Dům a byt – internetový časopis o bydlení

Hlavní stránka Stavba Konstrukce domu Dřevostavba: Dům na jedno použití?

Dřevostavba: Dům na jedno použití?

Hlavním problémem staveb na bázi dřeva z hlediska jejich trvanlivosti není ani tak vlastní surovina, jako spíše odolnost konstrukčních komponentů a kvality výsledného díla, řemeslné práce. Vše ostatní už je plně v rukách majitele dřevostavby, způsobu užívání a péči o vlastní střechu nad hlavou.

Fotogalerie:

< >

326 0

Je jisté, že většina lidí si pořizuje dům „navěky“. Nebo přinejmenším do konce svého života a také k užitku potomků. I to je důvod, proč převážná část stavebníků sází na zděnou klasiku. V jejich argumentaci je totiž dřevostavba pouhým provizoriem, vhodným spíše k rekreaci než k trvalému, natož vícegeneračnímu bydlení. „Bouda“ prý nikdy neposkytne takový komfort jako festovní zdivo, takže si ji pořizují jen dobrodruzi, blázni anebo „chudáci“. Dřív či později jim ta „prkýnka“ shnijí, sežerou je myši či brouci, zatímco hodnota zděné stavby poroste.

Dřevostavba se při svém zrodu (výrobě a montáži) v ničem neliší od stavby zděné. Kromě kvality použitých surovin a dílčích komponentů rozhoduje i kvalita řemeslného provedení.

Ale jak je to s životností dřevostaveb skutečně? Především je třeba rozlišovat mezi životností fyzickou (stavba plní projektované, přesně spočítané a tím i očekávané parametry a funkce) a životností morální (stavba splňuje všechny provozní parametry v souladu s moderními trendy při zachování uživatelského komfortu).

A také je potřeba počítat od samého počátku s tím, že dřevo je „živý“ materiál, stárnutí a změny tím způsobené jsou jeho přirozenou vlastností. Řečeno slovy jednoho architekta, naučte se stárnout se svým domem.

Pozor!

Napadení dřeva hmyzem či houbami nejpřesněji zjistí speciální přístroje, ale změny zaznamenáte i vlastními smysly. Zrakem – výrazné viditelné změny, hmatem – dřevo je v některých místech měkčí, sluchem – je slyšet pravidelné „lupání“, a čichem – ve vzduchu cítíte vlhkost s „vůní“ hub. Při ošetřování napadeného dřeva nejprve zjistěte rozsah poškození. V drtivé většině je příčinou napadení vlhkost, proto zajistěte intenzivní větrání. ­Následně chemicky ošetřete napadené dřevo a také dřevo, kterým nahradíte devastované konstrukční prvky. Ovšem pozor, chemicky ošetřené poškozené dřevo může ­ztratit svou pevnost!

Stárnutí dřevostavby

Dřevo, vystavené povětrnostním a dalším vlivům, „trpí“. Po čase se tedy mohou objevit nejen kosmetické vady na površích obkladů, ale mohou nastat i vážnější, konstrukční problémy. Zde je nutné odstranit nejen zjištěnou poruchu, ale především její příčinu. A tady už těžko vystačíte se štětcem, do zbraně je třeba povolat odbornou firmu.

Zásadní je statika rekonstruované stavby, tedy stav jejích konstrukčních částí, její tepelně izolační a akustické vlastnosti, ale i požární bezpečnost a hygiena. U dřevostaveb bez historické hodnoty lze při rekonstrukci dokonce měnit konstrukční řešení, nahradit poškozené dřevo alternativním způsobem a podobně.

Z tepelněizolačních materiálů se do dřevostaveb srubového typu a roubenek hodí produkty s hygroskopickými vlastnostmi (udržují, pohlcují vlhkost), sendvičové dřevostavby naopak vyžadují parobrzdy a parozábrany, které umožňují stavbě dýchat, a jako tepelnou izolaci minerální vatu, která navíc splňuje podmínky požární odolnosti.

