![]() |
Architektura je v této oblasti různorodá, lze tu nalézt jak původní statky, tak celou škálu domů z doby nedávno minulé až po typové novostavby. Majitelé se nebrání modernějšímu pojetí domu při respektování okolní zástavby. Přejí si starou část zbourat a novější část zakomponovat do navrhovaného domu, který již bude splňovat jejich požadavky na moderní bydlení. Dům má být energeticky nenáročný a maximálně otevřený do zahrady. Součástí domu bude i samostatné bydlení pro dědečka s odpovídajícím sociálním zázemím. Ve zbývající části přízemí si mladí manželé představují velkou obytnou kuchyň s krbem, v horním podlaží ložnicovou zónu.
|
PŮVODNÍ STAVK původnímu přízemnímu objektu z 20. let s fasádou v uliční frontě byla kolem roku 1980 přistavěna nová část s přízemím a obytným podkrovím. Přízemí sloužilo k trvalému bydlení prarodičů, podkroví mělo být využíváno k rekreaci. |
|
PŮVODNÍ STAV
|
![]() |
Návrh přízemíNový dům je situován na místě původního objektu z 20. let. Zachovává stávající uliční frontu, výšku hřebene i původní sklon střechy. Část z 80. let je součástí nového domu, projde ale dispozičními změnami i úpravami vnějšího vzhledu. Objekt je řešen jako hmotově jednoduchá přízemní část s prostornou obytnou kuchyní s krbem situovaným uprostřed místnosti. Ze zádveří se vchází také do technické místnosti, kde bude umístěn elektrokotel, centrální vysavač a pračka. Součástí přízemí je rovněž obytná místnost s vlastním WC a koupelnou pro bydlení dědečka. Obytné místnosti jsou otevřeny na sever do zahrady a zároveň mají další okna z osluněné strany.
Nové podkrovíKostru tvoří sedlový krov ve tvaru „L“ na nadezdívce vysoké cca 1 m. Štíty mírně ustupují od líce fasády v přízemí. Toto odskočení vlastně určila původní lodžie na severní straně, která by vzhledem ke své orientaci pravděpodobně nebyla využívaná, a tak je touto úpravou zrušena. V podkroví se nacházejí dětské pokoje, ložnice rodičů, šatna, koupelna a WC.
Krovy budou otevřeny až do hřebene. Ve střeše na jižní a západní straně jsou osazena střešní okna.
Nezastavěnou střechu nad přízemím lze nechat porůst nenáročnými rostlinami, které se mohou šplhat přes atiku.
Výběr materiálůPřízemí domu doporučujeme obložit, lze použít štípaný betonový obklad, kámen, případně dřevo. Štíty budou omítnuté hladkou štukovou omítkou. Ve druhé variantě může být omítnuto přízemí a naopak nástavba obložená. Plechová střešní krytina přechází i na boky tzv. nadezdívky. V této variantě by bylo možné vybudovat celou nástavbu jako dřevostavbu. Stejné materiály jsou uplatněny i na oplocení domu.
|
NÁVRH
|
AUTORIng. arch. Eva Leštinová (narozena 1957) |
![]() |
Kontakt:Ing. arch. Eva Leštinová
Dekoratérské a interiérové poradenství tel.: 606 923 194 e-mail: elest@centrum.cz |