Potřebuje-li tvůrce zahrady do určité kompozice okrasný, bohatě kvetoucí strom, zvolí zpravidla některou z japonských třešní, nejčastěji sakuru ozdobnou (Prunus serrulata) a vybere z bohaté nabídky odrůd. Případně se rozhodne pro některého křížence, japonskou meruňku, okrasnou jabloň s malými nejedlými plody či mandlovník.
Sotva se však někde k danému účelu setkáme s využitím užitkové odrůdy jabloně. Jako by se zahradník dopouštěl nějakého prohřešku proti daným pravidlům. A přesto je několik jabloňových odrůd, které se ve spojení s vhodnou podnoží (jež různě omezuje vzrůst) a po zapěstování pěkné korunky postarají o stejný okrasný účin, a to nejen v době květu, ale také při dozrávání plodů.
Krásné odolné odrůdy Dnes jsou díky našim šlechtitelům k dispozici rezistentní nebo tolerantní odrůdy jabloní, které nevyžadují systematickou ochranu vůči hlavním chorobám – strupovitosti a padlí. Dříve to byl jeden z vážných argumentů proti zařazování jabloní do okrasných partií. Navíc rodí nádherná jablka, jejichž výrazná, zářivá červeň se postará o velký barevný efekt. V tomto směru je nejkrásnější Karmína, která také nejlépe snáší řez a její koruna se dá dobře tvarovat. Plody jsou úchvatné, ale z konzumního hlediska jsou některé odrůdy lepší. Vhodné jsou také kultivary Vanda a Rajka. Nejlepší rezistentní odrůdy jako Topaz, Rubinola, Rosana rostou dosti silně, neuspořádaně a k okrasným účelům by vyžadovaly odborný řez.
Rubín bere všechno Chceme-li spojit jedinečný okrasný účin s mimořádným užitkem, zvolíme odrůdu Rubín nebo ještě lépe její mutaci Bohemia s výraznější rozmytou červení plodů. Rubín se stal podle komise našich předních ovocnářů odrůdou desetiletí. Mnoho pěstitelů však tvrdí, že je to vůbec nejlepší odrůda, jaká se v historii našeho sadařství objevila. Vyhrála mnohokrát degustační zkoušky jak odborníků, tak laické veřejnosti, vítězila v soutěži Jablko roku a dokázala tak, že kromě krásy vynikají plody i mimořádnou chutí. Předností Rubínu, potažmo Bohemie, je pro majitele zahrady to, že po pečlivém zapěstování korunky necháme stromek několik let bez zásahu nůžek či pilky. Nanejvýš při větším zahuštění koruny odřízneme některé kolmo vzhůru rostoucí výhony celé, tedy až na větevní kroužek, v místě, kde výhon vyrůstá ze silnější větve. Zpočátku Rubín méně plodí, později, po rozklesnutí větví, to vynahradí bohatými úrodami. Nevýhodou je, že musíme odrůdu chránit před strupovitostí několika postřiky v době velkého tlaku choroby, tedy při delších obdobích vlhka. Za tuto péči se bohatě odmění svou krásou a užitkem.
text: Pavel Chobotský foto: autor |
I užitková odrůda jabloně se dá v zahradě použít jako okrasný strom. Skvěle tuto funkci plní Rubín, jehož plody byly komisí předních ovocnářů vyhlášeny odrůdou desetiletí.