Skip to content

Kryjte se!

Střecha se oproti základovým a obvodovým konstrukcím domu, které chrání, jeví jako poměrně křehká. To platí zvláště o tradičních šikmých střechách. Tyto „štíty“ vystavené přírodním živlům proto vyžadují zvláštní pozornost.

Stále převažující šikmé střechy na rodinných domech nejsou jen důsledkem jakéhosi zvyku. Jejich větší či menší sklon totiž umožňuje celkem jednoduchým způsobem odvést účinně a rychle srážkovou vodu ze stavby a pryč od ní. Nakloněné roviny také dobře rozvádějí tlak případné sněhové pokrývky.
Vikýře zámku Kozel dokládají, jak lze břidlicí vykrýt choulostivá místa. Kovových úžlabí netřeba (Richter - Pizarras)
 
Na sklonitých střechách zcela převládají skládané krytiny. Ty mají – ať už jsou jakéhokoliv druhu a vyrobené z toho či onoho materiálu – úctyhodnou, a tedy také výhodnou životnost. Pokrýt střechu skládanou nebo jinou pevnou krytinou (např. falcovaným plechem) představuje náročnou investici, protože jejich výroba i pokládka je pracnější. Oproti povlakovým krytinám však potom nevyžadují tak častou údržbu a opravy zpravidla nejsou tak rozsáhlé.

Klasika má přednost

 
Snad všechny významné výrobny střešních tašek pálených z cihlářské hlíny provozuje v České republice společnost Tondach. Její výrobní sortiment je široký, protože musí pokrýt veškeré základní modely tašek, jako jsou bobrovky a celá řada tašek s drážkou. Na českém trhu naleznete i pálené tašky jiných výrobců, ty se ovšem dovážejí.
 
Nejběžnější a nejlevnější je taška s prostým páleným střepem. Už tato režná krytina má dobrou záruku na celá desetiletí, ale i tak má pálená taška – jako každá věc – jen určitou životnost. Působení vlhkosti, chemikálií, vysokých výkyvů teplot a mechanické namáhání sněhem a krupobitím její strukturu časem naruší. Proto výrobci hledají technická řešení, jak své zboží pro zákazníky zatraktivnit vyšší trvanlivostí, ale také zajímavějším vzhledem.
 
Tašky povrchově upravené glazurou mají životnost až sto padesát let a navíc vysoce trvanlivý lesk. Glazura je vrstva barevných jílů se sklovitými příměsemi, které se při vypalování v peci rozpustí a utvoří tvrdou a hladkou krustu. Ta zpevňuje keramický střep a chrání ho.
 
Podobnou povrchovou úpravou je tzv. engoba, která se zhotovuje téměř stejným způsobem, ale jíly neobsahují příměsi vytvářející hladkou skořápku. I tak však získávají tašky s engobou mnohem hladší povrch, než jaký má režná taška. Výhodou těchto povrchových úprav je, že na taškách neulpí tolik nečistot, takže na nich tolik nezakořeňují mechy a lišejníky a voda a sníh po nich rychleji stékají.
 
Na střechy hospodářských stavení, ale i obytných domů jsou vhodné lisované vlnité desky z organických vláken sycených bitumenem, např. krytina Onduline

Pálené tašky nabízejí nejširší škálu tvarů v mnoha barvách a s povrchovými úpravami, které výrazně prodlužují jejich životnost (Tondach)

Břidlice se dobře uplatní na každé střeše, ale zvlášť zdůrazní krásu historických objektů, stylových domů a luxusních sídel (Richter - Pizarras)

Vrchol dokonalosti v tomto směru zatím představuje taška Erlus Lotus od bavorského výrobce Erlus Baustoffwerke. Technologie s ochrannou známkou Lotus-Effect nabrala inspiraci v přírodě – v nešpinivé úpravě okvětních lístků a listů lotosu, z něhož déšť opláchne většinu nečistot. Téhož efektu je dosaženo nanostrukturovaným povrchem tašky, který je nesmáčivý – na rozdíl od hladkých povrchů nemá kapka vody na čem ulpět, ale naopak na sebe ještě nalepí nečistoty, s nimiž se pak odkutálí do svodů. Povrch je ošetřen také nanočásticemi oxidu titanu (TiO2) a umožňuje fotokatalýzu, díky níž vzdušný kyslík lépe rozkládá organické nečistoty. Firma nabízí tyto tašky za podobnou cenu jako engobované tašky ze své produkce.
 
