Skip to content

Přízemní, ale neomezený dům

Interiér přízemního domu je v souladu nejen se stavbou samotnou, ale také se svým okolím, na Vysočině obzvláště velkorysým. Moderní a minimalistické pojetí domu je krásné i praktické a zcela odpovídá potřebám mladé rodiny.
 

Masivní americký ořech, ze ketrého jsou podlahy, je místy využit i na obklady stěn. Prostor tak působí kompaktně    

Dům obývá čtyřčlenná rodina a jejím potřebám odpovídá členění vnitřního prostoru. Centrální část sestává z kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, které jsou pro možnou potřebu vybaveny posuvnými dveřmi. Ty však zůstávají většinou otevřené. Na tuto hlavní obytnou část navazuje chodba, ze které jsou vstupy do jednotlivých pokojů, jako je ložnice rodičů, pokoj pro hosty a prostorný dětský pokoj pro tři děti. Velkou výhodou je, že centrální obytná část je důmyslně oddělena od chodby s pokoji i tepelně, takže v budoucnu, až děti odejdou z domu, budou nároky na provoz domu výrazně nižší.

Architektovi nechali volnou ruku

Investoři si architekta vybrali na základě jeho předchozích realizací, které se jim velmi zamlouvaly, a proto ho nechtěli výrazně omezovat v tvůrčí invenci. „Pan architekt přinesl první návrh a pohledy v podstatě stávajícího ´betonového bunkru‘ a my jsme se do něj bez výhrad zamilovali. Došlo jen k drobným korekcím v dispozici domu. Velmi jsme ocenili promyšlené uspořádání a využití prostoru,“ upřesňuje paní majitelka.

Základním požadavkem zadavatelů bylo, aby stavba byla přízemní. Ohledně materiálů šlo o oblíbenou trojici: sklo, kámen a dřevo. Majitelé nechtěli žádné radiátory, v celém domě je tedy pouze podlahové topení. Důležitá pro ně byla také kachlová kamna, která se stala srdcem domu, vytápějí a zútulňují hlavní obytný prostor a paní domu je využívá i ke kuchyňským účelům, když na nich například nechává vykynout těsto na koláče. „U kamen jsme umístili stoleček dětí, kde malují, na němž si hrají, odkud se mnou komunikují, když vařím,“ dodává paní majitelka.

Interiér domu na míru

Rukopis architekta Rýznera je patrný na první pohled. „Nejdřív jsem trošku bojovala s představou koupelny, kde měla být surová nenahozená betonová stěna, ale teď už si nedovedu představit jiné řešení. Jsme s interiéry velmi spokojeni. Kontrast lesku bílého benátského štuku na zděných vnitřních stěnách, kamenný obklad stěn, podhledový beton a na podlaze a obkladu některých stěn masivní americký ořech… Proč dělat věci složité, když jednoduché jsou tak úžasné,“ vysvětluje paní majitelka.

     Kuchyň na míru podle návrhu architekta je téměř celá ze skla, majitelům se toto nezvyklé pojetí velmi osvědčilo

     Lesk bílého benátského štuku na zděných vnitřních stěnách skvěle doplňuje podhledový beton stropu

Interiér je pojat minimalisticky a dekoraci tvoří především rostliny, které jsou rozmístěny po celém prostoru    

Nábytek a vnitřní vybavení domu vzniklo v užší spolupráci majitelů s architektem. Paní domu je spolumajitelkou firmy Habitat, která se zabývá prodejem koberců a textilu a realizacemi dekorací v interiéru. Má tedy k interiérovému designu blízko. „Vycházeli jsme z návrhu pana architekta a hledali vlastní řešení, které by nám vyhovovalo designem, ale i užitnými vlastnostmi, praktičností a zamýšleným rozpočtem.“

Téměř všechen nábytek včetně kuchyňského je vyráběn na míru. Typová je jen sedací souprava (MM interier), židle v jídelně i na terase Big Frame od výrobce Alias a nábytek v dětském pokoji z IKEA.

Antracitově černá kachlová kamna čtvercového tvaru jsou využívána s výjimkou letních měsíců celoročně, vytápějí a zútulňují hlavní obytný prostor       V koupelně je skrytý odkládací prostor, který se objeví po zatlační na obklad vedle zrcadla

Propojení domu se zahradou

Důležitou roli v běžném životě v domě je také plynulý přechod z interiéru do exteriéru a jejich přirozené spojení v jeden celek. U terasy, kde v létě celá rodina stoluje, je jezírko, u kterého si děti můžou hrát a být přitom pod dohledem rodičů.

Na realizaci zahrady byl povolán Ing. Miroslav Pyciak. „Obě koncepce, dům i zahrada, se naprosto doplňují. Zahrada nám vytváří potřebné soukromí kolem domu,“ říká šťastná majitelka svého splněného snu.

     Na konci chodby, z níž jsou vstupy do samostatných pokojů, je další vchod do domu, který nabídne soukromí např. dětem, až budou starší     Dům je díky velkým skleněným plochám plný světla a zůstává v přímém spojení s okolím domu

Kontakt:

 

OK PLAN architekt, Ing. arch. Luděk Rýzner,

Na Závodí 631, Humpolec,

tel.: 565 533 656,

e-mail: L.ryzner@okplan.cz,

www.okplan.cz