Přístup k domu by neměla tvořit jen pěší cestička od vrátek. Je také třeba přivézt nákup, dopravit nábytek, novou lednici, a dokonce se může stát, že přijede sanitka. Běžné řešení – velká zpevněná plocha z betonové dlažby zahrnující vjezd i vstup – není příliš šťastné řešení. Filosofie feng-šuej dokonce říká, že cesta k domu nemá být rovná, aby po ní přímo do obydlí neproudilo zlo. I když těmto názorům nevěříte, určitě vás nemusíme přesvědčovat o tom, že celistvá betonová plocha není hezká. V létě se navíc rozpálí, protože nevsakuje dobře vodu.
|
Co vás čeká?1 Výškové a polohopisné zaměření prostoru mezi bránou a domem 2 Výběr zkušeného projektanta zeleně i komunikací, který vypracuje projekt 3 Není-li vybudování komunikace součástí stavby nového domu, konzultujte věc se stavebním úřadem (ohlášení stavby apod.) 4 Výběr firmy, která má zkušenosti s přírodními mlatovými povrchy (často umějí i zahradnické firmy) 5 Vytyčení v terénu – ověření tvaru a rozměrů 6 Vybudování podloží, případně instalace rozvodů pro elektřinu a závlahu. Podloží i finální povrch musejí být vyspádovány, aby se netvořily louže 7 Usazení obrubníků a poté navezení propustných písčitých substrátů pro levanduli a trávník, urovnání plochy (pokud žijete v oblasti s nepropustnými půdami, musíte plochu pod výsadbami a trávníkem také odvodnit) 8 Pokládka finálních vrstev komunikace (mlat, minerální beton) 9 Výsev (pokládka) trávníku, výsadba levandule 10 Instalace svítidel, postřikovačů a kapkové závlahy |
Je pravda, že pokud máte před domem pouze pár metrů čtverečních, velkorysejší řešení nepřipadá v úvahu. Ale i malý prostor lze přerušit zeleným nebo kvetoucím pruhem. Jste-li ovšem majiteli velkého pozemku a řešíte jeho nové členění, je návštěva dvora s levandulí inspirací právě pro vás.
Čestný dvůrKruhový nebo elipsovitý dvůr se zeleným středem není žádným objevným vynálezem. Jeho předchůdci se říkalo čestný dvůr a stavěly u něj koňské povozy: k obytným sídlům přijížděli lidé, k bočním hospodářským budovám se přiváželo obilí nebo zásoby jídla.
Objezd měl tu výhodu, že všichni věděli, kam mají jet, prostor byl upravený a vládl mu řád. Vy sice hospodářské budovy pravděpodobně nemáte, ale určitě budete mít garáž. Dnešní běžný obrázek – velká garážová vrata na hlavním průčelí domu – příliš pochválit nemůžeme, protože stěna, která má reprezentovat, je vraty nenapravitelně zhyzděna. Garáž usazená mimo dům vás sice nutí přeběhnout v dešti nebo mrazu pár metrů, ale malebné průčelí domu za to určitě stojí. Elegantní řešení příjezdové plochy pak zlepší vizáž vašeho domu o sto procent. Pokud ji navíc osázíte levandulí, bude vás její voňavá náruč vítat po každém náročném dni.
|
![]() ![]() ![]() Prostorové parametryV první řadě potřebujete dost místa mezi domem a bránou – minimum je 25 metrů, ale lepší je 30 metrů, u elipsy 35 m. Poloměr zatáčení pro osobní auto je 6 metrů, šířka cesty má být nejméně 3 – avšak lepší jsou 4 metry. Za bránou a před domem se hodí rozšířený prostor, který dovolí průjezd dvěma autům.
Pokud se vám náš návrh líbí a místem šetříte, můžete se ještě trochu omezit, ale vždy svůj nápad konzultujte se specialistou – projektantem komunikací. Rozměry našich plánků jsou přibližné – jiné potřeby má majitel terénního vozu, za který zapřahá vozík s jachtou, jiné zase majitelé úsporných městských vozítek.
|
Čím začít?Nejprve si nechte plochu přesně změřit od geodeta. Potom bude následovat projekt a viditelné vytyčení tras v terénu. Tvary vysypte vápnem nebo pískem – ověříte si tak, že vám bude úprava dvora tvarově vyhovovat. Pak nechte upravit podloží (takzvaný „kufr“) a ještě si pro jistotu zkuste projet trasu autem, případně i malým náklaďákem. Když vše „sedí“, jak má, můžete se pustit do vlastní úpravy dvora.
Dlažba pro princeznyPovrch příjezdové cesty by neměl být ani asfaltový, ani dlážděný, nýbrž zpevněný mlatem (minerálním betonem). Podstatou této technologie je povrchová vrstva tvořená kamenným prachem, pod níž je štěrkové souvrství (15–20 cm hrubší frakce 16/32, na to 5 cm frakce 8/16). Správně provedený mlat můžete kropit, zametat i z něj uklízet sníh. Vypadá výborně a do zahrady se skvěle hodí. Povrchovou vrstvu stylového „čestného dvora“ pak tvoří drobný ostrohranný štěrk. Plocha přímo před domem může být naopak vydlážděna velkými kamennými deskami nebo třeba drobnějšími kostkami, aby se vám snadno vystupovalo a nastupovalo třeba i v jehlových podpatcích.
Kdy sklízet?Květenství stříhejte po otevření prvních květů. Nejlepší doba je dopoledne, když oschne rosa, ale ještě nezačne velké horko. Stonky svažte do malých svazků a zavěste je na tmavé, stinné a vzdušné místo. Hned jak uschne, uložte je do sáčků, sklenic nebo krabiček, aby vonné silice nevyprchaly. |
|
![]() ![]() |
Kontakty:Filuna, s. r. o.
Dolní Pěna 20, tel.: 384 388 350
e-mail: filuna@filuna.cz, www.filuna.cz
PERENY
Ing. Renata Pešičková
Hlavenec 57, Předměřice nad Jizerou
tel.: 326 971 914, fax: 326 972 062
Kalabousek 1661, Čáslav, tel.: 327 314 981
|