Povrchové úpravy engobováním a glazováním umožňují vyrobit tašku jakékoliv barvy. Architekti i zákazníci tuto možnost bohatě využívají stejně jako skutečnost, že pálené krytiny jsou ze všech krytin tvarově nejrozmanitější.

Kam mizí bobrovka?

Pro české prostředí je velmi typická taška bobrovka – je plochá a často se klade ve dvou vrstvách, což je bezpečnější proti zatékání a vzlínání vody. To však tuto tradiční krytinu zároveň znevýhodňuje a její místo zaujímají vlnité tašky s drážkou. S bobrovkou se tak ztrácí ze střech i jemná nerušivá struktura povrchu, kterou svým šupinovým vzorem vytváří a místo níž se objevují hrubé a vzhledově „těžké“ střechy ze zvlněných tašek. Ty se lépe vyjímají na jednoduchých sedlových střechách. Jako ortel pro bobrovku vyznívá její vysoká cena, a to jak v páleném, tak ještě výrazněji v betonovém provedení.

Beton – trend současnosti 

Betonové tašky, které v posledním desetiletí tak razantně dobývají svět českých střech, nejsou žádnou novinkou. Když se porozhlédnete po střechách ve venkovských oblastech, podivíte se, na kolika z nich spatříte šedobílé drážkové tašky. Jsou vyrobeny z cementu.
 
Současné lité betonové tašky však mohou nabídnout mnohem více. Jejich vzhled už není tak hrubý a betonovou směs lze libovolně probarvovat pigmenty nebo opatřovat laky, zpravidla akrylátovými, které zvyšují jejich odolnost a zachovávají dobrý vzhled střechy. Mnohdy jsou na střechách betonové tašky k nerozeznání od těch pálených z cihlářské hlíny, s nimiž mají srovnatelné vlastnosti i ceny.

Nasucho, nebo do malty?

Pálené a později také cementové (dnes na jejich místo nastoupily betonové) tašky se tradičně kladly na latě dřevěného trámového krovu do tzv. maltového lože. Dnes se tento postup využívá jen zřídka a připadá v úvahu u oprav starších střech. Jen prejzové tašky se kladou do maltového lože vždy. Současné tašky se pokládají nasucho. Jsou totiž natolik přesné, že vytvoří dokonalejší střešní plášť právě tímto způsobem pokládky. Připevňují se pomocí kovových či plastových prvků a různých těsnicích doplňků.

Velkým návratem procházejí vláknocementové krytiny jako eternit. Vlastnosti jeho nové bezazbestové generace ho předurčují k pozici krytiny budoucnosti (Dektrade)

Nejširší sortiment betonových tašek, vhodných snad pro každou střechu, nabízí včetně svého uceleného střešního systému tradiční výrobce - společnost Bramac

Šablony a jejich předloha

 
Tradiční krytinu představují také vláknocementové šablony. Jedná se o velmi tenkou a obzvlášť lehkou krytinu. Proto se dobře hodí pro rekonstrukci střechy místo pálené či betonové tašky nebo břidlice. Nechcete-li renovovat starší krov, takto mu odlehčíte. Dříve výrobci pro zpevnění používali azbestová vlákna; ta jsou v současnosti zakázána a používají se vlákna celulózová nebo syntetická. Pozor – staré „eternitové“ šablony proto musíte likvidovat jako nebezpečný odpad!
 
Současné vláknocementové krytiny se opatřují akrylátovými nátěry, někdy s příměsí látky proti tvoření mechu. K přednostem této krytiny patří schopnost pohltit část vody, která zkondenzovala na její spodní straně, a časem ji odvětrat do okolí.
Vláknocementové krytiny se nevyskytují jen jako šablony, ale také ve velkoplošných, různě profilovaných komponentech, nejčastěji jako vlnitá krytina. Někteří výrobci vyztužují tyto formáty bezpečnostní páskou, která desku zpevňuje, aby vydržela případné nárazové zatížení. Cenově patří k nejzajímavějším.
Tenkými vláknocementovými šablonami, které se tak snadno opracovávají na požadovaný tvar, se dobře vykrývají obloukové vikýře, ale také úžlabí či kuželové části střech. Vláknocementové krytiny vlastně slouží jako náhrada za nákladnou břidlici. Dražší sorty ji i dokonale imitují zabarvením a napodobením lomu na okraji šablony.
 
