Skip to content

Kde všude nechal tesař díru?

Střešní plášť v prvé řadě chrání celou stavbu před povětrnostními vlivy. Zároveň však představuje základnu a „nosič“ mnoha speciálních doplňků a příslušenství, sloužících k provozu domu jako celku. Od komínu přes střešní okna až po hromosvod nebo televizní anténu. Prostupy střešním pláštěm si proto zaslouží zvýšenou pozornost při montáži i při údržbě.

Galerie

Správně vyřešený prostup střechou nesmí narušit funkčnost střešního systému, především jeho konstrukční prvky a izolaci. Dříve si s jejich vymýšlením a osazováním museli poradit tesaři, pokrývači a klempíři, dnes je na trhu řada sofistikovaných hotových výrobků pro téměř jakoukoliv situaci. Největší prostup střechou představuje samozřejmě střešní okno. Musí zvládat veškerou klimatickou zátěž včetně zatížení sněhem a námrazou, odolávat poletujícím a padajícím předmětům i dalším atakům. S uvedenou imunitou úzce souvisí především materiál (dřevo, hliník, plast nebo jejich kombinace), kvalita a způsob zasklení, manipulace s okenním křídlem a v neposlední řadě i řemeslná montáž okna do střešní roviny. Výrobci (např. Velux) před časem přišli i s řešením oken pro ploché střechy. Prosklený „otvor“ ve střeše se ovšem musí zhotovovat podle přesně stanovených montážních zásad.

Domečky na střeše

Prostorová omezení pod šikmou střechou částečně řeší instalace vikýřů nebo střešních balkonů a teras. Sám o sobě vikýř představuje potenciálně rizikový prvek střechy, neboť narušuje kompaktnost střešního pláště a jeho správné provedení vyžaduje značnou řemeslnou zdatnost. Na trhu (zatím bohužel jen německém) lze ovšem najít i prefabrikované vikýře, splňující náročné tepelnětechnické a konstrukční požadavky. Jsou vhodné dokonce i pro pasivní domy. I na našem trhu najdeme atraktivní prvky, například střešní terasu GEL (Velux), sestávající ze šikmého střešního okna s velkým úhlem otevření nahoře a ze spodního otevíravého nebo pevného okna. Horní díl je v podstatě výklopně- -kyvné okno s velkým rozsahem otevření a možností zajištění v libovolné pozici až do 45°. Spodní díl pak může být jako pravootevíravé, levootevíravé nebo neotevíravé okno. Neoddiskutovatelnou předností řešení je možnost zůstat zde vzpřímeně stát a dokonce vystoupit „na střechu“.

Okno v ploché střeše

Dokonalá vodotěsnost střešního okna je podmíněna minimálním sklonem 15°, proto bývá při montáži oken do ploché střechy nutné uměle zvýšit sklon okna.Dokonalá vodotěsnost střešního okna je podmíněna minimálním sklonem 15°, proto bývá při montáži oken do ploché střechy nutné uměle zvýšit sklon okna. K tomu lze použít osazení pomocí usazovacího rámu přímo na střeše. Obvykle se vytváří z fošen v minimálním sklonu 15°. Kvůli ochraně proti sněhu a snazšímu napojení krytiny se doporučuje zvýšit současně i úroveň spodní části okna. Rám musí splňovat podmínky zateplení z vnitřní strany okna (světlost = šířka okna + 6 cm). Snazší variantu montáže představuje zvedací rám ECX s voděodolnou úpravou, vyrobený přesně na rozměr střešního okna, což usnadňuje a urychluje instalaci. Montáž se provádí současně se střešním oknem, součástí je izolační vrstva a není tedy nutné okno dodatečně zateplovat. Nabízí se i alternativa speciálního lemování EAS, umožňující jednoduchým způsobem zvýšit sklon střešního okna o 10°. Toto osazení lze použít i při sklonu střešního pláště v rozmezí 5 až 15°.

Komín – maják stavení

Říká se mu také koruna domu a těžko najít objekt, kde by chyběl. Komín ovšem vyžaduje kvalitně provedenou instalaci a zhotovení prostupu střešní krytinou. Starší rodinné domy, ale i mnohé novostavby mají na střeše komínovou lávku, k níž je ovšem třeba zajistit bezpečný přístup. Existuje několik variant řešení. Jedním z nich je tzv. kominický výlez, a to nejen pro kominíky, ale i pokrývače (měl by tedy být dostatečně velký kvůli manipulaci s materiálem), techniky a opraváře televizních antén či satelitů. Nový kominický výlez HPI pro profilované střešní krytiny (rozměry 550 × 720 mm) splňuje normu ČSN 73 4201 pro komíny a kouřovody. Jde o výlisek z hliníkového plechu s povrchovou úpravou z polyesteru, vyrobený z jednoho kusu materiálu, tělo obvodu výlezu je pak vyrobeno z polyetylenu s nulovou nasákavostí a odolností vůči UV záření. Výlez se umisťuje ve vzdálenosti do 600 mm od komína, a proto už není třeba zbytečně „zdobit“ střechu komínovou lávkou.

Světlo v domovních útrobách

Angličané jim říkají „sunpipe“, Američané poněkud poetičtěji „skylight“ – nebeské světlo. Světlovody, jednoduchý a přitom konstrukčně dokonalý stavební prvek, využívají triviální fyzikální jev – odraz světla. Nad povrch střechy vyčnívá kopule z křišťálového skla či speciálního materiálu, který zachytává maximum denního světla. Světelné paprsky se lámou a směřují do potrubí, které je odvádí na místo určení. Tubus je zakončen fúzním sklem osazeným ve stropě místnosti. I tenhle – rozměrově docela velký – střešní prostup vyžaduje velmi kvalitní, nejlépe odbornou montáž certifikovanou firmou.

