Skip to content

Květen v zahradě

V květnu má napilno každý zahradník, ať amatér či profesionál. Kromě práce na zahradě se věnuje také shánění letniček, balkonovek, přenosných rostlin, dobré sadby okurek, tykví nebo rajčat. Snad i vás některé z našich tipů inspirují.
 

Fuchsie zahradní     
Lilek Rantonnetův     
Olověnec ouškatý     
Brugmansie

Po „zmrzlých mužích“ přestěhujte

Čílko neboli fuchsie zahradní (Fuchsia x hybridy) vyžaduje mírně kyselou, výživnou zeminu, polostín. Na jaře tvarujte korunku nebo keř. Nesnáší úpal a zaschnutí kořenového balu. Má jedlé plody.

Lilek Rantonnetův (Solanum rantonnetii) vyžaduje výživnou zeminu, slunce nebo lehký polostín. Jarním prostříháním odstraňte tenké větve a vytvarujte korunku nebo souměrný keř. Jedovatá rostlina.

Olověnec ouškatý neboli mlékosed, lidový název lepivej Honza (Plumbago auriculata) má rád hlinitopísčitou, mírně kyselou zeminu, slunce nebo lehký polostín. Nesnáší větrnou polohu a dlouhý déšť . Tvarujte od jara do podzimu, vyštipujte odkvetlé květy. Je jedovatý.

Brugmansie neboli harliník (Brugmansia) potřebuje výživnou zeminu s hnojivými granulemi, slunce až lehký polostín. Nesnáší větrné polohy. Doba tvarování se řídí druhem a odrůdou. Jedovatá rostlina.

Libora měňavá neboli klenutá (Lantana camara) vyžaduje výživnou, propustnou, muškátovou zeminu, slunce. Nesnáší zamokření. Tvarovat zaštipováním od jara do léta. Jedovatá rostlina.

Štětkovec, kalistemon neboli nitkokvět citronový (Callistemon citrinus), vyžaduje zeminu pro pěnišníky, slunce. Nesnáší zaschnutí a zálivku vápenitou vodou. Ke starým nepřesazovaným rostlinám přihoďte hrst rašeliny. Můžete tvarovat zastřihnutím hned po odkvětu.

Růžicovka stromkovitá neboli eonium stromovité (Aeonium arboreum) vyžaduje hlinitopísčitou zeminu, slunce. Nesnáší zamokření. Před stěhováním na terasu vyvažte rostliny k tyčce. Rostlinám přes zimu zasychají kořeny, snadno se vyvracejí i po lehkém zavanutí větru.

Kopretinovec dřevnatý neboli křovitý (Argyranthemum frutescens) vyžaduje slunce až lehký polostín a hlinitou, výživnou zeminu s hrstí písku. Nesnáší zamokření. Na přelomu dubna a května prostříhejte korunku a vytvarujte souměrný keř.

Libora měňavá    Štětkovec    Růžicovka stromkovitá     Kopretinovec dřevnatý

Než přenosné rostliny postavíte na terasu, očistěte je, jemně ostříkejte a mladé rostliny přesaďte. Starým pouze odeberte 5 až 10 cm svrchní zeminy a nahraďte ji čerstvou. K rostlinám rostoucím v kyselé půdě přidejte hrst rašeliny. U příliš hustě prokořeněných kořenových balů odstraňte třemi klínovitými výřezy z obvodu balu starou zeminu i s kořeny a nahraďte ji čerstvou zeminou. Při přesazování volte dostatečně velkou a prostornou nádobu, musí vždy pojmout 5 až 10 cm drenáže (oddělenou kolečkem netkané textilie), vrstvu zeminy, kořenový bal, vrstvu zeminy v horní části balu a volné místo pro zálivku. Přesazujte jen do zeminy odpovídající nárokům rostliny. Přeneste rostlinu na vybrané místo, zalijte ji a asi 14 dní ji chraňte bílou netkanou textilií.

Souměrná zeleň aukuby

Aukuba japonská (Aucuba japonica) má přirozený souměrný růst, rostlinu nemusíte prostříhávat. Vyžaduje hlinitou zeminu s hrstí písku a rašeliny, stín až polostín. Nesnáší úpal a zaschnutí. Původní druh je dvoudomý (oddělené samčí a samičí rostliny). Odrůda ´Crotonifolia´ má samčí a samičí květy na jedné rostlině. U nás ve vinohradnických oblastech se pěstuje ve volné půdě, na okrasných záhonech, kde přezimuje pod listím nahrnutým kolem kmene a nad kořeny. Má jedovaté plody.

     Aukuba japonská (Aucuba japonica)
Vavřín vznešený (Laurus nobilis)     

Bobkový list jako dekorace

Vavřín vznešený (Laurus nobilis) je na slunných terasách oblíbenou dekorací. Pokud máte starší keř pěstovaný po několik let na terase, můžete „bobkový list“ použít v kuchyni. Nevhodné jsou listy z nově nakoupených rostlin, bývají postříkány nejrůznějšími chemickými prostředky. Vyžaduje hlinitou zeminu s hrstí rašeliny, slunce nebo lehký polostín. Nesnáší zaschnutí, zejména při rašení listů na jaře.

I do nádoby patří blahovičník

Blahovičník Gunnův (Eucalyptus gunnii) vyžaduje směs listovky, drnovky, kompostu a písku, slunce. Je to jediný blahovičník, který je vhodný pro pěstování v nádobách. Na rozdíl od ostatních druhů blahovičníků bez problémů snáší řez. Prořezávejte pouze na podzim, od jara do léta tvarujte jen zaštipováním bylinných, nezdřevnatěných výhonů.

     Blahovičník Gunnův (Eucalyptus gunnii)