Skip to content

Prosvětlení a ventilace střešních prostor v domě Franze Kafky

Dům mezi Kaprovou ulicí a Staroměstským náměstím v Praze, ve kterém se narodil Franz Kafka, měl pouze tři podlaží a pár let po narození spisovatele vyhořel – nabízí se souvislost s pozdějšími pocity úzkostnosti či viny u literáta, ale v době požáru již byla Kafkova rodina přestěhována na Václavské náměstí.

Následně zde byl postaven pětipatrový objekt a nad podlažími přibylo i zobytněné podstřeší. Tyto jedinečné ateliérové prostory mezi pražskými střechami jsou součástí záměru města Prahy proměnit objekt v rezidenční bydlení – o tom zastupitelé rozhodli v létě 2016 a o tři roky později se rozběhla celková rekonstrukce domu.

Součástí této rekonstrukce bylo i prosvětlení a přirozené větrání bytů v nejvyšším podlaží. Střešní byty umí být prostorné, vzdušné, a dům Franze Kafky to dobře ilustruje. Prosklení pro památkové zóny Solara HISTORIK jsou zde vybavená plně integrovanými elektrootvírači – okenní křídlo je zcela čisté bez kliky či kování. Elektrootvírač může být napojený na inteligentní domácnost, dešťový senzor atp.

Prosvětlení a ventilace střešních prostor v domě Franze Kafky v Praze

Vysoký tepelný standard pro slunné léto i mrazivou zimu

Technické provedení ateliérových oken Solara pro památkové objekty reflektuje rozvoj staveb střešních plášťů v posledních dekádách. V základním provedení jsou osazená trojitým zasklením i celorámovým zateplením, vícevrstvým těsnicím límcem otevíravých křídel a v případě domu Franze Kafky je montáž do měděné falcované krytiny zapuštěná.

Uvedená trojskla a zateplené rámy směřují k nulové kondenzaci na povrchu skel a celkovému tepelnému komfortu v zimě. Letní sezonu pak optimalizuje použití odrazivých nanovrstev, které vyselektují tepelnou složku slunečního záření a většinu pošlou zpět ven do volného prostoru. Díky tomu se nejen ovzduší bytu, ale i povrch podlahy či nábytku udržuje v příjemných teplotách.

Prosvětlení a ventilace střešních prostor v domě Franze Kafky v Praze

Štíhlost profilace a maximální velikost skla

Jedním ze základních pravidel památkové péče je štíhlost profilů všech oken, která se má i při současných technických parametrech co nejvíce přiblížit historickému vzoru. Ateliérová prosklení Solara mají nejužší profilaci, u křídel pouze 24 mm, a design interiéru z toho výrazně benefituje. Pro uživatele bytu to znamená nejvíce prosklené plochy, výhledu, prosvětlení a zároveň ochranu před sluncem v létě a před mrazem v chladných týdnech.

Prosvětlení a ventilace střešních prostor v domě Franze Kafky v Praze

Další příjemnou inspiraci najdete na www.solara.cz/reference/stresni-okna-pro-pamatky

Redakce Solara
Foto: markusnakus.cz