Skip to content

Narcisy, květy z hněvu bohyně

Krásný, ale samolibý mladý muž Narkissos pohrdl láskou nymfy Echó, čímž rozhněval samotnou bohyni lásky Afrodité. Trest na sebe nenechal dlouho čekat. Když se naklonil ke studánce, aby se napil, Afrodité na něj seslala milostné poblouznění. Narkissos se zamiloval do vlastního obrazu. Chtěl se té krásné tváře dotknout, ale vždy objal jen studenou vodní hladinu. Utrápený hleděl na svůj obraz, nejedl, nespal, až žalem skonal. Na místě vyrostl bílý květ smrti – narcis.
 

Narcis zahradní ´Full House´    

Tak vypráví básník Ovidius. Narcisy jsou květiny s bohatou a zajímavou historií. Pocházejí z oblastí kolem Středozemního moře a všímaly si jich už nejstarší kulturní národy. Často se vyskytují i v řecké mytologii. Řekové chápali narcis jako květ pohřební, zasvěcený vládcům říše stínů – Plutonovi a Proserpině, proto narcisovými květy zdobili skráně zemřelých. Ze vzdálených kultur si narcisy oblíbili Číňané, kteří je již před staletími považovali za symbol čistoty a štěstí. Pěstovali cibule N. tazetta v porcelánových miskách naplněných drobnými kaménky a zdobili jimi dům na čínský Nový rok (konec února).

Botanické zajímavosti

V současné době je známo 50 až 70 druhů rodu Narcissus, který je rozšířen kolem Středozemního moře, na sever sahá až do Švýcarska, jižně ho najdeme v severní Africe v pohoří Atlas a směrem východním je jeho výskyt nejasný – uvádí se až Čína a Japonsko, ovšem je možné, že zde jsou narcisy pouze vysazeny a původně zde nerostly. Nejvíce druhů najdeme ve Španělsku a Portugalsku, což je centrum vývoje rodu. Stanoviště planých narcisů jsou zde však také nejvíc poškozována a mnoho druhů patří mezi ohrožené vyhynutím. V přírodě rostou v listnatých a smíšených lesích, na kamenitých a skalnatých stráních a na horských loukách. Některé druhy mají jen velmi malý areál výskytu a o jejich přežití do budoucna panují obavy. Ničí je především stavby sídel a komunikací a rozvoj průmyslu, v horách třeba stavby lyžařských středisek.

     Narcis zahradní ´Wild Carnival´Narcis zahradní ´Cassata´

     Narcis zahradní ´Wild Carnival´

Plané druhy narcisů kvetou většinou v předjaří až do dubna. Pokud toužíte vidět rozkvetlé narcisy v jejich domovině, největší šanci máte spatřit Narcissus poeticus, se kterým se  můžete setkat v horách celé jižní Evropy. Najdete ho na vlhčích loukách v nadmořské výšce 1 000 -1 500 metrů během dubna, května, někdy i do června. Několik druhů narcisů rozkvétá i na podzim (zelenokvětý N. viridiflorus, N. elegans, N. serotinus s bílými květy). Hybridy jsou však šlechtěné na různou dobu kvetení, kříženci N. tazetta třeba na rychlení v zimě.
Narcis zahradní ´Itzim´Narcis zahradní ´Itzim´    

VÍTE O NARCISECH, ŽE…

Květy nebo cibule narcisů se dříve používaly v lékařství proti křečím, padoucnici a k vyvolávání zvracení. V roce 1889 byl objeven alkaloid narcisin, který je v rostlinách obsažen, a zjistilo se, že narcisy jsou značně jedovaté, proto se také jako léčivo přestaly používat. Častá je i alergická reakce nastartovaná kontaktem s cibulemi!

Narcis v zahradě

Společně s tulipány jsou narcisy nejdůležitější zahradní cibulovinou. V zahradách mírného podnebného pásma roste asi 10 000 odrůd,  šlechtěné hybridní narcisy vynikají zajímavými barevnými odstíny, velikostí květů nebo plnokvětostí. Narcisy mají trojčetný květ se šesti okvětními plátky, sestavenými do dvou kruhů. Okvětí  je srostlé v trubku, v jejímž ústí je zvláštní pakorunka trubkovitého, šálkovitého  nebo talířkovitého tvaru. Barva okvětních lístků může být zelená, bílá, krémová, žlutá nebo oranžová. Pakorunka bývá zelená, bílá, krémová, žlutá, oranžová, růžová nebo červená velmi rozmanitého tvaru (plochá, trubkovitá, miskovitá).

Některé druhy nebo odrůdy jsou jemně nebo intenzivně vonné, dva druhy mají dokonce velký význam v parfumérii. Narcis žonkij (N. jonquilla) obsahuje silice, které se používají do luxusních parfémů (například v roce 1976 byly obsaženy v parfému Dior Dior). Pěstuje se  v jižní Francii na velkých plochách. Používá se i silice z odrůd N. poeticus.

     Narcisy již několik let rozkvétají i v Průhonicích, v dendrologické zahradě. Jsou vysazeny ve velkých skupinách v záhonech i volně v trávníku a připomínají velkolepé holandské parky

     Narcis zahradní ´Replete´

Skupinky vysazené volně do trávníků vydrží na místě 3-4 roky, pak se musí přesadit, jinak slábnou a přestávají kvést    

KDY NARCISY VYSADIT/PŘESADIT?

Narcisy jsou o něco teplomilnější než tulipány a na zakořenění potřebují vyšší teplotu, kolem 12 ºC. Proto je vysazujeme v srpnu, nejpozději začátkem září. Pěkně vypadá více rostlin jediné odrůdy ve skupině. Pokud potřebujeme narcisy přesadit, cibule vyjmeme z půdy po zatažení listů v červnu. Pozor, zdaleka ne všechny druhy jsou u nás mrazuvzdorné.

Jak narcisy pěstovat

Narcisům se nejlépe daří v chladnějších regionech s vyššími srážkami. Půdu potřebují hlubokou, propustnou, středně těžkou, nejlépe neutrální nebo slabě zásadité reakce. Mají tři období, kdy potřebují více vláhy: v září po výsadbě k dobrému zakořenění, časně na jaře při rašení a rychlém růstu a při dokvétání rostlin, kdy narůstají cibule.

Narcisy mají víceletou protáhlou sukničitou cibuli s tenkou až kožovitou slupkou světle žluté až tmavohnědé barvy. Teprve v plné dospělosti se cibule rozdělí na 2 a více. Na rozdíl od tulipánů není cibule narcisů každý rok spotřebována, ale vytváří si nové suknice, můžeme je tedy ponechat na místě 3-4 roky.

     Narcis zahradní ´Bully´     Narcis zahradní ´Yellow Cherfulness´

Narcis do vázy

Narcisy jsou skvělé jarní květiny k řezu, je nutné však dodržet několik zásad. Květy řežeme ve stadiu dobře vyvinutého poupěte, kdy toulec je již prasklý, ale poupě je ještě zavinuté. Při teplotě 3 °C vydrží nerozvinuté týden, musí být však ve vodě. Několik hodin po uříznutí ze stvolu vytéká sliz, který je toxický pro jiné řezané květy. Nearanžujte kytici ihned, ale později. Existují však speciální přípravky, které umožňují kombinovat řezané květy okamžitě.