Skip to content

Září v zahradě

V září ještě slunce stačí prohřát dny, ale chladné noci už nás nutí myslet na přípravu zahrady před prvními mrazíky. Nadešel také čas švestkových knedlíků, hruškových koláčů se skořicí a ohníčků, které nás spolu s pečenými jablky spolehlivě zahřejí.
 

Poslední teplé dni prodlužují kvetení letničkových záhonů. Po prvních mrazících rostliny shrabejte a odvezte na kompost. Záhon pohnojte a zryjte. Přihnojit můžete kompostem nebo osetím směskou (obilí a některé bobovité rostliny), kterou po vzklíčení, ještě za zelena před mrazy zaryjte    

Babí léto přímo vyzývá k barevným experimentům s okrasnými rostlinami. Okrasné druhy s barevnými listy se za chladných nocí lépe vybarvují a zosobňují tak krásu pestrého podzimu. V zahradních centrech najdete ještě další vhodné druhy. Rostliny po nákupu hned přesaďte do větší nádoby se zeminou podle nároku druhu. Pozor na noční mrazíky, sledujte pečlivě předpovědi počasí! Bílá netkaná textilie ochrání rostliny před mrazem minimálně až do začátku října.

Osvěžte terasu, balkon

Ajanka pacifická (Ajania pacifica) je vysoká trvalka do 50 cm. Ozdobná především listem na podzim, kvete od srpna do září terčovitými úbory v chocholíku. Vyžaduje středně těžkou zeminu s hrstí rašeliny, slunce nebo polostín. Přezimuje při +8 °C.

Chryzantéma indická neboli listopadka (Dendranthema indica) s mnoha odrůdami vyžaduje propustnou výživnou zeminu. Kvete podle odrůdy a způsobu pěstování od srpna do listopadu. Některé odrůdy nesnesou pokles teplot pod bod mrazu.

Koreánka a její kříženci – (Dendranthema koreana) hybridy – patří do skupiny mrazuvzdorných chryzantém s barevnými, drobnými květy. Vyžadují propustnou výživnou zeminu.

Okrasné zelí (Brassica oleracee ´Capitata´) je dvouletá rostlina, jejíž okrasné působení spočívá v růžici barevných listů, které se vlivem chladu barví stále intenzivněji. Vyžaduje humózní, kyprou zeminu a pravidelnou zálivku.

Lilek ozdobný lidově jeruzalémská třešeň (Solanum pseudocapsicum) má na podzim ozdobné červené bobule. Kvete od června do srpna drobnými cípatými květy. Vyžaduje kyprou výživnou půdu s hrstí rašeliny. Přezimuje při +10 °C.

Hvězdnice hustokvětá (Aster dumosus) bývá nabízena v nádobách pro podzimní dekoraci teras. Trvalka, která se často vysazuje přímo na záhony. Vyžaduje kyprou propustnou půdu. Nesnáší postavení k rozpálené zdi. Kvete od září do října.

Libavka poléhavá (Gaultheria procumbens) je asi 20 cm vysoký keřík vyžadující kyselou zeminu s rašelinou a zálivku měkkou vodou. Červené plody na rostlině vydrží až do jara. V dvakrát přepalované misce se silnějšími stěnami vydrží na zápraží i celá dlouhá léta.

Starček přímořský (Senecio bicolor) žádá slunce a písčitou zeminu. Ve vinařských oblastech bývá dvouletkou, na chráněných místech i trvalkou, která zimu přečká pod nahrabaným listím. Na živiny chudá půda, v létě přísušek a na podzim chlad přispívá k stříbřitému vzhledu.

     Ajanka pacifická

     Chryzantéma indická

     Koreánka

     Okrasné zelí

     Lilek ozdobný

Hvězdnice hustokvětá      Libavka poléhavá      Starček přímořský
Sběr semen letniček    

Sběr semen letniček

Sbírejte jen vyzrálá suchá semena a ještě je po vyluštění nechte rozprostřené na papíru důkladně proschnout. Potom je nasypte do nádobek s těsnícím uzávěrem – nesmí přes zimu navlhnout a zplesnivět. Každý druh označte samolepkou s názvem rostliny a datem sběru. Na obrázku jsou aksamitníky, které snadno vypěstujete z usušených semínek.

Křehké voňavé lístky a květy

Od září můžete ještě jednou vychutnat zelené koření. Chladné noci a nastávající deště podněcují tvorbu mladých křehkých aromatických lístečků petržele, koriandru, celeru, máty, krvavce či brutnáku. V kombinaci s květy brutnáku, měsíčku a lichořeřišnice překvapíte lahůdkovou večeří.

     Křehké voňavé lístky a květy

DOBRÁ RADA

Od září kladou vajíčka slimáci. Položte u květinových a zeleninových záhonů prkna a každý den je obraťte. Slimáci pod nimi hledají úkryt. V rukavicích je sesbírejte do nádoby s vařící vodou. Komu se nechce sbírat, může pod prkna nasypat Ferramol.

Konec letnění pokojových květin    

Konec letnění pokojových květin

Pobyt pokojových květin na zahradě prospívá zdraví a vitalitě rostlin. Včasné přestěhování do bytu v období, kdy ještě nezačínáte topit, je rovněž velmi důležité pro jejich další rozvoj a zdraví. Rostliny si v této době již přivykají jiným teplotám ve dne a v noci i menšímu přílivu slunečního světla. Do konce září musíte postupně skončit s přihnojováním. Od října začnete postupně omezovat zálivku.

V září do domu na vnitřní, jižní, osluněné parapety stěhujte choulostivé tučnolisté rostliny a kaktusy. Před přestěhováním rostliny očistěte květináč a vymyjte misku na vodu. Každý exemplář prohlédněte, odstřihněte suché i nemocné listy a výhony a odstraňte případné škůdce. Vyberte slimáky, eventuálně přes ubrousek stáhněte mšice. Rostlinu osprchujte, nechte v polostínu oschnout a teprve potom postavte na její místo v bytě.