Skip to content

Rozkvetlá vodní zahrada

Vodní prvek je v zahradě vždy vítaným zpestřením, které by ovšem nebylo dokonalé bez vhodně zvolených rostlin. Jezírko i potok se díky nim do zahrady lépe začlení, snáze schováte fólie a další technické prvky. Kromě toho je dobré hladinu lehce přistínit – prospívá to vodě i živočichům, kteří se v ní zabydlí. Poradíme vám jak rostliny správně vybrat.

 

Začátečníci si vyberou mezi osvědčenými druhy, případně si mohou přinést oddělky nebo jiné sazenice od známých. Nabídka vodních a vlhkomilných rostlin se stále rozšiřuje a není snadné se v ní orientovat. Doporučujeme vám nakupovat ve specializovaných zahradnictvích nebo přímo u pěstitelů. Sice tam možná strávíte několik hodin, protože vás nadšený zahradník zahrne množstvím informací, ale ztracený čas to určitě nebude. Před nákupem byste měli znát velikost a hloubku jezírka nebo délku potoka.

Teplo a světlo

Kromě rozměrů vodní plochy byste měli vzít v úvahu i tvrdost vody, která bude vodní prvek napájet, teplotní poměry oblasti, kde žijete, a světelné podmínky v okolí vody. Jiné druhy se budou hodit pro malé prefabrikované jezírko (plastový výlisek) nebo dokonce velkou nádobu, jiné si vyberete pro velké jezero nebo proudící vodu – tu nesnese třeba leknín. Na trhu je celá řada publikací, které vám v orientaci pomohou.
Tužebník   Ďáblík   Leknín   Žabník

CO S NIMI

Řasy
Příčinou výskytu je narušená rovnováha biotopů ve vodě
při výrazných změnách (nebo od počátku nesprávně
zvoleném množství) rostlin, ryb nebo vody. K jejich potlačení
přispívají rostliny, které z vody čerpají nadbytečné živiny. Řasy odstraňte z povrchu hráběmi. Je-li voda trvale kalná, použijte speciální prostředky proti řasám nebo změřte kyselost vody
(možná bude třeba změnit pH). Kontrolujte vodní čerpadla,
čistěte filtry, hlídejte funkci skimmerů, UV lamp a dalšího
pomocného vybavení.

Hmyz
Pokud najdete na stoncích a řapících rostlin příliš mnoho
hmyzu, pokuste se jej spláchnout hadicí – nechráněný
hmyz sežerou predátoři (ryby a jiní živočichové). Na
podzim odstraňte odumírající části vodních rostlin, aby se nerozkládaly ve vodě.

Množství ryb a rostlin
Na sklonku jara nebo časně na podzim vodní rostliny
prořeďte. Plovoucí rostliny na zimu přeneste do nádoby
s vodou v chladné místnosti. Průběžně kontrolujte stav
a množství ryb (20 cm délky ryb na 1 000 litrů vody).

      Okrasní kapři KOI mají nejrůznější pestré barvy   Kyprej vrbici (Lythrum salicaria) kvetoucí celé léto sázejte do trvale vlhké zóny
 

 

Suchá zóna (pobřežní)

Břeh oddělený od jezírka izolační fólií osázejte těmito rostlinami:
udatna lesní (Aruncus vulgaris), čechrava (Astilbe sp.), badan (Bergenia cordifolia), kosatec (Iris sp.), bohyška (Hosta sp.), rodgersie (Rodgersia sp.), podénka (Tradescantia x andresoniana), dlužicha (Heuchera sp.), okrasné trávy a kapradiny do stínu, drobné vrby (Salix sp.), japonské javory (Acer palmatum), dříny a svídy (Cornus)

Substrát pro lekníny

– 4 díly vyzrálého kompostu
– 1 díl rašeliny
– 2 díly zetlelého kravského hnoje
– 1 díl jílu
– kostní moučka, speciální hnojiva pro lekníny – podle návodu výrobce

 

 

Rdest vzplývavý se vznáší na hladině (Potamogeton fluitans)

Zóny jezírka a potoka

Podle výšky vodního sloupce a vlhkosti v oblasti sázení rozlišují odborníci pět zón: hlubokou (leknínovou) zónu, mělkou zónu, bahenní zónu, trvale vlhkou zónu (břeh) a suchou zónu (pobřežní). První čtyři jsou vytvořeny izolační fólií, pobřežní zóna se nachází za hranicí fólie. 

Leknínová zóna

Klidná hluboká voda (nejméně 40–50 cm) vyhovuje druhům, které se sázejí na dno nebo volně plují po hladině. Pokrývají svými listy hladinu, stíní vodu, omezují vývoj řas a poskytují úkryt rybám. Obvykle se vysazuje jeden kus na 1 až 3 m2 hladiny. Na dno se umisťují i submerzní (ponořené) rostliny, jejichž stonky se volně pohybují pod hladinou. Vy je sice nevidíte, ale mají velký význam pro biologickou rovnováhu (3–5 kusů na 1,5 až 3 m2 hladiny).  

Zóna mělké vody

Přechod mezi hlubokou a bahenní zónou (do 40 cm). V březích se pro rostliny vytvoří kapsy a „římsy“, které musejí být trvale zaplaveny. Stejné podmínky pro rostliny dál od břehu vytvoříte tak, že pěstební koš podložíte velkým kamenem nebo třeba obráceným květináčem.  

Bahenní zóna

Nejrozsáhlejší, pozvolná zóna s malou hloubkou vody (1–10 cm) vyhovuje širokému spektru druhů s odlišnými nároky na vlhkost. Hloubka vody může kolísat, ale dno nesmí nikdy vyschnout.  

Trvale vlhká zóna

Hodí se pro vlhkomilné druhy – podle světelných podmínek vyberete světlomilné nebo stínomilné rostliny.  

Zákonem chráněná vachta třílistá (Menyanthes trifoliata) dobře poroste v trvale vlhké bahenní zóně   Trávu připomíná suchopýr pochvatý (Eriophorum vaginatum), který se hodí do bahenních zón   Vrbina penízková (Lysimachia nummularia) je nenáročná a daří se jí ve všech vlhčích místech zahrady

Pro rusalky

Něžné květy leknínů vyvolávají možná přehnané obavy z náročnosti jejich pěstování. Lekníny jsou ale relativně skromné: stačí jim splnit několik přání (viz desatero pro pěstování) a budete z nich mít jen radost! Leknín miluje slunce (4–8 hodin) a klidnou vlahou vodu. Nechejte jižní břehy jezírka nezastíněné a kulisu ze stromů nebo větších keřů vytvořte na severní (severovýchodní) straně. Množství leknínů nepřežeňte, aby byla vidět vodní hladina, v níž se bude zahrada zrcadlit. Lekníny kupte zdravé, svěží a pečlivě je vysaďte. Pak s nimi nebudete mít skoro žádnou práci.  

Kontakty:

AGAU TRADE, s. r. o.
Alešova 1092, 272 01 Kladno
tel.: 312 661 080
e-mail: agau@agau.cz
  
Azaro, spol. s r. o.
V Horce 185, 252 28 Černošice
tel.: 251 642 464

Jaroslav Kalous
Úzká 24, Kamenná, Jílové u Děčína
tel.: 728 942 364