Původně se šla podívat na jiné prostory. Ty ale byly příliš drahé a zbytečně velké. Makléřka ji však upozornila na kanceláře kousek vedle, které ještě nebyly ani v nabídce. Andreu zaujaly. Okamžitě vycítila skrytý potenciál místa a ihned se rozhodla pro jejich koupi.
Běžně využívaných čtyřicet čtyři metrů čtverečních v přízemí bylo možné v případě dobrého počasí navýšit o další venkovní plochu k využití – navazující upravenou terasu a zahradu ve vnitrobloku domu, které téměř nikdo nenavštěvoval. Místnosti se stropy vysokými přes tři metry působily vzdušně a byly v dobrém stavu.
Kupující velmi ocenila novou elektroinstalaci s rozvedenými datovými kabely. Místnosti měly také nové dubové podlahy, nové kvalitní stylové dveře, bezpečnostní systém s alarmem a všechna okna vnější hliníkové rolety. Dům z přelomu 19. a 20. století už totiž byl po celkové rekonstrukci.
„Je v pěkném prostředí nedaleko Stromovky a je tu naprostý klid,“ libuje si Andrea. I tento fakt podpořil její rozhodnutí. Nezapře v sobě designérku, okamžitě začala přemýšlet nad optimálním využitím prostoru a rozhodla se předělat ho k bydlení.
Chytrá výměna
Změnila dispoziční uspořádání bytu tím, že kuchyň umístila do prostoru, kde dříve byla koupelna, a zeď mezi kuchyní a koupelnou z poloviny prosklila.
Z kuchyně je nyní pěkný výhled do zahrady a částečně prosklenou příčkou vniká denní světlo až do koupelny. Ráno se může, třeba při čištění zubů, místo do zrcadla dívat i z koupelny až do zahrady. Pro zachování intimity je možné místnost zaclonit roletou.
Koupelna není velká, ale vešla se sem vana, skříňka s umyvadlem i klozet. Rafinovaným trikem však budí dojem větší místnosti. Andrea totiž k obložení vany místo běžných keramických obkládaček použila zrcadlo, které odrazem dubovou podlahu opticky zvětšuje.
Také v kuchyni investovala finanční prostředky do kvalitního základu a zvolila velkoformátovou dlažbu Villeroy & Boch, která imituje povrch cementové stěrky. Zajímavě působí obklad stěn, který sem přesahuje z koupelny.
V kuchyni je umístěný kotel, který časem zmizí ve skříni. Na stejné stěně vznikne další úložný prostor a je tu už také připravený vývod pro pračku.
Součástí okna je záměrně zbudovaný hlubší pevný parapet, který poslouží jako další odkládací plocha nebo k usednutí s ranní kávou v ruce a s výhledem do zahrady.
Světlo a barvy
Ve snaze přízemní byt prosvětlit, vymalovala ho Andrea bílou barvou. Rozhodně ale nevyznívá nudně, je oživený akcenty výrazných barev. Převládají žluté a oranžové prvky.
Prozatím je interiér zařízen ve větší míře nábytkem, který designérka koupila v bazarech či vydražila na Aukru. Některé kusy nábytku stačilo jen přelakovat a mohou sloužit dál.
Nenošený starý svetr v požadovaném odstínu žluté barvy nastoupil další službu a proměnil se v praktický povlak na polštář. Atraktivní svítidla v interiéru si vyrobila sama spojením oranžových textilních kabelů a bílých kovových květináčů. Dlouhé, zajímavě zauzlované oranžové kabely zdobí všechny místnosti. Ke zútulnění interiéru přispěl svými olejomalbami na plátně také kamarád Andrey David Segeťa.
Hudební křeslo |
Místo zde našlo majitelčino oblíbené hudební křeslo Beatnik, které poskytuje pohodlí i zážitek z poslechu hudby nebo soukromí při telefonování. Jde o první křeslo s vestavěnou technologií Apple AirPlay. Umožňuje bezdrátové připojení z jakéhokoli zařízení obsahujícího hudbu, jako je notebook, MP3 přehrávač, mobilní telefon, tablet, počítač, nebo dokonce TV či Apple TV systém. Vestavěný zvukový systém Bose 2.1 s integrovaným zesilovačem pod sedákem zajišťuje nejvyšší zvukový zážitek. Křeslo bylo oceněno prestižní cenou Red Dot Design Award. |
„Ráda zařizuji byt postupně. Když mě osloví konkrétní předmět, udělám si radost a pořídím si ho. Vybavuji interiér v průběhu jeho užívání a s větším odstupem,“ vysvětluje Andrea. „Už se moc těším na jaro a zabydlování terasy.“
Další interiéry si můžete prohlédnout v této rubrice nebo na našem sesterském webu www.modernibyt.cz.