Skip to content

Komplexní rekonstrukce bydlení včetně zdravého vzduchu uvnitř domu

Když už se pustit do rekonstrukce rodinného domu, tak udržitelně. Ke komplexní renovaci se rozhoduje čím dál více majitelů starších nemovitostí. Nejčastějším opatřením bývá zateplení tzv. obálky domu, což spočívá ve výměně oken v kombinaci se zateplením objektu. Zejména výměna starých oken za nové, moderní výplně s velmi vysokou úrovní vzduchotěsnosti, pomáhá ke snížení jak tepelných ztrát domu, tak provozních nákladů. Skutečnost, že původními okny mnohdy profukovalo a u nových oken tomu tak již není, s sebou ale nese i negativum v podobě nedostatečné výměny vzduchu ve vnitřním prostředí domu.

Galerie

Běžná čtyřčlenná domácnost vyprodukuje za den o víkendu kolem 10 kg vodní páry už jen tím, že rodina doma dýchá, vaří, pere oblečení nebo se sprchuje. S těsnými okny nemá tato vlhkost z domu jak odcházet, nemluvě o přirozené vlhkosti v domě, která je obzvlášť u hůře izolovaných podsklepených objektů obvyklým důvodem, proč se po zateplení domu začínají ve velkém tvořit plísně či jiné nežádoucí a nezdravé projevy nadlimitní vlhkosti. Pro boj s plísní vám mimo jiného pomůže správný protiplísňový nátěr, nicméně kromě vlhkosti je potřeba také regulovat hladinu koncentrace oxidu uhličitého, která v objektu přirozeně stoupá s počtem osob, kteří v objektu dýchají. Nedostatečné odvětrávání vydýchaného vzduchu se může projevovat únavou nebo dokonce bolestmi hlavy. Málokdo z nás větrá pomocí otevřeného okna dostatečně a pravidelně, nehledě na nepříjemný průvan v zimním období.

Tento problém lze vyřešit u menších místností výběrem správné čističky vzduchu, ale v rámci rekonstrukce celého bydlení je vhodné myslet na instalaci řízeného větrání s rekuperací. Díky spolehlivému řešení potenciálních problémů se zvýšenou vlhkostí a zajištění automatického přísunu čerstvého vzduchu dává pořízení systému opravdu smysl. Zároveň tato investice posouvá vnitřní prostředí staršího domu na úroveň 21. století i díky snížení vnitřní prašnosti pomocí filtrace vzduchu, bez nutnosti otevírání oken a vpouštění hluku z venkovního prostředí do domu. Ve Stiebel Eltron tomu říkáme „větrání se zavřenými okny“.

Centrální větrací systém VRC 400 (zdroj: STIEBEL ELTRON)Montáž komfortního centrálního systému řízeného větrání do stávající budovy je bez pochyby výzvou, a to zejména kvůli prostorovým nárokům na potrubní systém vedoucí skrz stávající konstrukce nebo kvůli celkové vizuální stránce. Naštěstí dnešní moderní a flexibilní potrubní systémy umí vše značně zjednodušit. Svou ohebností jsou velmi snadno přizpůsobitelné rozličným potřebám trasování a svým malým průměrem (u kruhového potrubí standardně 75 mm) se mimo technickou místnost vejdou i do velmi nízkých podhledů, kudy je potrubí po domě skrytě vedeno nejběžněji, a to bez zásadního snižování světlé výšky místnosti.

Srdcem celé soustavy je centrální větrací jednotka, kterou si pro standardní rekonstruované objekty lze představit jako malou pračku zavěšenou na stěně. Směrem do místností a z nich, dopravuje tato jednotka vzduch pomocí výše zmíněného kompaktního flexibilního potrubí. Do venkovního prostředí je potřeba počítat s napojením dvojice většího izolovaného potrubí např. o vnitřním průměru 160 mm pro sání a výfuk vzduchu. Na samotné fasádě se toto napojení propisuje protidešťovými žaluziemi, skrz které vzduch proudí. Plánování celého systému je v rámci rekonstrukce klíčové, a to nejen z hlediska přípravy napojení jednotky na exteriér i jejího umístění v domě, ale také z hlediska zajištění souladu se stávající stavbou, její statikou a vizuální stránkou.

Investici do celého systému může značně zpříjemnit dotace z programu Nová zelená úsporám, v rámci které lze čerpat až 100 000 Kč na instalaci centrálního systému řízeného větrání s rekuperací tepla. Požadovanou dokumentaci tvoří zjednodušený projekt, na kterém jde mimo jiné velmi dobře vyladit implementaci systému do stavby. Podstatnou podmínkou čerpání dotace je také provedení blower-door testu neboli zkoušky těsnosti obálky domu. Splnění požadované těsnosti závisí především na kvalitním provedení detailů samotné instalace i stavby. Nejčastěji se jedná o kvalitně provedené utěsnění rámů oken, použití utěsňovacích manžet kolem pěněných prostupů, kompletní dotažení vnitřních omítek nebo např. použití vzduchotěsného systému výlezu na půdu.

Kontakt:
STIEBEL ELTRON spol. s r. o., E-mail: info@stiebel-eltron.cz, www.stiebel-eltron.cz