Břidlice je kámen. Z toho vyplývají i vlastnosti krytiny z něho zhotovené – je takřka nezničitelná. Břidlicové šablony, které se vyrábějí v několika historických základních tvarech, jsou v porovnání s ostatními druhy skládaných krytin velmi drahé – ceny jdou do násobků. Břidlicovou krytinu ovšem ještě dále prodražují i nároky na únosnost krovu a také na práci zkušených mistrů pokrývačského řemesla. Ale její unikátní vlastnosti a krásu ničím nenahradíte.

Betonová taška dobývá svět českých střech. Její životnost a cena jsou neodolatelné (KM Beta)

Na závěr otázku, co je ještě nezničitelnější než kámen. Ano, je to plast. I z něho se vyrábějí zdařilé a maximálně odolné imitace výše zmíněných tradičních krytin.
 
O šablonách obecně platí, že velikost vzájemného přesahu jednotlivých kusů toho kterého druhu šablony na střeše s určitým sklonem je stanovena podle tzv. klimatické oblasti, v níž se dům nalézá. Vláknocementové šablony mohou tedy při dodržení všech předpisů klidně i do hor, na evropském severu totiž patří k nejoblíbenějším krytinám.
Betonová taška dobývá svět českých střech. Její životnost a cena jsou neodolatelné (KM Beta)

Rozmary horského počasí vyžadují opravdu vodonepropustný krunýř. Ten zajistí osvědčený falcovaný plech (Lindab)

Je libo střechu z plechu?

Jako velmi výhodné se ukazují krytiny plechové. Vyrábějí se v množství tvarů a velikostí a z různých druhů kovů – nejčastěji z oceli, hliníku a mědi, z titanzinku. Komponenty z oceli i hliníku se obvykle opatřují syntetickými nátěry nebo vrstvou plastu, ocel se před takovou úpravou ještě žárově pozinkuje. Barevnost může být téměř libovolná, záleží jen na výrobci. Laky se používají matné i lesklé, je možné i patinované zbarvení. Zajímavá je povrchová úprava s nánosem minerálního granulátu, navíc opatřená barvou. Hliník se prodává i v „přírodní“ barvě, tedy povrchově neošetřený, což mu neškodí, protože je chemicky velmi stálý. Také měď se obvykle povrchově neošetřuje, protože zoxidovaný černý a posléze světle zelený povrch (tzv. měděnka), který se na jejím povrchu utvoří, ji chrání dostatečně.
Kovové skládané krytiny se vyrábějí buď jako šablony, tašky, nebo v pásech, které jsou obvykle profilovány do zvlnění. Mohou se připevňovat na střešní latě nebo na bednění pomocí vrutů nebo se spojují tzv. „na zámek“ a pomocí kovových spojovacích komponentů. Vruty musejí být pod hlavou opatřeny těsněním, aby pod ně nezatékalo, mívají také plastovou krytku.
 

K největším výhodám plechových skládaných krytin patří nízká hmotnost. Při rekonstrukci tedy není třeba zesilovat krov, u novostavby na něm můžete ušetřit. U plechových krytin se také snadno zhotovují prostupy střechou v případě větracích komínků apod.

Hliník se dnes objevuje na střechách stále častěji. Do hry ho vracejí pokročilé technologie povrchových úprav. Na obrázku zámková hliníková šablona od Dektrade

Co si vzít na střechu

 
Výběr střešní krytiny není až tak věcí libovůle, jak by se mohlo zdát. U každého druhu krytiny existují určité důvody, proč vybrat právě ji. K důležitým kritériím patří povětrnostní podmínky místa, kde se dům nalézá. Lokální vlastnosti počasí souvisejí významně s geografickou polohou a s nadmořskou výškou. Tak třeba v extrémních klimatických podmínkách horských oblastí proniká do všech škvír déšť hnaný větrem a často vířivě sněží – proto zvolte dobře těsnící drážkové tašky (ať už pálené, či betonové) nebo dvojitou bobrovku. Do horských podmínek jsou zvlášť vhodné falcované plechy, naopak problém může být s vláknocementovými a břidlicovými šablonami (při jejich nedostatečném vzájemném přesahu).
Hliník se dnes objevuje na střechách stále častěji. Do hry ho vracejí pokročilé technologie povrchových úprav (Dektrade)
Domy stojící volně v otevřené krajině jsou vystaveny silným větrům, a proto je třeba vybrat těžší skládanou krytinu. Vhodnější je v takovém případě mírnější sklon střechy.

