Skip to content

PORADNA: Převod nemovitosti na vdanou dceru

Dotaz čtenářky: Dobrý den, chtěli bychom s manželem převést nemovitost na dceru, která je vdaná. Zajímalo by mne, zda je možné nemovitost přepsat pouze na ni, nebo automaticky vlastnictví přechází i na jejího manžela a při jejich případném rozvodu by se tato převedená nemovitost dělila i jejímu manželovi. Děkuji za radu.

JUDr. Pavel Kiršner Advokátní kancelář Ciprýn & KiršnerRadí: JUDr. Pavel Kiršner, Advokátní kancelář Ciprýn & Kiršner

Dobrý den, v prvé řadě je nutno uvést, co je součástí společného jmění manželů a co nikoli. Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, přičemž vymezení předmětů, které nespadají do aktiv společného jmění manželů, je obsaženo v ustanovení § 709 odst. 1 občanského zákoníku.

Jedná se o taxativní výčet. Konkrétně jde o majetek sloužící osobní potřebě jednoho z manželů, majetek nabytý darem, děděním nebo odkazem, náhrada nemajetkové újmy na přirozených právech a dále to, co nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví, to, co nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku, a věc vydaná podle právních předpisů o restituci.

Pokud by byla tedy věc (konkrétně nemovitost) nabyta jen jedním z manželů, pak by se dar, dědictví či odkaz staly jeho výlučným vlastnictvím bez dalšího. Je však vhodné doporučit, aby případní dárci (velmi často jsou jimi právě rodiče jednoho z manželů) svoji vůli projevili dostatečně srozumitelně a jasně, tedy způsobem, který v případném pozdějším řízení umožní tuto skutečnost nepochybně dokázat. Je tedy třeba pokud možno jasně odlišovat, kdo je obdarovaným, tedy zda je to jen jeden z manželů, nebo zda jsou na straně obdarovaných manželé oba. Pro více informací se neváhejte obrátit na naše stránky.

Kontakt: www.cikr.cz, info@cikr.cz