Odpovídá Mgr. Štěpán Ciprýn, Advokátní kancelář Ciprýn & Kiršner, www.cikr.cz:
„Kvůli některým novým stavbám a stavebním úpravám na stavební úřad vůbec nemusíte. Nevyžaduje se ani jejich ohlášení.
Z těch nově postavených staveb, které by se Vás mohly týkat, je to např. opěrná zeď do výšky 1 m, která nehraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi ani s veřejným prostranstvím, skleník do 40 m2 plochy a do 5 m výšky, který je dál než 2 m od hranice pozemku, bazén do 40 m² plochy u rodinného nebo rekreačního domu, který je dál než 2 m od hranice pozemku, a výměna vedení technické infrastruktury, pokud se nemění trasa.
Dále stavba, která stojí na pozemku rodinného nebo rekreačního domku, má zastavěnou plochu max. 25 m2, jedno nadzemní podlaží, je vysoká max. 5 m a podsklepena do hloubky 3 m.
Stavba musí souviset s užíváním domku a nesmí sloužit pro podnikání a nesmí se v ní skladovat hořlaviny nebo výbušniny, nesmí obsahovat obytné místnosti, hygienické zařízení ani vytápění ani nesmí sloužit k chovu zvířat. Stavba musí být minimálně 2 m od hranice pozemku a po jejím umístění musí zbýt alespoň 50 % plochy pozemku schopného vsakovat dešťovou vodu.
Co se týče stavebních úprav, jde o takové stavební úpravy a udržovací práce, kterými se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost.
Co se týče přístavby Vaší verandy, zde nebudete potřebovat stavební povolení, ale jde o stavbu, která vyžaduje ohlášení stavebnímu úřadu. Pokud se tedy s přístavbou verandy vejdete do rozměru stavby pro ohlášení, která činí 150 m2 z celkové zastavěné plochy, dvě nadzemní podlaží, podkroví, suterén maximální hloubky 3 m, budete potřebovat územní souhlas a ohlášení.
Dobrá zpráva zní, že pro stavby, na které dopadá ohlášení, přinesla určité zjednodušení novela stavebního zákona účinná od 1. 1. 2018. Stavby, které bylo dříve možné začít užívat až po oznámení stavebnímu úřadu, nyní bude moci stavebník začít užívat bez jakéhokoliv dalšího aktu ze strany úřadu.„