Více článků z rubriky STAVBA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz.

Kopí proti bleskům

Mnohé střechy toho skutečně nesou hodně. Kromě antén a dalších prvků také fotovoltaické panely nebo solární kolektory, které je rovněž nutné bezpečně ukotvit do střešního souvrství.Hromosvod (bleskosvod) je v podstatě uměle vytvořená vodivá cesta k „ulovení“ a svedení blesku do země. Skládá se z jímacího zařízení (vodiče, tyče, mříže), svodu (vodivé spojení od jímacího zařízení k uzemnění) a z uzemnění (zemniče ve tvaru tyčí, desek, pásků). Hromosvody se umisťují na (nad) střechu domu (na ploché střeše jako horizontálně vedené dráty s tyčemi), svody se pak pomocí držáků většinou upevňují přímo na fasádu. I zde si montáž na střechu (natož při upevnění) žádá přítomnost odborníka.

Komínky, průduchy, prostupy

Nad střechu domů ústí i nejrůznější vývody a prostupy (pro kanalizační stoupačky a další instalace, anténní výstupy atd.), střechy nesou i mnoho dalších doplňků. Výrobci skládaných střešních krytin vyvinuli speciální střešní tašky z plastu nebo plechu, které posléze – především kvůli stejné životnosti s krytinou – vyměnili za plnohodnotné střešní komponenty. Ty se do střešního pláště integrují stejně jako ostatní tašky. V sortimentu různých firem, např. KM Beta, ale i Bramac, Tondach, Betonpres atd., tedy najdete celobetonové nebo pálené tašky se speciálním určením, ať už jde o tašky s plastovým kloubem s kruhovým prostupem určené pro odvětrání nebo odkouření plynových kotlů, hřebenáče, tašky kabelových prostupů s prstencem a průchodkami pro vedení kabelů, tašky s anténním prostupem, příchytky hromosvodů, ventilační hlavice, komplety atd. Obdobný sortiment pak nabízejí i výrobci plechových krytin, tedy falcovaných šindelů, tašek a šablon (Lindab, Prefa).

Zateplené výlezové okno

Nejen řemeslníci, ale všichni majitelé objektů ocení nový, prostorný a jednoduše ovladatelný střešní prostup Prefa. Snadnější otevírání pomocí pružinového ovládání zabraňuje nenadálému zabouchnutí okna a usnadňuje komfortní výstup prostupem.Nejen řemeslníci, ale všichni majitelé objektů ocení nový, prostorný a jednoduše ovladatelný střešní prostup Prefa. Snadnější otevírání pomocí pružinového ovládání zabraňuje nenadálému zabouchnutí okna a usnadňuje komfortní výstup prostupem. Sériově montovaný izolační blok po celém obvodu křídla zabraňuje vzniku tepelného mostu. Izolační hodnoty skla činí Ug = 1,1 W/m2K a rámu Uf = 1,3 W/m2K. Rám a křídlo jsou vyrobeny z tříkomorového profilu z PVC se zvýšenou odolností proti nárazu, s třídou protihlukové ochrany 3. Prostup se dodává v barvě bílé (zevnitř) a antracitové (zvenčí) a hodí se pro střechy se sklonem od 12° do 60°. Dodává se včetně oplechování a lemování, přes které se integruje do střešní krytiny se stejnou povrchovou úpravou i barevným odstínem.

Uchycení solárních panelů

Střecha se všemi náležitostmi a nezbytnými doplňky rozhodně patří k nejsložitějším stavebním a montážním konstrukcím budovy.Mnohé střechy nesou také solární a fotovoltaické panely (mohou být integrované přímo do střešního pláště anebo uchycené například pomocí montážních kotev a dalšího příslušenství). Specifickou kategorií jsou kotvy pro taškové střechy a pro bobrovky – používají se střešní háky, které se pomocí vrutů kotví do krokví nebo kontralatí. U střech z eternitových šablon, plechových tašek či šablon nebo kanadského šindelu se ke kotvení používají tzv. kombivruty s gumovým těsněním. Střechy z trapézového plechu vyžadují kotvení pomocí nízkých hliníkových profilů (nebo jiných přípravků), připevněných samořeznými šrouby přímo do plechu krytiny. Krytina z falcovaného plechu rovněž umožňuje kotvení bez porušení krytiny, a to kotvením pomocí svorek na falce. Podmínkou je dostatečně kvalitní uchycení samotné plechové krytiny střechy.

Proti lavinám a námraze

Konstrukce, stavba a složení střechy a také materiály střešních krytin dnes zcela samozřejmě „počítají“ se sněhovou zátěží. Výrobci nejenže upravují povrch krytin, ale zcela samozřejmě nabízejí i bezpečnostní a další prvky. Přijatá opatření velmi úzce souvisí s lokalitou, v níž se dům nachází (horská oblast, nížina, město…). Řeší však pouze odstranění sněhové vrstvy ze střešního pláště, přičemž sjíždějící laviny představují poměrně vysoké nebezpečí. Účinně proti němu pomáhají sněhové zábrany a rozrážeče. Umisťují se především v okapové části, nad balkony, nad vchodem, nad francouzskými okny a terasami. Zachytávají, případně rozruší velkou těžkou sněhovou masu na menší, lehčí a méně nebezpečné útvary.