Bylinkové zahrady, které se dříve zakládaly u klášterů či zámků, se dnes v Česku příliš často nevidí. Ovšem ta v Ostré u Lysé nad Labem je opravdu předpisová – najdete v ní tradiční uspořádání, úctyhodný sortiment rostlin, ale také různé zajímavé doplňky zahradní architektury.
Uzlová zahradaZahrady v Ostré jsou ohromné – v současné době pokrývají 22 hektarů. Nejsou v nich používány chemické postřiky, hnojiva a stimulátory, vše je na přírodní bázi. Cílem pěstitelů je přitom zahrada co nejbližší přírodě.
|
![]() |
Objevíte tu řadu nejrůznějších příkladů tradičního zahradnictví, ale my se zaměříme na klášterní zahradu, jejímž centrem je takzvaný „uzlový záhon“. Obdélníková plocha je rozdělena cihlovými cestičkami na osm záhonů a dominují jí sloupovité jehličnany. Záhony jsou lemovány buxusem a uvnitř roste směs bylinek. Tato část zahrad je ze tří stran obklopena kamennými zdmi a zídkami, na čtvrté jsou vyvýšené záhony, mateřídouškové lavičky (na místě sedáku je hustý porost mateřídoušky) a za nimi pergola obrostlá růžemi. |
|
Co všechno uvidíte?• Kromě okrasných zahrad je tu i několik – zvlášť u dětí oblíbených – „bludišť“ z pásů travin a bylin. |
Cesta k dokonalostiProtože jeden ze spolumajitelů, lékař Malcolm Stuart, je Angličan, začali tu před šesti lety s výsadbou bylinek, které přivezl ze své Cambridge Physic Garden (soukromé „lékárnické“ zahrady). Bohužel, vinou odlišnosti klimatu některé druhy – zejména pestrolisté mateřídoušky – vymrzly. Poučeni neúspěchem se pěstitelé vydali dvěma cestami: pro výsadbu využili sazenice z místních školek a Malcolmovy bylinky začali otužovat. Dnes jich většinu mohou bez problémů pěstovat i tady. Samozřejmě se i teď stává, že mateřídoušky vymrznou, ale to známe ze svých zahrad všichni. Uhynulé rostliny jsou pravidelně doplňovány, a tak je mezera v porostu spíše výjimkou.
|
Kdo je Dr. Stuart‘s Botanicus?Tři nadšenci – Dana a Jan Hradečtí a jejich britský přítel Malcolm Stuart. Na začátku mladí manželé vyráběli u stolu v malém bytě přírodní pot-pourri, svíčky z včelího vosku a další drobnosti. Po setkání s Malcolmem se pustili do rozsáhlého díla, které zdaleka není u konce. Společně budují zahradu, na niž naváže rodící se arboretum, a produkce se už dávno vystěhovala z jejich ložnice. Kosmetické i „jedlé“ produkty a spoustu dalších zajímavostí vyrábějí pokud možno z vlastních surovin (když se u nás suroviny dají vypěstovat). Chrání tím nejen autenticitu produktů, ale také pracovní příležitosti. |
|
Sortiment rostlinV uzlovém záhonu je sortiment sice pestrý, ale není přehnaný, aby dobře vynikl barevný vzor. Najdete zde přes deset druhů pravidelně vysazovaných bylin, zimostráz (Buxus sempervirens) v živých plůtcích a jako dominanty kruhů sloupovitý jalovec (Juniperus communis ‘Hibernica’). Působí to jako zvláštnost – na místě jalovců by se daly čekat spíše tisy. Majitelé ovšem podotýkají, že dovozci dřevin sice dnes opatří téměř cokoli, ale tenkrát byla situace úplně jiná. Tisy se v rozumné velikosti nedaly sehnat za snesitelnou cenu a zakladatelé se báli, že by vymrzly.
Pokud budete chtít motiv z Ostré zopakovat, doporučujeme sloupovitý tis (Taxus media ‘Hicksii’) nebo obyčejný tis (Taxus baccata), ale musí být vypěstovaný ze semene, aby rostl směrem vzhůru. Řízkované tisy jsou vypěstované z větví a mají široký, keřovitý tvar. Obyčejný tis bude vyšší, mohutnější, poroste rychleji, ale musíte jej více stříhat. Okolí uzlového záhonuVedle uzlového záhonu je u zdi překrásný kout z levandulí a za pergolou začíná rozsáhlá zahrada. Podél smíšených živých plotů s převahou domácích dřevin se táhnou pestré pásy trvalkových záhonů, v nichž samozřejmě převládají léčivé, aromatické a kořeninové druhy. V ploše jsou vyvýšené záhony, jejichž okraje zpevňuje vrbové proutí splétané do tradičních hatí oplůtek. Stejným způsobem je tu založeno několik kompostů a proutí je využito i ve výpletu dělicích paravánů a výplni dřevěných branek a vrat.
|
|
Užitečná inspiraceInspirativní není jen uspořádání záhonů, ale i členění zahrad volně rostoucími živými ploty. Nejenže vypadají mnohem přirozeněji než stále oblíbené řady zeravů (Thuja), ale jsou i daleko cennější pro životní prostředí. Jsou zdrojem potravy, bezpečí, místem pro hnízdění nebo vybudování nory pro drobné ptáky, savce i užitečný hmyz.
Všechny zbytky ze zahrady jsou kompostovány a vraceny zpět v podobě hnojiva. Pro oživení půdy je používán koňský hnůj a odpadový žampiónový substrát. Plevel je ze záhonů odstraňován ručním pletím, ale do budoucna porosty zhoustnou natolik, že pletí skoro nebude třeba.
|
![]() |
Kontakt:BOTANICUS
Ostrá 8
Lysá nad Labem
tel.: 325 551 235
|