Materiál oken, počty komor a třídy profilů?
Na výběr jsou v podstatě 3 základní materiály. Plast, dřevo a hliník. Elegance patří hliníku, stejně jako nejvyšší cena. Dřevo je sice na pohled krásné, ale náročné na údržbu. Pro plastová okna je typická naopak snadná údržba, dlouhá životnost a příznivá cena. A navíc bezkonkurenční výběr designů včetně dřevodekorů, které jsou natolik věrohodné, že je ani nerozeznáte od originálu. A k tomu si můžete zvolit jinou barvu okna v interiéru, která se vám bude více hodit. Proto jsou tato okna nejprodávanější. Tak u nich zůstaneme. Dříve se každý zajímal o počet komor, ale to už dávno není důležité.
Tepelně-izolační vlastnosti se dnes hodnotí součinitelem Uw, který charakterizuje okno jako celek. Česká norma zatím doporučuje Uw = 1,2 W/m2K a u pasivních domů je to 0,6. Třídy profilů také nehrají roli, podle které bychom měli vybírat. To bylo důležité dříve, když se vyráběly úzké profily (60 mm).
Dnes je nejběžnější velikost 80 mm (např. okna SYNEGO). Větší velikost profilu ovlivnila jeho chování při mechanickém namáhání a při změně teplot, takže tloušťka stěn dříve rozlišovaná třídou profilu, ztratila své opodstatnění. Proto při výběru dbejte více na renomé výrobce, který odpovídá za vysokou kvalitu svých materiálů, použitých povrchových fólií a zpracování svarů.
Alternativa v podobě kompozitu
Zajímavou alternativou jsou okna vyráběná z materiálu RAU-FIPRO X, tedy materiálu na bází PVC a skelných vláken. Taková okna mají ve srovnání s „obyčejným“ plastem vyšší tvarovou stabilitu, pevnost a tuhost. To je obrovská výhoda zejména u velkých formátů a tmavých dekorů. Kompozitní okna mají současně vylepšené hodnoty Uw na základě možné kombinace s "termomoduly", které se vkládají do funkčních komor. Jejich výrobní rozměrové možnosti jsou jen o málo menší, než u oken hliníkových.
Čím větší, tím lepší
Změnou chování uživatelů se do popředí prodral trend velkoformátových okenních systémů často doplňovaných například HS portály případně PSK systémy posuvných dveří. Volbu rozměrů je dobré ovšem pečlivě promyslet. Zdaleka nejde jen o údržbu (mytí velkých ploch), hmotnost prvků, ale například i o způsob vytápění interiéru. Nejlepší je kombinace s podlahovým vytápěním, protože radiátory před takové okno nedáte. Vyplatí se rovněž zvážit orientaci velké prosklené plochy směrem na jih, aby slunce v zimě pomáhalo interiér zateplit. Naopak v létě musíme myslet na zastínění, protože sluneční zisky budou veliké.
Nicméně výhody velkých formátů převažují. U nich nejvíce boduje kompozitní materiál, protože za mnohem nižší cenu, než jsou hliníkové systémy, umožní navrhnout rozměry okenních prvků až do výšky 2,8 m v bílém provedení (barevné profily jsou cca o 10 % menší). To jsou například okna GENEO se stavební hloubkou 86 mm. Takové okno unese sklo hmotnosti 100 až 130 kg (u HS portálu je to dokonce až 400 kg).
Okna jsou dobrou investicí
Moderní plastová okna jsou nejen zárukou značných energetických úspor, ale díky novým konstrukcím nabízejí mnohem vyšší komfort. Například v podobě vysokého hlukového útlumu (až 47 dB), což je znát v případě rušných lokalit, kde se dnes již běžně staví. Současná okna umožňují nastavit požadované parametry mnohem komplexněji, než dříve. Tak například kompozitní okno nemusí mít do určitých rozměrů ocelovou výztuž, což pozitivně ovlivní tepelně-izolační vlastnosti a hmotnost. Navíc lze do takového profilu instalovat třeba přídavné termomoduly nebo jiné zařízení jako je alarm (SMART GUARD) či systém řízeného větrání (Inovent).
Moderní okna jsou tedy dobrou investicí, která zhodnocuje nemovitost. Ale pozor, sebelepší okno nemusí přinášet dobrou službu, pokud je špatně provedená montáž nebo utěsnění okna v ostění zejména u nízkoenergetických nebo pasivních domů.
Inspirujte se na www.rehau.cz, kde najdete i proškolené a spolehlivé dodavatele vzhledem k dané lokalitě.