Přestože jsou mnohé stínicí konstrukce záležitostí spíše na omezené období v roce, je třeba myslet na několik věcí, než se vydáte do obchodu. Zvláště pergoly, slunečníky a markýzy dokážou vzhled zahrady do velké míry ovlivnit. Nic ale nelze zkazit jednoduchým minimalistickým vzhledem a potahy ve studených nebo přírodních barvách, které na sebe nestrhávají pozornost. Určitě si také promyslete, v jaké části dne bude zastínění nutné, zcela jiné podmínky jsou v ranních a pozdních hodinách, zvláště problematické je odclonění zapadajícího slunce. Ne všechny typy stínicích prvků jsou odolné vůči větru, dešti a výkyvům teplot. I to berte při výběru v úvahu.
Slunečník jako jistota
Dnes jsou zvláště oblíbené typy s kovovou či dřevěnou konstrukcí s boční nohou, která tím pádem nepřekáží v provozu ani na malé terase. Seženete i typy s různým druhem potahu, nejčastěji jsou nabízeny v provedení z akrylu nebo polyesteru. Pokud neholdujete pestrým barvám, jistě si vyberete z přírodních tónů hnědé, béžové nebo temně modré, které se skvěle hodí i do minimalistických a moderních zahrad. Ceny se různí dle velikosti a kvality, oblíbené jsou zvláště švýcarské výrobky s boční nohou, jejichž cena se může pohybovat od 2 000 Kč do 30 000 Kč. Proti převrácení se slunečníky stabilizují pomocí plastové nádoby naplněné vodou, betonové či kamenné desky apod., při větru a dešti je však třeba slunečník složit.
Pergoly mnoha podob
Většinou si je představíme jako dřevěnou konstrukci popnutou popínavými rostlinami, konstrukce mohou být i kovové, zděné apod. Zpravidla jde o individuální řešení. Na trhu najdete ale i hotové výrobky v různých provedeních, v podobě prefabrikovaných stavebnic, které se smontují a ukotví na vodorovný upravený podklad, případně i na fasádu. Stínění může být látkové (látkové rolety), shrnující z PVC nebo typy lamelové, které najdou uplatnění v zahradách moderních. Při výběru pergoly se rozhodně nemusíte omezovat pouze na typy přičleněné ke konstrukci domu, tento zahradní prvek může klidně stát sám o sobě třeba v trávníku nebo odpočinkovém koutu zahrady.
Markýza
Poradí si nejen se sluncem, ale při správném sklonu nás ochrání i před deštěm. Najde uplatnění hlavně tam, kde je žádané zastínění bez svislých podpor a kde ji lze v případě nepříznivých povětrnostních podmínek (nebo když nepotřebujete zastínění) jednoduše složit. Pokud jste ve fázi stavby, je dokonce možné konstrukci markýzy navrhnout tak, aby byla skryta ve fasádě. Mezi nabízenou nadstandardní výbavu patří spouštěcí volán na motor, který posezení ochrání před zapadajícím sluncem. Při výběru markýzy jde mnohdy o atypické řešení na míru vašim požadavkům.
Stínicí plachty, jednoduché a designové řešení
Před několika lety výrobci přišli s elegantním řešením zastínění v podobě speciálních plachet, které se napínají mezi sloupky a lze je uchytit dokonce i do zdiva. Stínicí plachty oceníte nejen v přímé blízkosti domu, ale také na dětském hřišti nebo u bazénu. K dostání jsou v trojúhelníkovém nebo čtvercovém provedení a buď si vyberete z hotových typů, nebo vám firmy vyrobí plachtu podle vašich požadavků. Počítejte však s tím, že nejsou určeny do silného větru a deště. Ačkoli jsou tkaniny hydrofobní, při intenzivním dešti začnou prosakovat. V nepříznivém počasí je tedy nutné je včas srolovat. Ceny se opět značně různí dle kvality a rozměrů, nicméně čtvercovou plachtu o rozměru 5 x 5 m pořídíte bez kotvicích prvků už za 2 000 Kč.
Stromy jako přírodní slunečník
Ne vždy je třeba zastínění řešit pomocí konstrukcí, ale někdy je přece jenom vhodnější a dostačující využít příjemný stín pod stromem, což je ten nejspolehlivější slunečník, protože ho nemusíte na konci roku uklízet, vždy stojí na stejném místě a odolává větru a dešti. Nevýhodou ovšem je stěhovavý stín, který koruna vytváří. Pokud tedy chcete řešit zastínění v některých částech zahrady právě pomocí dřevin, pak raději volte jejich skupiny, které jsou právě za tímto účelem vysazovány. Výhoda dřeviny rozhodně nespočívá pouze v samotném stínu, dřeviny totiž všeobecně upravují mikroklima, zvláště pak v horkých letních dnech mají nezanedbatelný vliv na vlhkost vzduchu a snížení prašnosti. U stromů s malou korunou není efekt tak výrazný, mnohem lépe budou stínit stromy širokokorunné.
Stromový altán
Pokud se vydáte na cesty třeba do Anglie, možná se tu v některé z historických zahrad budete moci posadit do stromového altánu. Ten může mít různou podobu, buď ho tvoří pouze sesazené stromy s navzájem ukotvenými korunami, nebo mohou naopak být celé rostliny postupně kotveny k nosné konstrukci ze dřeva nebo kovu. Stromový altán nebyl například před sto lety ničím neznámým ani v české zahradě. V prvorepublikovém období zruční zahradníci tyto altány také rádi využívali a dokázali spojit krásné s užitečným opravdu bravurně. Altány tvořily různé odrůdy ovocných stromů, jejichž plody dozrávaly v různých obdobích, a majitelé si pak altány užili opravdu všemi smysly. Při budování altánu určitě počítejte s tím, že péče o dřeviny bude poměrně pracná a že „střechou“ bude zatékat, můžete si ale být jistí, že se sem budete rádi vracet v každou roční dobu.