Počáteční okolnosti vzniku stavby byly značně neobvyklé. „Nebavilo mě bydlet v bytě, tak jsem posílal své ženě obrázky různých ruin v okolí Prahy, které by šly adaptovat, ale neuspěl jsem. Manželka chtěla bydlet v Praze. Pak už ji tyto moje nápady nebavily, tak mi řekla, že pokud chci stavět dům, tak jedině v Praze na Letné. Celou věc tím považovala za vyřešenou. Byla to prostě nesplnitelná podmínka,“ objasňuje pan Michal.
Jenomže podmínka kupodivu zase až tak nesplnitelná nebyla. Pan Michal navštívil kamaráda, který má dům ve vnitrobloku na Pankráci, a tento koncept se mu natolik zalíbil, že začal na internetu pátrat po podobném pozemku na Letné. A světe, div se, takový volný pozemek objevil.
Cesta obtíží
Pozemek byl sice k mání, ale vyskytly se nejrůznější obtíže, například zdánlivě prošlé stavební povolení, přípojky, nesouhlas obyvatel okolních domů, ale také problém s dopravou stavební techniky a materiálu do vnitrobloku.
„Právní aspekty se naštěstí podařilo vyřešit a na stavební logistice zapracoval můj kamarád Standa – skvělý stavební logistik. Ten dopravil pomocí mini jeřábu přes zeď malý bagr a malý náklaďák a dokázal vybagrovat a odvézt 360 tun hlíny z vnitrobloku tak citlivě a nenápadně, že si dokonce nikdo ze stovek sousedů nestěžoval,“ pochvaluje si pan Michal štěstí na skvělé spolupracovníky.
Projekt a dispozice
„Zatímco jsme vyřizovali povolení, což trvalo asi rok a půl, jsme s velmi šikovným architektem Václavem Odvárkou, který byl ochoten naslouchat mým požadavkům, precizovali podobu domu. Museli jsme se vejít do daného půdorysu. Byla to skvělá spolupráce,“ tvrdí pan Michal a provádí nás domem.
Po vstupu se ocitáme v předsíni, odkud vedou dveře do koupelny, na WC a do technické místnosti, napravo je dětský pokoj a ložnice. Následuje velká obytná místnost s kuchyní, s velkým střešním světlíkem.
Stavební detaily |
Dům je postaven v pasivně energetickém standardu. Obvodové stěny jsou vyzděny z vápenopískových bloků o tl. 17,5 cm, následuje 40 cm izolace s ochrannou paropropustnou fólií. Fasáda je obložena modřínovými prkny s provětrávanou mezerou. Strop nesou lepené dřevěné nosníky, které jsou pomocí stahovacích vrutů spjaty s betonovou stropní deskou z vláknobetonu. |
Vytápění domu a teplá voda
Kuchyň, koupelnu a radiátory zásobuje teplou vodou akumulační nádoba, v níž probíhá ohřev vody elektřinou z 8 fotovoltaických panelů. Díky slunci je v domě dostatek teplé vody šest měsíců v roce, aniž by bylo nutné využít další zdroj tepla. Vytápění automaticky zapíná prostorový termostat, jakmile klesne teplota v domě pod nastavenou hodnotu. Akumulační nádrž může být v zimě ohřívána i speciální krbovou vložkou s výměníkem. Jde o velmi jednoduchý, ale zároveň maximálně funkční samotížný systém, který nepotřebuje složitou elektroniku. Systém vytápění navrhoval projektant Pavel Mynář ze společnosti Ekostep.
Dalším zdrojem tepla pro dům je vzduchotechnika s rekuperací, která je napojena na čtyřicetimetrový zemní registr, takže kromě tepelných zisků dokáže interiér domu v létě i příjemně chladit.
Čistička na střeše
Největší zvláštností domu je zelená mokřadní střecha. V podstatě jde o kořenovou čističku odpadních vod, která čistí vodu z domácnosti a zároveň se stará o výživu rostlin na střeše. Toto unikátní řešení vymyslel pan Michal, který tak uplatnil své mnohaleté zkušenosti s projektováním a výstavbou kořenových čistíren a jezírek.
A jak to celé funguje? Znečištěná voda je nejprve svedena do vícekomorového septiku – zvlášť přitéká tzv. šedá voda z pračky, kuchyně a koupelny, a zvlášť je přiváděna voda z toalety. Následuje čerpací jímka s provzdušňováním (eliminuje zápach), poté je předčištěná a pevných částic zbavená voda čerpána na střechu. Zde je umístěno souvrství mokřadní střechy, konkrétně 15 cm kombinovaného substrátu, pěnového skla a kačírku. Voda souvrstvím pomalu protéká a díky biochemickým procesům na kořenech mokřadních rostlin je zbavena všech nečistot. Vyčištěná voda je svedena do akumulační nádrže, odkud je čerpána na splachování záchodu a závlahu zahrady.
Obecně může být mokřadní střecha napájena buď umělým živným roztokem, nebo mechanicky předčištěnou odpadní vodou. To znamená, že odpadní voda je na střechu dávkována buď pouze pro závlahu rostlin, nebo jí je dodáváno více a střecha funguje jako střešní kořenová čistička. V případě použití střechy jako čističky odpadních vod může být voda v závislosti na její kvalitě systémem proháněna několikrát, aby došlo k dostatečnému vyčištění.
Princip kořenové čističky
V podstatě jde o umělé mokřady z živé vegetace, které dokážou vyčistit odpadní vodu na základě přirozených biologických procesů. Tento způsob čištění odpadních vod je jednoduchý, nízkorozpočtový a bezúdržbový. Kořenové čističky se využívají pro čištění všech odpadních vod z domácností a velmi účinně čistí kontaminované vody s vysokými obsahy železa, manganu a těžkých kovů. Ve světě se úspěšně využívají i k čištění výluhů ze skládek a různých druhů průmyslových vod.
Rozdíl mezi kořenovou čističkou a ostatními způsoby čištění odpadních vod z domácností spočívá v tom, že zde „pracují“ organismy, které žijí přirozeně na kořenech vodních a bahenních rostlin – stejně jako to funguje i ve volné přírodě. Rostliny odebírají z vody živiny a zároveň svými kořeny dodávají do vody kyslík, který je důležitý pro odbourávání dusíku a dalších nežádoucích látek. Navíc je třeba zdůraznit, že kořenové čističky ani trochu nezapáchají ani neslouží jako líheň komárů, protože všechny procesy se odehrávají pod vrstvou kameniva u kořenů rostlin.
Nároky na obsluhu a údržbu
Mokřadní střecha nevyžaduje nijak náročnou údržbu. Jednou za rok je třeba střechu posekat, a pokud slouží i jako čistička, je třeba jednou za rok až dva roky vyčerpat pevné usazeniny a kaly ze septiku (podle objemu nádrží a počtu členů domácnosti).
Výhody mokré zelené střechy |
Častým problémem zelených střech či zelených fasád bývá buď příliš velké sucho, nebo naopak v deštivém počasí velké množství vody. A tyto extrémy se pak s železnou nepravidelností střídají a devastují zeleň na střeše i na fasádě. Oproti tomu mokřadní střecha s kořenovou čističkou elegantně řeší problém s nedostatkem vláhy, protože ačkoliv může být opravdu bujně porostlá, svou hmotností odpovídá lehkým extenzivním zeleným střechám porostlým rozchodníky či dalšími suchomilnými rostlinami. Přitom velké množství a pestrý výběr rostlin významně obohatí okolní prostředí domu o další zelené plochy, a to vše s možností využití odpadní vody z provozu domácnosti. |