavbou navazuje na původní dům. Musel jsem promyslet dokonalý konstrukční systém, neboť zásahy do původní stavby byly náročné. Už také proto, že prostor pod vanou je snížený s návazností na bazén, který je částečně zapuštěný a částečně vystouplý. Nebylo to jednoduché, ale protože se s tím počítalo od začátku, dopadlo to dobře. To je také velmi důležité, vědět ještě před výstavbou či rekonstrukcí, čeho chceme docílit.
Někdo ale nemá možnost pracovat s tak velkým prostorem. Přesto by chtěl účelovou a také vkusnou koupelnu . I v panelovém domě může být tato místnost téměř výstavní. Jedno z praktických řešení třeba vidím v odstranění vany, kterou nahradí sprchový kout. V menším prostoru jsou důležité barvy, samozřejmě světlé opticky zvětšují. Stejně tak vhodně umístěná zrcadla. Důležitý je i detail. Tím se může stát například barevně odlišená jedna stěna. Nedávno můj kolega navrhoval koupelnu v kanárkově žluté barvě v kombinaci s přímou modrou. Není to vyloženě můj styl, ale musím uznat, že se mi to líbilo.
Je detail opravdu tak důležitý? Velmi. Měl by být jednoduchý, účelný. Za takový detail můžeme považovat zrcadlo nebo zajímavý věšák. Někdo zvolí třeba chromové kulaté umyvadlo. Navíc v dnešní době, kdy se neustále mění a rozšiřuje nabídka v designu či v dekorech u tradičních materiálů, je radost navrhovat koupelnu. Ale nemohu říci o žádném materiálu, že bych ho vyloženě prosazoval. Spíš se snažím mít přehled, abych mohl klientovi dobře poradit.
Máte nějakou mez ve své profesi, za kterou nejdete? Co mě dokáže vyvést z míry, je, když se jasně se svým zákazníkem na něčem domluvím, a on to potom za mými zády třeba s nějakým zedníkem změní. Také mnohdy nemohu souhlasit s lidmi, kteří to, že mají přemíru peněz, chtějí ukázat doslova „na každém rohu“. Chtějí mít vytápěnou podlahu, topení ve zdi i ve stropě a tři bazény různých velikostí vedle sebe. To považuji za míru nevkusu.
A jaký je váš rukopis architekta? Jednoduchý konstrukční systém s nějakým architektonickým výrazem. Dnes jsou to barvy. Mám rád střídmost, ale podívejte se na můj současný dům…
text: Kateřina Kaločová foto: Lukáš Hausenblas |
Nevydržím dlouho bydlet v jednom domě
Architekt Zdeněk Tichý spolu se svými kolegy a kolegyní ing. arch. Zuzanou Krejčí realizují rodinné domy, navrhují přestavby obchodních domů, bytů. Ing. arch. Zdeněk Tichý má na rozdíl od svých mladších spolupracovníků, jak přiznal, rád střídmost, jednoduchost, přímou linii a potrpí si na praktické detaily. Ostatně tak navrhl i koupelnu ve svém „dalším“ domě. Ale hned mi při té příležitosti poněkud tajemně prozradil, že se už poohlíží po jiném rodinném domku.