Na schodiště pamatujte již při prvních návrzích architektonického řešení domu či bytu, neboť celkový finální výraz může být schodištěm výrazně ovlivněn. Požadavky vizuálně estetické však musí být vždy v souladu s požadavky na základní funkčnost schodiště, tak aby schodiště zároveň splňovalo požadavky ergonomické a bezpečnostní. Dalším důležitým požadavkem na schodiště je kvalita, která musí být zachována po celou dobu životnosti schodiště.
Volba schodiště
Než se napevno rozhodnete pro konkrétní typ a materiál, pečlivě si v klidu rozmyslete, jakou funkci bude schodiště plnit a zda povede do málo či často používané místnosti. Hlavní schodiště domu či bytu rozhodně nemůže být v nejmenší možné šířce 60 cm, ale musí být řádně široké. Myslete na to, aby se dvě či více osob bez problému vzájemně vyhnuly a aby nenastal problém při stěhování nábytku.
Naopak do půdních prostor, ve kterých je nižší frekvence používání, může rozměrově malé schodiště působit příjemně útulným dojmem. S prostorem souvisí i tvar schodiště. Pro centrální schodiště je výhodnější volit přímé či lomené tvary, ale tam, kde je třeba šetřit místem, je možné využít schodiště točitého.
Také čtěte: Schody: Zásady a pravidla
Jak na výběr
Schodiště může mít v interiéru funkci hlavní transportní tepny, nebo může být využívané pouze zřídka. Od toho by se měl odvíjet jeho výběr. Podstatnou roli hraje také velikost prostoru, který je pro schodiště určen.
„Centrální schodiště s častým využitím by mělo mít minimálně doporučenou šířku nášlapu 80–100 cm, aby se na schodišti vzájemně vyhnuly dvě osoby,“ říká Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE, která se zabývá výrobou schodišť, a pokračuje: „Naopak pro málo využívaná schodiště, navíc v malých prostorech, je žádoucí šetřit místem a zvolit schodiště úzké nebo točité.“
Úkol pro profesionály
Dobře navrhnout, vhodně umístit a dokonale zrealizovat kvalitní schody není vůbec jednoduché. Navíc schody jsou tím stavebním prvkem, který neměníme každých pět let jako například nábytek či barvy stěn. Proto se určitě vyplatí nejen rada odborného projektanta, ale i například specializované firmy, která vám vaše schodiště vyrábí.
Bočnicová schodiště
Schodiště dělíme na čtyři základní typy, které se od sebe liší tvarem a způsobem ukotvení – bočnicové, třmenové, segmentové a točité. Bočnicové schodiště nabízí interiéru lehkost a eleganci, protože nosnou konstrukci schodiště tvoří pouze kovové bočnice, které jsou kotveny do podlahy, stropu a u schodišť při stěně také do nosné zdi. Je tak vhodné pro všechny, kteří by se rádi vyvarovali těžkopádně vyhlížejících schodišťových konstrukcí.
Třmenová schodiště
Pro třmenové schodiště je charakteristický způsob upevnění – jednotlivé nášlapy jsou kotveny přímo do zdi. Díky absenci viditelné nosné konstrukce působí toto schodiště velmi vzdušně, jako by se doslova vznášelo v prostoru. Prostor mezi jednotlivými nášlapy je možné vyplnit podstupnicemi.
Točitá schodiště
Točité schodiště je kotveno do podlahy pomocí středového sloupu, ze kterého vystupují jednotlivé nášlapy. Středový sloup bývá dominantou celého schodiště – u některých typů točitých schodišť má atypický tvar. Kromě vizuální stránky je předností točitého schodiště především praktičnost. Díky prostorovému uspořádání dokáže ušetřit spoustu místa.
Segmentová schodiště
Tento typ schodiště se skládá z jednotlivých dílů neboli segmentů, kterými lze vytvořit přesně takový tvar, který se přizpůsobí každému prostoru. Díky jeho variabilitě je možné s ním tzv. „obejít“ pevné konstrukční prvky v interiéru, například komín. Nejčastějšími tvary segmentových schodišť jsou tvary „L“ nebo „U“.
Odolnost proti opotřebení
Jednoznačnou volbou při výrobě schodnic (nášlapné plochy schodů) je tvrdý a odolný materiál, který snadněji odolává mechanickému opotřebení a zabraňuje rýhám a vrypům na povrchu schodnice.
Z masivních materiálů je nejvhodnější tvrdé dřevo, např. buk, dub, javor, jasan. Odolnost proti opotřebení schodnic závisí i na úpravě povrchu. Nejčastější povrchovou úpravou interiérových schodů je lakování, které má opět vlastnosti podporující odolnost proti mechanickému opotřebení.
Kročejový hluk
Specifický vrzající zvuk starých schodů snad zažil každý z nás a je jednou z mála výtek, které k funkčnosti dřevěných schodů směřují. Proto je při kotvení schodiště u stěny nutné počítat s tímto jevem. Vhodné ukotvení schodiště může hlučnost výrazně snížit, takže by bylo chybou odmítat dřevěné schody.
Je důležité, aby se zvuk schodů neúměrně neozýval a nenesl do sousedící místnosti. O tuto vlastnost by se měli zajímat například majitelé řadových rodinných domků, kteří nechtějí, aby jejich rodinný život sledovali sousedé v přímém přenosu.
Pět požadavků |
Správně navržené schodiště se neobejde bez pěti základních vlastností, jako jsou: • bezpečnost • stabilita • pevnost • pohodlnost • správná typologie a geometrie |