Jak správně odzimovat sekačku a připravit ji na jaro? Co zkontrolovat, co doplnit a na co si dát pozor, než se dáte do prvního sečení?
Odborníci tvrdí, že o zahradní techniku byste se na začátku jara nemuseli starat vůbec. Ale to jen v případě, že jste vše provedli už před uskladněním, tedy na podzim. Pokud jste zhřešili a nelámali si hlavu s jejím zazimováním, může se vám tato laxnost vymstít nejen zaschlou trávou a bahnem po celé konstrukci stroje, ale také dřením ve šroubových spojích. Ty je proto vhodné promazat například vazelínou. Pokud je sekačka starší a nůž tupý, je třeba jej nechat opět nabrousit.
Základním, ale velice důležitým krokem je dokonalé vyčištění. Vyčistit je třeba nejen vnější kryty, ale i pracovní části, a to třeba od zbytků trávy. Zapomenout nelze ani na vnitřní součásti, jako je například žebrování motoru. Pokud jej neočistíte, nalepí se na něj prach, tráva a začne se tvořit zvětšující se usazenina. Ta pak brání chlazení motoru a může dojít k jeho přehřátí.
Běžná údržba
K běžné údržbě patří – po vyčištění sekačky od trávy a prachu – zejména promazání všech pohyblivých součástí, tj. lanovodů, ložisek, kloubů, seřízení táhel, vůlí a tak podobně. U všech zahradních strojů byste dále měli dotáhnout šroubové spoje a zkontrolovat klínový řemen. Opotřebovaný, popraskaný nebo jinak poškozený řemen musíte povolit a vyměnit. Samozřejmě záleží na typu stroje.
Motor – srdce sekačky
Základem péče o motor je dodržování sledu čtyř kroků, které se opakují vždy na jaře, v průběhu sezony i po jejím skončení: výměna filtru, výměna oleje, kontrola svíček a paliva.
Výměna filtru
Pokud je filtr zanesený, motor nemá dostatečný přívod čistého vzduchu, zanáší se a opotřebovává. Současně se zbytečně zvyšuje spotřeba paliva. Výměnu filtru provádějte v závislosti na frekvenci práce se sekačkou. „Spolehlivým ukazatelem může být vlastní úsudek a selský rozum – zanesený filtr je prostě třeba vyměnit a nehledíme přitom na to, že jsme ho vyměňovali před půl rokem,“ vysvětluje Radovan Bureš ze společnosti Briggs&Stratton. Do sekaček se používají filtry pěnové, papírové či kombinace obou – dle typu sekačky.
Výměna oleje
Pomocí měrky zjistíte, kolik oleje v nádržce je, doplňte jej na dostatečnou hladinu. Olej se doporučuje vyměnit alespoň jednou za sezonu nebo jednou za 25 hodin provozu. Pokud máte zcela novou sekačku, doporučuje se olej vyměnit hned po prvních pěti hodinách provozu a pak už standardním způsobem.
Kontrola a výměna svíček
Zapalovací svíčky jsou další podmínkou pro úspěšný výjezd do travních porostů. Bez nich motor vůbec nenastartujete, a proto nezapomeňte na jejich výměnu rovněž alespoň jednou za sezonu.
Doplnění paliva
Pokud necháte sekačku stát déle než měsíc, palivo do sebe přes zimu natáhne vodu a znemožní start stroje. Odborníci proto doporučují buď palivo zcela „vyjet“, nebo naopak nádrž dolít až po okraj, aby se voda neměla kde srážet. Výraznou pomocí může být také použití stabilizátoru přidávaného do paliva.
Elektrické sekačky
Údržba strojů na elektrický pohon je velmi podobná. Z pohledu motoru je nejdůležitější čištění jeho větracích otvorů. Navíc byste měli zkontrolovat všechny elektrické součásti včetně přívodního kabelu.
Broušení nože a servis
Většinu běžné údržby zvládnete sami, broušení nožů byste však měli svěřit odborníkům. Šikovní kutilové to sice zvládnou i sami, pokud mají doma brusku, složitější ale bude vyvážení nožů, které vyžaduje speciální nástroje. Nevyvážené nože způsobují vysoké vibrace, které mohou vést k rozsáhlému poškození. Takových „drobností“ je na každé sekačce celá řada. Jde o složité stroje, proto odborníci doporučují přivézt je jednou do roka do servisu, kde vše odborně zkontrolují a provedou potřebné opravy.