Skip to content

Nový dům krok za krokem – 4. díl: Pozor na okna a dveře

Kvalitní výplně stavebních otvorů mohou velmi výrazně zvýšit efektivitu dobře zatepleného obvodového pláště. Při výběru oken je rozhodující součinitel prostupu tepla skla i rámu, u zasklení je pak třeba sledovat propustnost slunečního záření.

Galerie

Předchozí díl seriálu čtěte ZDE

Roli hraje i správné osazení okna do konstrukce a jeho kvalitní utěsnění. Nevhodný výběr a nesprávné osazení okna může v zimě zvýšit únik tepla až o desítky procent. Návrh optimálního typu okna i správné užívání s pravidelnou údržbou hrají nezanedbatelnou roli.

Návrh otvorové výplně

U novostaveb ho zcela automaticky a v kontextu s celkovým projektem zpracovává architekt (projektant). Zadání výroby oken na míru by měl předcházet návrh přesných parametrů, včetně všech detailů. Zohledňují se nejen samotné rozměry (dle velikosti stavebního otvoru), ale i tvar ostění, nadpraží, napojení parapetů a také způsobu otevírání, stínění apod. Tyto detaily se řeší v souvislosti se statickou stabilitou, s vodo-, paro-, vzduchoa zvukotěsností i dalšími požadavky.

Stejně důležité je i umístění, konstrukce a parametry vchodových a interiérových dveří. K důmyslným systémům patří třeba provětrávaná zárubeň, vhodná pro všechny prostory s nárokem na proudění vzduchu a zajištění příjemného klimatu.

Také čtěte: Okna a dveře v podkroví

Parametry oken

Fasádní či střešní okno, francouzské okno, balkonové dveře... tvoří nedílnou součást domovního pláště a plní důležitou, ba přímo nezastupitelnou roli

Kromě všech obvyklých funkcí (zdroj světla, větrání, výhled, bezpečnostní bariéra atd.) okna v domě slouží i k pasivnímu využití solární energie. Musí zajistit, aby v zimním období proniklo co nejvíc slunečního světla dovnitř objektu a současně aby se tepelné ztráty omezily na minimum. Okna instalovaná v pasivním domě musí splňovat ještě přísnější kritéria. Vztahují se jak na rám, tak na zasklení, které by mělo mít co nejnižší součinitel prostupu tepla (U) a naopak co nejvyšší stupeň celkové energetické propustnosti slunečního záření (g).

Součinitel prostupu tepla celého okna nesmí být u pasivních domů větší než 0,8 W/ m2K. Hodnota tohoto součinitele závisí především na počtu skel – okna s dvojskly mají přibližně o pětinu vyšší prostup solárního záření (g = 0,75) v porovnání s trojskly určenými pro pasivní domy (g = 0,6), jejich tepelněizolační parametry jsou ale nižší než u trojskel. Důležitou roli hraje i akustika.

„Ta věc“ s klikou

Okna a dveře patří k tzv. otvorovým výplním. Kromě toho „vyplňování“ však umožňují komunikaci a dotváří celkový dojem a architektonické pojetí budovy

Dveře především umožňují komunikaci mezi „tady“ a „tam“. Zároveň však (vchodové dveře) člení fasádu, určují vnitřní dispozice, garantují soukromí a přispívají k bezpečnosti obyvatel domu i jejich majetku. Důmyslné konstrukce, volba materiálů či jejich kombinací, moderní design, druh kování a další viditelné či umně skryté doplňky dveřím v mnoha směrech předurčily také funkci interiérového doplňku.

Nad estetičností by přesto měla mít vždy navrch funkčnost. Ta se odráží ve způsobu otevírání (otočné, posuvné apod.) i výběru materiálu a povrchové úpravy. V rodokmenu dveří jako celku proto musí být zapsána pevnost, konstrukční i materiálová stálost, dlouhá životnost.

Rozměry vchodových dveří stanovuje norma – vnější jednokřídlé (výška 210 cm, šířka 100 cm ve variantách šířky od 98 do 110,5 cm a výška 180,5 až 220,5 cm, v hliníkovém provedení pak šířka od 95 do 120,5 a výška 200 až 300 cm) nebo dvoukřídlé s jedním, případně se dvěma bočními díly. Balkonové dveře mívají průchozí šířku 75 cm, vnitřní dveře zpravidla 60, 80, 90 nebo 110 cm a výšku 197 (198,5) cm. Velikost stavebního otvoru ve stěně rovněž stanoví norma, stavební rozměry jsou vždy alespoň o 2,5 cm větší než vlastní rozměr zárubně.

Další díly seriálu:
Nový dům krok za krokem – 3. díl: Výběr stavebního materiálu
Nový dům krok za krokem – 2. díl: Zakládáme stavbu
Nový dům krok za krokem – 1. díl: Plánujeme stavbu

Zanechat komentář

PARTNEŘI WEBU

MDKK MUJDUM STAVBAWEB IMATERIALY RODINNYDOM BMONOE
Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2025