Parotěsná fólie by měla zajistit vzduchotěsnost obálky a bránit prostupu vlhkosti do konstrukce. Zde se tyto funkce míjí účinkem.

Vize dlouhé životnosti

Ačkoli jsou třeba plastová okna známa už skoro šedesát let, o jejich trvanlivosti se rovněž vedou polemiky. Vydrží, odolají, přežijí? Stejné je to s nejrůznějšími „náhražkami“ klasických střešních krytin (asfaltové šindele) a mnoha jinými stavebními materiály i hotovými výrobky (např. polystyren).

Na druhé straně ovšem bytelný zděný dům, navzdory letitým vráskám a neduhům, v povědomí lidí vždycky představoval jistotu. Přitom dřevo na tom není o nic hůře (ve spoustě domů najdete původní dřevěné krovy, podlahy, stropy, okna či dveře, dodnes v podhůří stojí staleté dřevěnice s doškovými střechami). 

Druhou stranou mince je však zmíněný provozní a uživatelský komfort, onen všeobecně skloňovaný fenomén spolehlivosti a úspor. A zde je třeba zdůraznit, že provozuschopnost, životaschopnost a trvanlivost je do značné míry odrazem nezbytné a pravidelné údržby.

STK rodinného domu

Technická kontrola. V případě ryze spotřební věci, jakou je automobil, naprostá, ba dokonce uzákoněná samozřejmost. Předepsané a termínované revize a výměny se vztahují i na nejrůznější měřidla (elektroměry, plynoměry, vodoměry), topná zařízení, komíny a spalinové cesty a tak lze pokračovat. Je tudíž s podivem, že si člověk „neuzákonil“ i pravidelný dozor nad jednou z největších, ne-li vůbec největší životní investicí, stavbou rodinného domu. I když v případě dřevostaveb se přece jen jakýsi servis nabízí, a to ve formě kontroly odborníky z Dřevařského ústavu (Výzkumný a vývojový ústav dřevařský). Kromě dohledu nad kvalitou staveb institut působí jako autorizovaná osoba ve věci posuzování shody a certifikace výrobků uváděných na trh a ve vztahu k „dřevostavebníkům“ se zabývá i diagnostikou. Tedy prověrkou, zda všechno funguje a nadále bude fungovat, tak jak má.

Garance životnosti

Pokud bude dřevostavba postavená správně, tedy tak, že ji nemůže napadnout ani dřevokazný hmyz, ani žádná houba, je proklamovaná životnost měřitelná staletími. To ovšem vyžaduje důslednou ochranu před největším nepřítelem, vlhkostí. Jinak řečeno – zajistěte nízkou vlhkost v celé skladbě konstrukce, tedy ve dřevě, použitých deskách na bázi dřeva i v izolačních materiálech, a stavba vás přežije.

Jak vidno a jak zjistili inspektoři Nemopasu, netěsným prvkem obálky budovy mohou být i špatně namontované kleštiny.

Jak toho docílit? Existuje spousta rad a doporučení, jako např.: dřevostavba by měla stát minimálně 30 cm nad rostlým terénem (to je minimální tloušťka základové desky), nikdy nedovolte použití dřeva s vyšší vlhkostí než 15 %, dále je třeba účinně bránit srážení vlhkosti v konstrukci správně instalovanou parozábranou/parobrzdou (defekty odhalí blower door test), v domě je třeba zajistit efektivní větrání atd. Kromě blower door testu můžete dřevostavbu v zimě prověřit termokamerou. Ta zjistí vady v izolacích a chybně řešené konstrukční detaily, které způsobují nežádoucí tepelné mosty.

Jak chránit dřevodům?