Tam, kde je vyšší prašnost, se profilované povrchy krytiny zanášejí (drážkové tašky, plechové profilované šablony apod.), což se může stát příčinou zatékání. Možné znečišťování lze snížit větším sklonem střechy nebo použitím krytiny s hladkým povrchem.

Krytina domu je předurčena 

Pro výběr krytiny je zásadní návrh architekta, ale typ zastřešení je obvykle do značné míry určen už dispozicemi objektu. Přitom je důležité i členění střešní plochy a také její tvarové detaily, například vikýře. V takových případech se používají dílce menších rozměrů, protože ty lépe vykryjí přechody mezi různě tvarovanými plochami.
 
Použití toho či onoho druhu skládané krytiny má své omezení také v úhlu, v němž je rovina střechy skloněna. Každé krytině je totiž vlastní optimální těsnost, váha a odolnost jen v určitém rozmezí, které ještě umožňuje její bezpečné použití.
 
S konstrukčním řešením střechy úzce souvisí i využití podkrovního prostoru. Pokud bude obytný, pak je vhodnější plášť s vyšší tepelněizolační a zvukověizolační schopností. Mansardová střecha však na velmi příkrých částech své plochy vyžaduje lehčí krytinu (plech, asfaltový šindel, vláknocement, břidlice, pálená bobrovka).

Střecha je vizitka 

Střecha bývá při pohledu z dálky velmi často první vizitkou domu, ukrytého v zeleni zahrad či v zástavbě. Její vzhled se podílí na vzezření okolí – ulice, čtvrti, města, určitého zákoutí. V něm bude v ideálním případě souznít s charakterem zástavby, anebo se při necitlivém výběru stane onou pověstnou „pěstí na oko“. Alespoň u historických, ale také u výrazně stylových objektů by měla krytina odpovídat stavebnímu slohu, historické době, duchu objektu. Mnoho může spravit vhodný výběr barvy – u pálené hlíny, betonu, vláknocementu, kovu, asfaltových krytin i plastu lze vybírat z poměrně široké palety.
 
Vybrat nejvhodnější krytinu je nutné ještě před započetím stavebních prací. Určité vlastnosti konkrétního druhu střešního pláště totiž musí být zohledněny už při návrhu krovu v projektu. Zvlášť se to týká velikosti komponentu krytiny a jeho váhy.
Krytina z pásů lakovaného ocelového plechu je velmi lehká. Obvykle je tvarována tak, aby střecha měla strukturu jako u tradičních krytin (Lindab)

Kontakty:

DEKTRADE, a. s.,
Tiskařská 10/257
Praha 10-Malešice,
tel.: 234 054 270 
 
KM BETA, a. s., 
Dolní Valy 2 Hodonín,
tel.: 518 321 134
 
LINDAB, s. r. o.
Karlovarská Business Park
Na Hůrce 1081/6, Praha 6
tel.: 233 107 200,
fax: 233 107 250
Onduline – stavební mat., spol. s r. o.,
Zakouřilova 1096/28
Praha 4-Chodov,
infolinka: 800 331 166
 
RICHTER-Pizzaras,
Krátká 603 Vítkov,
tel.: 556 300 937,
fax: 556 315 239
 
TONDACH ČR, s. r. o.
Bělotínská 722, Hranice
tel.: 581 673 111,
fax: 581 606 271
BELETA PLUS, s. r. o.
Terronská 61, Praha 6,
tel.: 233 343 248
fax: 233 341 079,
 
Bramac střešní systémy,
spol. s r. o.,
Kolbenova 5a, Praha 9
tel.: 266 770 111,
fax: 283 891 536

Zanechat komentář

PARTNEŘI WEBU

MDKK MUJDUM STAVBAWEB IMATERIALY RODINNYDOM BMONOE
Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2025