Nejprve lidé potřebovali ochránit políčka před výsušnými větry a také před zvířaty a jinými nevítanými hosty, kteří by je připravili o úrodu. Živý plot později snadno a zřetelně vyznačil hranice vlastnictví. To jsou jeho dávné účelové funkce.
Později přišla na řadu estetika: představte si historické zahrady, v nichž tvarované dřeviny vytvářely ornamentální obrazce nebo které vysoké zelené stěny členily do menších intimnějších prostorů. Oblíbená byla také bludiště.
|
Stále aktuálníŽivé ploty použité jako okrasný prvek ale nejsou žádnou staromódní záležitostí: značné využití mají ve větších zahradách, v nichž vedou pohled na určitý cíl. V městské zahradě jimi zdůrazníte architektonické prvky stavby, ve venkovské jimi orámujete třeba průhled do volné krajiny.
Dřeviny stříhané do přísných geometrických tvarů jsou velmi zajímavým dekoračním prvkem, ať už je jejich listí barevné nebo zelené. S barevným olistěním se ovšem musí zacházet střídmě.
Volně rostoucíŽivé ploty ale nemusejí být nutně stříhané. V prostornější zahradě přírodního charakteru se skvěle uplatní volně rostoucí živé ploty. Vysaďte do nich různé druhy menších stromů, které se rozvětvují již od země, a doplňte je keři. I zde je důležitá ukázněnost: neměli byste sázet každý keř jiný. Raději zvolte jeden až tři nosné druhy a místy je doplňte kontrastní rostlinou. Tak se vám bude živý plot měnit před očima během celého roku, a přesto bude celkový dojem klidný, umírněný.
![]() Doba výsadbyVhodná doba pro výsadbu vyplývá nejen z biologie vybraného druhu, ale především z toho, jaké výpěstky nakoupíte.
Prostokořenné dřeviny sázejte na podzim až do zámrazu a na jaře do rašení. Balové jehličnany a stálezelené dřeviny sázejte na jaře před rašením a od poloviny srpna do poloviny října. Kontejnerované rostliny můžete kromě mrazivých období a veder sázet kdykoli. SázímeKvalitní příprava půdy je nezbytná pro dobrý růst, zvlášť u stříhaných plotů, protože pravidelný řez vyžaduje zvýšené nároky na přísun živin a vláhu. Jedná se o důkladné odplevelení (mechanické, chemické či obojí) a zkypření asi do hloubky 40 cm (záleží na velikosti kořenového systému rostlin). Pro liniové živé ploty se nejčastěji kope rýha, nikoli řada jamek. Pak nechejte půdu alespoň dva měsíce odpočinout.
Do rýhyUdržet přímou linii výsadby vám pomůže natažený provaz. Dospod jamek (rýhy) dejte svrchní část výkopku, do těžších půd přimíchejte písek. Svrchních 15–20 cm bude tvořit bohatý živný substrát s pomalu rozpustným hnojivem (například Osmocote).
Sazenice sázejte tak hluboko, jak byly ve školce nebo v kontejneru. Prostokořenné sazenice hned upravte řezem, abyste vyrovnali nadzemní a podzemní část a podpořili obrůstání báze. Nezapomeňte hned po výsadbě důkladně zalít. Během prvních tří let zalévejte pravidelně jednou za čtrnáct dnů vyšší dávkou vody, v době letních přísušků častěji. Jehličnany a stálezelené rostliny zalévejte i v zimním bezmrazém období. Stříhané živé ploty se musejí zalévat stále, volně rostoucí jen v době extrémního sucha. Řezat a řezat!Výchovným řezem docílíte zahuštění spodní části plotu. V prvním roce po výsadbě nechte keře volně růst, ale v zimě zkraťte výhony asi o 2/3 délky, v létě pak pouze zakraťte nové výhony. Další zimu znovu zopakujte hlubší seříznutí. Tak postupujte cca 5 let, než zelený plot dosáhne požadované výšky. Dále řežte udržovacím a zdravotním řezem. Zdravotní řez je nutný pro všechny typy výsadeb. Odstraníte jím celé suché, nemocné, poškozené a přestárlé větve. Řez se provádí u země anebo v rozvětvení ve vegetačním klidu, kdy je keř dobře přístupný a přehledný, případně v druhé polovině léta, kdy jsou jasně vidět suché větve. Tvarovací řezy proveďte v průběhu roku dvakrát. Letní zkrácení výhonů v době od konce června do července, kdy vůbec neřežete staré dřevo, a předjarní (zimní), hlubší řez, při němž vracíte plot na původní výšku. Úplné zmlazení znamená, že živý plot seříznete ve vegetačním klidu 3 cm nad zemí. V prvním roce po tomto řezu keř bujně obrazí ze spících pupenů a vy musíte změť výhonů zredukovat na polovinu až třetinu (v pozdním létě nebo v zimě). |
KVETOUCÍ STŘÍHANÉ ŽIVÉ PLOTYMochna křovitá (Potentilla fruticosa)Kvete v průběhu celého léta drobnými kvítky v barvách od bílé přes žlutou do oranžova. Kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica)Kvete zářivě červenými květy na starších výhonech, proto se výhony zkracují po odkvětu na dva až tři pupeny. Růže svraskalá (Rosa rugosa)Vytváří neprostupné bariéry. Je nesmírně nenáročná a odolná, má lesklé zdravé listy, od časného jara do mrazů kvete velkými růžovými květy a pak se ozdobí velkými nápadnými šípky. Tavolník nízký (Spiraea x bumalda)Má řadu kultivarů, které kvetou celé léto (Anthony Waterer, Little Princess, Shirobana). Kromě tavolníku nízkého se pro živé ploty používá také bíle kvetoucí tavolník popelavý (S. x cinerea) a tavolník van Houtteův (S. vanhouttei) či význačný (S. arguta). Poslední dva se hodí pro volně rostoucí živé ploty, po řezu málo kvetou. Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)Ze stálezeleného keře s lesklými listy vypěstujete nádherný živý plot, ale musíte mít trpělivost při řezu: je třeba jej stříhat ručně, abyste na keřích nenechali zasychající listy přestřižené v půli.
|