Základním principem je ochrana prvků konstrukce před přímým působením vlhkosti ze srážkové, vzlínající nebo jiné vody. Projekt tedy (někdy i na úkor architektonického pojetí) musí řešit stavbu až do detailů. Tedy především:

  • Ochránit obvodové stěny dostatečným přesahem střechy
  • Vyloučit vliv stříkající či odražené srážkové vody na zpevněných plochách kolem domu (vybudováním štěrkového pásu kolem spodní části fasády, dostatečnou vzdáleností vegetace od stavby)
  • Zajistit těsnost všech spár v obvodovém plášti (zabránit zavátí deště a sněhu)
  • Zvolit správný sklon a způsob montáže obkladových prvků fasády (u prken a palubek s pero-drážkou musí drážka směřovat k zemi)
  • Důležitá je odvětrávaná mezera v obvodovém plášti, oddělená od konstrukce difuzní fólií
  • Dbát na správný výběr materiálu (odolné dřeviny) a jeho povrchovou (hloubkovou) ochranu penetracemi, nátěry nebo tzv. modifikací dřeva
  • Zabránit vzlínání vlhkosti od základů a terénu kolem domu

Praktický lifting – přirozené stárnutí

Nejvíce ohroženou částí dřevostavby (tedy pokud byly splněny všechny ostatní podmínky ochrany domu) je samozřejmě fasáda. Pokud nehodláte za pár let a pak už pravidelně šplhat po žebříku, zvolte variantu bezúdržbové fasády a nechte materiál přirozeně stárnout.

Vlivem slunečního záření fotodegraduje (oxiduje) a zešedne. Jedinou optickou vadou na kráse je snad jen skutečnost, že proces probíhá postupně a nerovnoměrně, takže na jižní straně „zestárne“ dřív než na fasádě severní a totéž se stane v místech častého stínění (pod přesahem střechy). Na bezúdržbové fasády je vhodný například sibiřský modřín (v porovnání s tuzemským příbuzným má vyšší tvarovou stálost). Z domácích dřevin je ideální dub, ovšem počítejte s poněkud vyšší cenou. Proces fotodegradace lze opakovat.

A ještě jeden pohled na důsledek dlouhodobého průniku vody a vlhkosti pod netěsnící parapet. Zdánlivě drobná montážní chyba – a naprostá degradace stěny obvodového pláště.

Šup do trouby 

Vlastnosti dřeva, nejen povrchové, ale i v mase suroviny, lze upravit i tzv. tepelnou modifikací, tedy působením vysokých teplot. Tím se mění fyzikální vlastnosti dřeva, dochází ke znatelnému snížení koeficientu bobtnání a sesychání a také se podstatně mění rovnovážná vlhkost dřeva. Dřevo se zpracovává průmyslově, primárním cílem je vlastně přetvoření domácí a snadno dostupné dřeviny v produkt s obdobnými vlastnostmi, jako mají velmi odolné dřeviny tropické.

Proces sestává ze tří částí: zahřátí na maximální teplotu 150 °C a vysušení dřeva na velmi nízkou vlhkost (2 až 4%), z vlastní tepelné modifikace při teplotě 150–280 °C (čím vyšší teplota, tím lepší má dřevo ochranné vlastnosti, ovšem se zvyšující se teplotou klesá pevnost dřeva, a proto se volí teplota, která zásadním způsobem neovlivní jeho pevnost) a konečně klimatizování dřeva na vlhkost, odpovídající rovnovážné vlhkosti prostředí, do něhož je materiál určen. Upravené dřevo je v porovnání s typickou barvou o něco tmavší a má jakoby „připečenou“ vůni.

Odpovídá oborník: Jak se dřevostavba chová po letech?

Ing. arch. Tomáš Veselý z ateliéru Break Point:

Odborník na dřevostavby Ing. arch. Tomáš Veselý z ateliéru Break PointZačnu obecně: u dřevostavby je nutný (víc než u klasické zděné konstrukce) správný návrh. A také správné provedení na stavbě, neboť zde se jakýkoli problém nebo chyba projeví rychleji (a to již během první či druhé zimy) než u zděných konstrukcí. Objeví se fleky od zkondenzované vody, pak plísně. Dále mohou rychle vzniknout nějaké deformace, protože dřevo, vystavené působení vody a vlhkosti, je obecně náchylnější ke kroucení.

