Skip to content

Pozvolná příprava zahrady na zimu

Babí léto s sebou přináší nebývalou krásu zahrady. Všechno se připravuje na zimní odpočinek a zahrada se proměňuje v působivý impresionistický obraz. Než opravdu přijde zima, je důležité vykonat řadu nezbytných úkonů.

Galerie

Do pracovního plánu zahrádkáře  nyní patří především úprava půdy a záhonů, přesazování, sklízení zbylého ovoce, prořezání dřevin, ochrana zimomřivých rostlin a údržba nářadí. 

Kontrola půdy a trávníku 

Rýč Terraline je vyroben z vysoce trvanlivých materiálů. Rukojeť ve tvaru D a široké pevné stupátko významně usnadní práci (GARDENA)Podle druhu zahrady a stavu pozemku zvažte rytí. Provádí se na konci vegetace, zapravují se jím kromě jiného do země i zbytky rostlin, listí a chlévská mrva, na jaře se pak plocha uhrabe a záhony se lépe připraví k výsevům či výsadbě. Pokud se chystáte sázet některé druhy zelenin a květin již na podzim, záhony připravte klasickým způsobem. Nejčastěji se vysazuje česnek, cibule, seje se špenát a ozimé druhy póru a salátu. Podzim je ideální čas na sázení květinových cibulek, jako jsou tulipány, narcisy apod., a také na přesazování.

Plochy udržujte čisté, vyhrabejte plevele a kořeny, případně ryjte, kypřete kultivátorem a mulčujte. Speciální údržbu určitě zasluhuje trávník: provádí se poslední sečení, vertikutace, postřik proti plísni sněžné a podzimní hnojení. Použijte kvalitní vybavení a speciální hnojiva s menším obsahem dusíku ve prospěch fosforu a draslíku, protože nevhodným hnojením a špatným dávkováním můžete trávník výrazně poškodit. 

Čtěte také: Říjen v zahradě – plán zahradnických prací

Přesazování rostlin

Nepřesazujte rostliny, které v tomto období kvetou. Výjimku tvoří předpěstované rostliny v malých plastových květináčcích pro rychlou přepravu a prodej. Tyto hned po nákupu opatrně, aniž byste narušili kořenový bal, přesaďte do většího květináče s vhodným substrátem (např. hyacint, azalka, kamélie).

Fíkusy, zejména Ficus elastica, dále Nolina (sloní noha) a některé palmy vyžadují malé pěstební nádoby, proto je přesazujte jen ve víceletých intervalech, ale každoročně opatrně odstraňte pět centimetrů vysokou svrchní vrstvu zeminy a doplňte nádobu čerstvým substrátem. Také některé malé druhy, například africké fialky nebo kaktusy, vyžadují přesazování jednou za více let.

Přesazujte pouze do zeminy odpovídající nárokům rostliny. Pokojové květiny původem z podrostu teplých lesů milují širší nízké květináče a hrst listovky. Ke kyselomilným rostlinám přidejte hrst rašeliny. U příliš hustě prokořeněných kořenových balů odstraňte třemi klínovitými výřezy z obvodu balu starou zeminu i s kořeny a nahraďte ji čerstvou zeminou. Tuto redukci vyžadují především velké exempláře dřevitých pokojových rostlin, které se přesazují do stejné nádoby.

Obdobně postupujte u velkých přenosných exotů pro balkon a terasu. Klínovité výřezy musí směřovat užším koncem ke dnu květináče. 

Květinové cibulky je vhodné sázet od půlky září do půlky prosince. Ideálním nářadím je sázecí kolík na cibulky.

Sklízení zbylého ovoce

Pohled na sesbírané ovoce z vlastních stromů ve vlastním sklepě je sice velmi příjemný, ale samotný sběr je náročná práce. Česat ovoce ze starého žebříku si často říká o velký malér. Zkuste protentokrát použít raději „mechanizaci a robotizaci“; třeba obyčejný česáček na ovoce. V nabídce na trhu jsou různé druhy, ideální jsou ty s teleskopickou rukojetí, abyste dosáhli vysoko do korun stromů. Snažte se, aby jablko nepřišlo o stopku, místo po odtržené stopce by mohlo být vstupní branou infekce.

