(Komerční prezentace)
Pokud přemýšlíte o výstavbě dřevostavby, je na místě se poradit s odborníky a zároveň si odpovědět na několik otázek, které váš nový dům nasměrují tím správným směrem.
Sto lidí, sto chutí, sto stylů. Když už si budete stavět svůj vysněný dům, měl by vycházet zejména z vašich představ. Sepište si tedy své požadavky a konzultujte je s architektem nebo s firmou, která staví montované dřevostavby.
Jasné představy byste měli mít o:
- pozemku – kde bude stavba situována,
- energetickém standardu - jestli má být dům nízkoenergetický, pasivní nebo nulový,
- typu domu – jednopodlažní, dvoupodlažní, s obytným podkrovím a typem střechy.
Pozemek a velikost dřevostavby
Jestli pozemek vlastníte, máte minimálně z poloviny vyhráno. Najít v dnešní době vyhovující pozemek se může zdát obtížné, ale není to nemožné. Zamyslete se proto, jak veliký bude váš dům. Kolik bude mít pokojů, jestli bude jednopodlažní, dvoupodlažní nebo s obytným podkrovím. A také je důležité si promyslet, jak budete v budoucnu pozemek využívat.
Energetický standard
Dřevostavby jsou, v porovnání se zděnými domy, energeticky méně nákladné. Při stavbě nového domu si můžete vybrat, zda bude váš dům nízkoenergetický, pasivní nebo nulový.
U nízkoenergetického domu se spotřeba tepla pohybuje mezi 15 až 50 kWh/m2.za rok. Pro porovnání, spotřeba tepla běžného domu se pohybuje kolem 90 kWh/m2 za rok. Pasivní domy nepřesahují spotřebu 15 kWh/m2.rok, protože díky svému vnitřnímu rozložení místností, použitých materiálů a izolaci potřebují menší zdroj tepla a méně rozsáhlý otopný systém. Do třetice se můžete rozhodnout pro nulový dům. Ten splňuje parametry pasivního domu, ale zároveň obsahuje technologie pro zisk energie navíc. Tím se jeho energetické výdaje rovnají méně než 5 kWh/m2rok.
Celý proces výstavby dřevostavby je také šetrný k životnímu prostředí. Těžba dřeva, jeho zpracování, přes samotnou stavbu i případná recyklace zbytkového materiálu nezatěžuje životní prostředí. Dřevo je totiž jediný stavební materiál, který má pasivní bilanci CO2. Což znamená, že pohltí více plynu, než vyprodukuje.
Typ domu
O velikosti a typu domu rozhoduje z velké části velikost pozemku. Pokud disponujete rozsáhlejším pozemkem, nabízejí se bungalovy. Pokud vlastníte menší pozemek, a zároveň si přejete dům pro velkou rodinu, dvoupodlažní dřevostavba bude tím správným rozhodnutím.
Ze střech si můžete vybrat střechu sedlovou, pultovou, plochou nebo valbovou. U bungalovů jsou to většinou střechy valbové, které mají na obou koncích štítů šikmé střešní roviny. U dvoupodlažních domů jsou nejčastější volbou střechy sedlové nebo ploché.
Při výběru střechy je třeba brát v úvahu také případný územní plán dané obce.
Stavba domu, to je velká spousta rozhodnutí a nic se nesmí uspěchat. Pokud si stále nejste jisti, nebojte se obrátit na společnost HK-Dřestav, odborníka, kteří vám poradí a pomůže vybrat dům vhodný právě na váš pozemek.