Skip to content

FOTOVOLTAIKA, část 1.: Solární šance

Solární elektrárny se u české veřejnosti nesetkávají s oblibou. Bohužel se spolu s nechvalně proslulými solárními parky „svezly“ i malé střešní elektrárny na rodinných domech. Zcela neprávem!

Zdá se, že slovo solární je vnímáno jako nadávka, to kvůli dotačnímu solárnímu tunelu a velkoplošným solárním parkům. Tento odér bohužel ulpěl i na zbytku solárního odvětví, včetně tzv. malé fotovoltaiky na střechách rodinných domů. Přitom cena energií, tedy i elektřiny, se v budoucnu rozhodně nebude snižovat. Na tuto skutečnost se můžete právě teď dobře připravit a stát se alespoň částečně energeticky nezávislými, například instalací fotovoltaických panelů na střechu vašeho domu. Vyrobenou elektřinu můžete použít v domácnosti, můžete ji chytře využívat pro ohřev teplé užitkové vody a přebytky lze i prodat.

Články řetězu

Fotovoltaický systém se skládá z fotovoltaických panelů a fotovoltaického střídače (invertoru). Ten s minimální ztrátou přeměňuje stejnosměrný proud vyrobený v panelech na střídavý proud, 50 Hz, 230 V, popřípadě 3 × 230 V. Tedy elektřinu, kterou běžně používáme v zásuvkách, spotřebičích, osvětlení atd. Kromě samotného zařízení je důležitý i výběr správného upevňovacího systému. Ten musí na střeše či opláštění udržet panely více než 40 let.

Do kvalitní sestavy fotovoltaiky také patří přepěťové ochrany, kvalitní kabeláže, jističe a pojistkové automaty atd. Systém lze doplnit různými regulátory, které zajistí efektivní řízení spotřeby elektřiny ve vaší domácnosti či firmě, vzdálenými dohledy, monitoringy a chytrými akumulačními jednotkami, které umožní dosáhnout téměř energetickou soběstačnost.

Poly-, či monokrystal? Důležitá je kvalita

Nejčastěji používaným typem fotovoltaických panelů jsou panely na krystalické bázi, a to polykrystalické, nebo monokrystalické. Ve skutečnosti není až tak podstatné, který typ zvolíte. Na internetu a v brožurách sice existuje celá řada zaručených receptů, které tvrdí, že pokud panel míří na jižní stranu, je třeba použít monokrystal, v ostatních případech naopak polykrystal. Zdůvodňuje se to například lepší absorpcí, efektivnější úhlovou odrazivostí apod. Tyto informace ovšem patří do říše marketingu, protože testování nic podobného nepotvrdilo. Důležitější je, zda jde o kvalitní výrobek.

Nebojte se úřadů a složité administrativy

Výstavba fotovoltaické elektrárny se neobejde bez maratonu různých povolení a vyřizování na úřadech. Toho se ale nemusíte obávat, protože seriózní instalační firma vám poskytne veškeré služby „na klíč“. Tedy od prvotního podání žádosti o připojení u místně příslušného distributora přes vyřízení veškerých formalit spojených s odsouhlasením technologického řešení a projektových dokumentací až po vyřízení konečného vydání licence ERÚ (Energetický regulační úřad)na výrobu elektřiny z OZE (Obnovitelné zdroje energie).

Celá procedura přípravy a realizace trvá u solidních dodavatelů přibližně tři měsíce. Tedy čtvrt roku od udělení plné moci, na jejímž základě vás bude firma zastupovat, až po vydání licence a uvedení elektrárny do provozu.

Víte, že…

Jednotkou maximálního výkonu fotovoltaické elektrárny je Wp (watt peak). Výkon běžně budovaných solárních elektráren je udáván v kWp (tedy tisících Wp). Elektrárna s instalovaným výkonem 1 kWp je přitom schopna za rok vyrobit přibližně 1 000 kWh elektřiny. Pro rodinné domy jsou nejběžnější instalace o výkonech okolo 3 až 10 kWp, přičemž fotovoltaický systém o výkonu 1 kWp zabere plochu střechy přibližně 7 metrů ­čtverečních a stojí od cca 35 000 Kč bez DPH (tato cena je samozřejmě orientační a závisí na použitých komponentech a aktuálnímu kurzu koruny vůči euru a americkému dolaru). 

Ve druhém díle, který najdete v této rubrice příští čtvrtek, prozkoumáme dva stupně energetické nezávislosti.