Plody lépe osluněné dozrávají dřív, dobré je tedy neotrhat celou úrodu najednou, ale rozložit ji do více sběrů, dejme tomu v průběhu dvou týdnů. Jablka a hrušky bez vad uskladněte ve větraném chladném a vlhčím sklepě. Nejlépe v plastových bednách v jedné vrstvě. U angreštu a rybízu si zcela určitě vystačíte s libovolnou nádobou, abyste vše následně přepravili do úst, do kuchyně, lednice či na jiné místo určení (třeba i tržnice či palírna).

Prořezání dřevin a živých plotů

Ač se u většiny keřů doporučuje provádět řez na jaře, ještě před růstem nových listů, a u stromů od poloviny léta do konce srpna, ovocné dřeviny a některé okrasné keře si přímo říkají o podzimní sestřih. U starších stromů je dobré ořezat suché, odumřelé nebo nemocné větve. Mladým ovocným stromům se při podzimní výsadbě zkracují větve i kořeny. Větvemi obtěžkané stromy mají po kvalitním prořezu dostatek světla pro tvorbu pupenů i pro růst a vybarvení plodů. Starší stromy se prořezem omladí, vytvarují a odstraní se i možné zárodky nemocí.

Nepřehlédněte: Nejčastější chyby při řezu ovocných stromů

Podobné je to s živými ploty. Ty by se měly prořezávat naposledy na podzim, aby se předešlo uhnívání. Doporučuje se zkracovat pouze listnaté živé ploty a zároveň pravidelně odstraňovat veškeré listí napadané z okolních stromů, aby měl plot dostatek vzduchu. 

Ruční nůžky s kovadlinkou for_q se hodí i na zastřihování silnějších větví (HORNBACH)

Zimní ochrana rostlin

V chladných měsících je nutné provést i některá opatření pro ochranu rostlin, specifikovaná podle druhu rostlin. Speciální péči věnujte exotickým a středomořským rostlinám, které potřebují teplo. Chladné a dobře větrané obytné prostory, sklepy nebo zimní zahrady, se nabízejí jako bezpečné místo pro citrusové rostliny, oleandr, palmy a další podobnou zeleň.

Některým skalničkám (např. Lewisia, Delosperma, Cyclamen) prospěje překrytí sklem, protože jim může uškodit přílišná vlhkost půdy. Pěstujete-li begonie, jiřiny a kany, přemístěte hlízy do suchého a bezmrazého prostoru, kde přezimují.

Dřeviny, které mohou namrzat, je prospěšné obalit slámou, rákosovou rohoží nebo netkanou textilií a ke kmeni přisypat zeminu nebo mulčovací kůru. K rododendronům přidejte rašelinu. 

Menší teplomilné keře nebo dřeviny choulostivější k namrzání je třeba přikrýt chvojím. Ocení to třeba poléhavé skalníky, vřesovce, různé stálezelené keře, malé rododendrony či hebe. Jako kryt se dá použít i suché listí, ale nehodí se každé – listí z ovocných stromů bývá napadáno houbovými chorobami a způsobí více škody než užitku. Doporučují se spíše pevnější listy dubů nebo buků a některé lehké netkané textilie. Pomáhá i obalení kmenů rákosovou rohoží, netkanou textilií nebo plastovou ochranou proti okusu zvěří.

Než napadne větší množství sněhu, je potřeba svázat jehličnany sloupovitého tvaru, aby je váha sněhu nerozvalila a nerozlámala. Velmi citlivé jsou především sloupovité kultivary jalovce Juniperus communis ’Hiberica‘, ’Suecica‘ a další odrůdy. Pokud je zima slunečná a suchá, stálezeleným keřům hrozí spíše uschnutí než zmrznutí, protože i v zimě probíhá fotosyntéza. Proto je třeba počasí hlídat a za bezmrazých dnů při dlouhotrvajícím suchu dřeviny zalít.

Dobrý tip

Na konci sezony je také záhodno zkontrolovat techniku a nářadí a doplnit vše, co je třeba. Před prvními mrazy se postarejte o zavlažovací systém, hadice, postřikovače a zahradní čerpadla. Nádoby na skladování dešťové vody – barely a sudy – překryjte, zaklopte nebo obraťte dnem vzhůru, aby do nich v zimě nenatekla voda z tajícího sněhu. Ta by při opětovném zamrznutí mohla sud roztrhat. Speciální péči vyžaduje závlahový systém. Nezapomeňte na jeho profesionální zazimování. Nečekejte do prvních mrazíků, kritickou hranicí je teplota čtyři stupně Celsia.


Mohlo by vás také zajímat:
 
Zahrada plná dobrot po celý rok