Pokud je návrh prakticky proveden správně, obecně nehrozí žádné skryté nebezpečí. Sendvičové konstrukce se chovají podobně jako klasické. Osobně dávám přednost konstrukcím difuzně otevřeným, kde, pokud dojde ke kondenzaci nějaké vodní páry, tak se přirozeně odpaří.

Text: Petr Saulich | Foto: Nemopas , Archiv |
Datum: 16.02.2017 | 9 komentářů

logo MessengerPoslat Messengerem
tisk nahoru Facebook

Diskuze ke článku

dřevostavby 16.02.2017 07:22
pupan

Dřevostavby NEBRAT !!!

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 353 hlasů

Dřevostavby 16.02.2017 10:15
Petr

S částí lze souhlasit ale článek obsahuje i dost mýtů a polopravd. Historicky lidstvo po většinu bytí bydlelo vdřevostavbách. Do současnosti se dochovaly dřevostavby starší několika set let. Podotýkám, že téměř bez jakékoliv povrchové úpravy. Proč? Jako na cokoliv ve stavebnictví existuje jediná odpověď - technologická kázeň! A v současnosti , kdy být řemeslníkem je ostuda... a bude hůř už se prakticky není od koho učit. Každý tesař věděl, že použití jakéhokoliv kovového prvku do dřeva je koledovat si o problém. Dnešní hledání zkratek a "nových materiálů" mnohdy vede k úplnému znehodnocení vlastností dřeva. Ano jak píše Arch Veselý vždy difůzně otevřená stavba. A nevěřte, že PUR nebo epox dovolí dřevu dýchat. Na přírodní materiál jen přírodní anebo nic! A snad jen z estetiky - moderní materiály neumějí stárnout! A právě stárnutí dřeva je nádherný přírodní proces, který nenahradí ani akademický malíř.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 271 hlasů

Dřevostavby 16.02.2017 11:30
pep1

Bydlím v dřevostavbě, nenechám na ni dopustit. Záleží, jak kdo bydlí. I zděný barák jde zlikvidovat za 10 let.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 264 hlasů

dřevo 16.02.2017 13:24
František

Před dlouhýma rokama jsem se přiženil do rodiny truhlářů,dřevo mi učarovalo časem.Domek 60/40 dřevo,cihla podstatně rychleji stárne chemie a všechny ty s...ky kolem stavebnictví.Letos nás čeká druhá"bouda" v lese,těšíme se celá rodina,nic než kámen a dřevo.Když vidím jak někdo natírá dřevostavbu"přípravky"na dřevo,směju se.Surový rostlinný olej nic jiného,od Zélandu po Aljašku lidé staví ze dřeva,která ráno rostlo v lese,žádné nátěry,žádná chemie,pěny,a žijí v tom ještě jejich vnuci!!Ono se tady vůbec kolem toho hrozně nadělá,a buduje se jakási aura nedostupnosti,a nekvality v neprospěch dřeva.Ale pravda každý není takový nadšenec,a preferuje raději,jak já říkám-urbanistický holocaust,a vše pseudomoderní a pomíjivé s tím spojené.Za mou osobu budu tedy nadšenec,blázen a chudák,ale v dřevostavbě.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 260 hlasů

domy systém sendvič ano 16.02.2017 14:04
pavel

stavěl jsem domy systém sendvič téměř po celé vyspělé evropě, hlavně v německu a po kolaudací jsem dal majiteli vizitku a vyzval k případné reklamaci, případně lnformaci o ptížích.jsem už deset let v důchodu a doposud, mimo občas pozdrav k vánocům žádna teklamace. Je to stále o kvalitě, zodpovědnosi a dodržování technologických postupů a pravidel.nebát se dřeva, doprovází člověka od nepaměti od kolébky až do ....konce.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 265 hlasů

. 16.02.2017 21:24
Jirka

Ano technologická kázeň, a dodržování konstrukcí které se vyvíjely po staletí. Práci se dřevem se věnuji od vyučení

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 288 hlasů

05.06.2020 11:10
Karolina

Jak vybrat firmu pro výstavbu dřevostavby? jaké máte zkušenosti? na co si dát pozor při stavbě domu? Jak dlouho trvá výstavba?

