Jednotlivé místnosti či zóny v bytě se liší svým účelem a tím pádem i zatížením. Na podlahách je to vidět snad nejvíce. Zcela jinou zátěž musí snášet podlaha v předsíni nebo na chodbě, kam přicházíte v botách rovnou zvenku, a jinou v ložnici nebo pracovně, kde projdete dvakrát za den. Záleží také na tom, zda v domě bydlí rodina s malými dětmi a psem, starší manželský pár či bezdětná dvojice. Proto se vyplatí si výběr podlah pečlivě rozmyslet s ohledem na jejich trvanlivost, údržbu, funkčnost a samozřejmě cenu.
Pozor! |
Pokud plánujete podlahové vytápění, při výběru podlahové krytiny je velmi důležité vzít v úvahu, zda je svými fyzikálními vlastnostmi pro tento účel vhodná. Například keramické dlažby jsou pro podlahové topení ideální, protože dobře akumulují teplo. Problémy nebývají ani u laminátových nebo vinylových podlah, dřevěná podlaha ale musí být vícevrstvá, jinak se může teplem zdeformovat. Podobná situace může nastat u stěrkové podlahy, zejména při nekvalitním provedení. Proto vždy pečlivě sledujte technický list výrobku a hledejte informaci, zda je vybraná krytina vhodná pro podlahové topení. |
Rozdělte dům na zóny
Při úvahách o výběru podlahy se vyplatí rozdělit si plochu domu podle provozu na nejvíce vytížené a méně vytížené úseky. K těm prvním určitě bude patřit předsíň, vstupní chodba, koupelny, případně kuchyň. Tady se nejčastěji pohybujeme, podlaha se nejvíce špiní, musí se často vytírat. Zde se tedy vyplatí investovat do trvanlivé krytiny s hladkým povrchem, která se dá snadno vytřít. Nejpoužívanější jsou keramické dlažby, zejména velkoformátové, ale podobné vlastnosti mají i různé lité stěrky a další krytiny, které se řadí mezi tzv. zátěžové. Rodiny s malými dětmi do této zóny někdy zahrnují i obývací pokoj, zvláště když děti běhají se psem ze zahrady přímo k jídelnímu stolu.
Čtěte také: Výběr podlahové krytiny: Dřevo, vinyl, laminát nebo keramika?
Společná obývací část, zejména ta odpočinková (sezení u televize), je zpravidla „výkladní“ skříní domu, musí působit hezky a příjemně, a proto sem majitelé volí krásné podlahy, především z přírodního dřeva. Ať už jde o klasické parkety nebo vlysy, fošny čí vícevrstvé lamely, ušlechtilý materiál vyžaduje určitou ohleduplnost a údržbu (jednou za pár let je třeba je zbrousit, nalakovat, navoskovat či naolejovat). A i při veškeré péči přirozeně stárne, získává patinu působením mechanického opotřebení a mění barvu díky UV záření (zesvětlá či naopak tmavne).
V rodinách s dětmi bývá praktickou a cenově výhodnou alternativou k choulostivému a drahému dřevu například laminát nebo vinyl. Obě tyto krytiny vypadají krásně, jsou levnější, dají se vytírat a nabízejí velkou škálu dekorů od imitací dřeva až po beton a kámen. Lze je použít i do chodeb a některé typy (ve voděodolném provedení) i do kuchyní a koupelen. Krásně tak sjednotíte například všechny nebo téměř všechny podlahy v přízemí domu včetně povrchu schodiště.
Nejméně zatíženou částí domu bývají ložnice, zejména pokud jsou odděleny v horním podlaží nebo samostatném křídle domu. Zde není třeba se bát dřeva ani koberců. Domovní „popelky“, jako jsou technické místnosti, spíže, sklepy, si pak vystačí s levnou podlahou, která se dá občas snadno vytřít. Může to být levnější dlažba, PVC, ve sklepích a v garáži třeba jen cementová stěrka. Záleží na konkrétním využití a vašich nárocích.
Slaďte dveře s podlahou |
Například velmi žádaná řada interiérových dveří ConceptLine se v současnosti rozšiřuje o sérii plátěných povrchů navržených v módním retro stylu. Společnost Hörmann přichází také s nabídkou celoskleněných dveří, které perfektně ladí k jakýmkoliv dalším materiálům v interiéru. A protože dokonalost tkví v detailu, inovací se dočkalo i kování pro celoskleněné dveře. Novinkou je i posuvná lišta, která se hodí jak k dřevěným, tak celoskleněným dveřím. |
Mohlo by vás zajímat: Jakou podlahovou krytinu vybrat do kuchyně?