Skip to content

Dotace na rekonstrukci i na nový dům

Pokud stavíte nebo rekonstruujete dům, musíte zvážit celou řadu aspektů. Na začátku budete zcela jistě řešit také otázku financí. A byl by hřích nevyužít možnosti získat příspěvek od státu v podobě dotace na novostavbu či rekonstrukci. Jaké možnosti se právě teď nabízejí?

Nejpopulárnější z výše jmenovaných dotací je bezesporu Nová zelená úsporám (NZÚ) pro ty, kteří staví nebo se chystají do roku 2021 stavět. Na novostavbu rodinného domu lze získat hned tři na sobě nezávislé dotace. První je dotace na celý dům při splnění parametrů pro oblast pasivních domů, druhá je na solární kolektory a třetí na fotovoltaiku, přičemž u kolektorů a fotovoltaiky nemusí být novostavba pasivní a o dotaci lze žádat i v případě rekonstrukce domu.

Populární jsou i dotace u stávajících domů na výměnu původního kotle na fosilní paliva za nový nízkoemisní zdroj tepla, nebo na výměnu elektrického vytápění za nové tepelné čerpadlo.

Dotace na zateplení svépomocí i stínicí techniku

Od října 2018 lze získat dotace také na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, na venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.

„Na příspěvek na zateplení obvodových či vnitřních stěn domu a výměnu oken či dveří nyní dosáhnou i ti majitelé, kteří chtějí rekonstrukci svého domu provést svépomocí, samozřejmě vždy pod odborným technickým dozorem. V takovém případě budou moci mezi způsobilé výdaje zahrnout faktury za materiál či zápůjčku nářadí, ale i zmiňovaný technický dozor. Rozhodné datum pro uznání výdajů bylo stanoveno na 1. září 2018. Rekonstrukce svépomocí jsme do programu zahrnuli ze dvou důvodů. Jednak kvůli aktuálnímu nedostatku stavebních firem na trhu, ale také, a to především, abychom zkvalitnili rekonstrukce u těch, kteří by tak i tak zateplovali svépomocí,“ upřesňuje jednu ze zásadních změn programu ministr životního prostředí Richard Brabec.

Také čtěte: PORADNA: Kdy se vyplatí pustit se do rekonstrukce

Dotace na zateplení, výměnu oken a dveří může přitom uhradit až 50 procent způsobilých výdajů. Spolu se zateplením podpořil resort životního prostředí nově také instalaci venkovní stínicí techniky: „Mohou to být jak předokenní žaluzie, rolety či slunolamy. Vhodně zvolená technika má tepelněizolační schopnosti, v zimním období zabraňuje únikům tepla a šetří náklady na vytápění, v létě naopak přispívá k tomu, aby se místnosti nepřehřívaly, a tím přirozeně zlepšuje vnitřní klima místností,“ vypočítává výhody Petr Valdman, ředitel SFŽP ČR.

Pokud stavebníci zvolí při zateplení domu i venkovní stínicí techniku určenou ke snížení tepelné zátěže, mohou si přijít podle jeho slov až na 1000 Kč na m2 plochy okna.

Sto padesát tisíc pro nízkoenergetické novostavby

Ze změn v programu se mohou těšit i ti, kteří plánují stavbu rodinného domu. Zatímco doposud bylo možné čerpat dotaci pouze na novostavby v pasivním standardu, nyní se to týká i nízkoenergetických domů. Jedinou podmínkou je instalace systému řízeného větrání, rekuperace:„Od října se přispívá částkou 150 tisíc korun na stavbu nízkoenergetického domu s rekuperací, nadále zůstává příspěvek ve výši 300 tisíc korun na novostavbu v pasivním standardu nebo 450 tisíc, pokud majitelé novostavbu doplní o další systémy využívající obnovitelné zdroje energie, například instalují fotovoltaické panely,“ informuje ministr Brabec.

Zateplení domů mohou žadatelé vhodně kombinovat i s dalšími úsporami. Například mohou instalovat solární systém pro ohřev vody a vytápění, instalovat malou domácí fotovoltaickou elektrárnu, využívat teplo z odpadní vody nebo si pořídit nový ekologický zdroj vytápění. Dotaci získají na zateplení domu i na pořízení těchto doplňkových systémů, je tady ale i možnost získat dotaci 150 tisíc korun na kombinaci fotovoltaického systému s tepelným čerpadlem.

Už jste viděli? I prosklený dům může být pasivní a získat dotace Zelená úsporám

Program Nová zelená úsporám (NZÚ) lze propojit i s kotlíkovými dotacemi. V kotlíkových dotacích mohou majitelé domů získat finanční podporu na výměnu starého kotle za nový ekologický zdroj. „Pokud zateplení nebo instalaci solárního systému pořídí s podporou z NZÚ, získají dotační bonus na nákup kotle dalších až 20 000 korun,“ upřesňuje Richard Brabec.

„Oba programy se navíc navzájem doplňují. Tam, kde nejdou využít kotlíkové dotace, nastupuje NZÚ, ze které získáte dotaci i na výměnu starých kamen. Od 15. října lze vyměnit stará kamna na tuhá paliva, na jejichž výměnu nelze kotlíkovou dotaci získat a nebude nutné u toho mít současně zateplený dům. Chceme tím podpořit rychlejší výměnu neekologických zdrojů vytápění s cílem zlepšit kvalitu ovzduší. Na výměnu kamen za nový ekologičtější i úspornější a výkonnější zdroj vytápění přispěje MŽP až 80 000 korun,“ doplňuje ministra Petr Valdman.

Nutno dodat, že i vyřizování dotací je o poznání jednodušší, žadatelé mohou vše zařídit přes internet. K dispozici jsou nové, přehlednější webové stránky www.novazelenausporam.cz s vylepšenou on-line kalkulačkou s pokročilými funkcemi pro výpočet dotace, ruší se některé dosud povinné dokumenty k doložení dotace, jako je výpis z katastru nemovitostí či potvrzení o právní subjektivitě.