|
Přání majitelůZahrada má asi 1 000 m². V současnosti je spíš zanedbanou loukou, v níž je užitková zahrádka, udírna a vysazeno asi 10 ovocných stromů a několik malých smrků. Zajímavý je zemní sklep a kamenné zdi v zahradě. Pro naše dcerky bychom chtěli vybudovat bazén (asi 5 x 7 m) a „dětský koutek“. Chceme osázet zahradu různými keři a stromky a vybudovat zahradní jezírko. Přesuneme stávající posezení u ohniště pod krytou část vedle domu. Velkým problémem je jílovitá půda a vysoká hladina podzemní vody. Do prostoru stávajícího dvora a okolí domu bude soustředěna většina prvků pro aktivní odpočinek rodiny – terasa s posezením pod pergolou a pískoviště. Protože tu rodina bude trávit nejvíc času, umístila jsem do tohoto prostoru také nejatraktivnější prvky zahradní architektury – jezírko pod kroucenou vrbou (Salix matsudana ‘Tortuosa’) a tradiční „venkovské“ výsadby z hortenzií, trvalek a sadových růží. Branku bude „strážit“ jeřáb (Sorbus) nebo třeba javor, který částečně zastíní pískoviště před letním žárem.
Malé rošádyStávající živý plot ze zeravů (Thuja) poslouží jako pozadí pro výsadby kolem jezírka a zároveň jako předěl mezi okrasnou a užitkovou zahradou. Doporučuji totiž majitelům přesunout pěstební plochu a fóliovník právě sem. Na jejich místo na plošinu nad kamennou zdí jsem navrhla bazén s dřevěnou palubovou terasou. Aby děti v zápalu hry nespadly ze zídky dolů, bude plocha ohraničena jednoduchou „pastevní“ ohradou z kulatiny. Kolem terasy budou vysazeny voňavé kobercové skalničky, které mohou růst i v kamenné zdi, a popínavky, které prorostou ohradou i pergolou nad sezením dole u domu. Myslím si, že tak budou mít koupající se členové rodiny lepší kontakt s těmi, kdo budou odpočívat pod pergolou.
|
Jednoduché výsadbyPěkné výhledy do okolí, zajímavost v podobě terénní vlny zemního sklepa a příjemně volný pozemek je dobré zachovat. Není třeba sázet plášťové výsadby po celém obvodu pozemku jako v hustě obydlené zástavbě. Umístění několika větších stromů (břízy, javory, jasany apod.) a keřových skupin bude dostačující. Skladba dřevinného patra by měla být blízká místní přírodě a tradičním venkovským výsadbám. Kaliny, lísky, dříny, plané růže nebo i trnky najdou místo v horní části zahrady, kolem domu mohou přibýt i šeříky, stolisté růže, jasmíny (pustoryly)… Dům budou na jižní straně rámovat dva velké „domovní“ stromy – lípy, javory nebo třeba ořešáky.
|
|
![]() |
Venkovské trvalkyOrlíček (Aquilegia vulgaris), kopretina (Chrysanthemum maximum), konvalinka (Convalaria majalis), srdcovka (Dicentra spectabilis), šater (Gypsophilla paniculata), denivka (Hemerocalis x hybrida), levandule (Lavandula officinalis), kohoutek (Lychnis chalcedonica), pivoňka (Paeonia lactiflora), plamének (Phlox paniculata), jirnice (Polemonium coeruleum), fialka (Viola odorata) a další. Chybět by neměly ani cibulovité lilie a hlíznaté jiřiny.
|