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 63 hlasů

09.06.2020 01:13
Daniel

Bydlíme v dřevostavbě již 4 roky. Pozor si dejte hlavně při postupu prací. Dřevostavba je v podstatě sendvič, kdy je potřeba udělat kvalitně každou vrstvu u stěn. Nám stavěla firma, která zvládla dům postavit za 5 let..

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 63 hlasů

18.10.2020 00:11
Robert

Správná montáž dřevostavby a dodržování všech postupů se u nás hodně podceňuje. Je tu spousta firem, které se snaží srazit cenu stavby hlavně na úkor kvality. My stavíme myslím si kvalitně, ale trochu dráž. Vše dlouho trvá a potřebujeme tam dělníky zaplatit. Hodně nám teď nově v práci pomáhá kvalitní čepovací frézka, díky které dokážeme rychle spojovat dřevo na čepy www. cepovacifrezka.cz

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 37 hlasů

Následující 4 pole nevyplňujte, slouží proti nevyžádaným zprávám.

Odsud již můžete vše vyplnit.

Vložte nový příspěvek


Nápověda

[b] tučný text [/b]

[i] text kurzívou [/i]

http://neco.cz/ nebo www.neco.cz vytvoří odkaz

nekdo@neco.cz e-mailová adresa

Velikost souboru je omezena na 500 kB.


Tučné položky jsou povinné.

Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost.


Reklama


ES

Krásné bydlení s architektem Michalem Kuncem

další videa

Partner sekce

Aktuální číslo časopisu Můj dům

Předplatné časopisů


≡ Menu

  • Dům
    • České domy
    • Zahraniční domy
    • Jak bydlí celebrity
    • Stavba a rekonstrukce
    • Domy na klíč a developerské projekty
    • MŮJ DŮM: Katalog rodinných domů
  • Interiér
    • Návštěvy
    • Koupelny
    • Kuchyně
    • Obývací pokoje
    • Ložnice
    • Dětské pokoje
    • Domácí fitness
    • Pracovny
    • Šatny a prádelny
    • Bydlíme
  • Stavba
    • Svépomocí
    • Podlahy
    • Povrchové úpravy
    • Vytápění
    • Rozvody vody, kanalizace, plynu, elektro, ...
    • Střecha domu
    • Konstrukce domu
    • Okna, dveře
    • Zabezpečení
    • Fasáda domu
  • Rekonstrukce
  • Zahrada
    • Návštěvy zahrad
    • Terasy, balkony a ploty
    • Jezírka a bazény
    • Péče o zahradu
    • Květiny
    • Odpočinek na zahradě
  • BLOG
  • Akce
    • Projekt roku
    • Soutěže & Slevy
    • Tipy
    • Kalendář
  • Diskuse
    • Dům
    • Byt
    • Zahrada
    • Kuchyně
    • Koupelna
    • Právo a finance
  • Poradna
Vyhledávání
Přihlášení
Newsletter
O nás
Newsletter


Články na partnerských webech

Stavba Web.cz

Škola v Oslavicích

iMateriály

Rekonstrukce domu v bývalé dělnické kolonii

Rekonstrukce domu v bývalé dělnické kolonii

Rodinný dom

Dom (nielen) do hôr

Dom so štvrtou dimenziou


Partneři webu

Business Media One Můj dům StavbaWEB iMateriály Rodinný dom Media Market Consulting

  • Dům
  • Interiér
  • Stavba
  • Rekonstrukce
  • Zahrada
  • BLOG
  • Akce
  • Diskuse
  • Poradna

Profil | Kontakt | Pro inzerenty | Netviewer | RSS | GDPR

Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2021

created by Business Media One with Sabre SW